«Ludzas Zeme» žurnālistikas darba principus ievērojot «savu iespēju robežās»

Ilustratīvs foto

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Laikraksta «Ludzas Zeme» ievēro žurnālistikas darba principus un standartus «savu iespēju robežās», paziņojumā medijiem apgalvo laikraksta galvenā redaktore Laima Linuža, reaģējot uz Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) aizrādījumu, ka «Ludzas Zemes» publikācijās saskatāmi žurnālistikas profesionālo principu pārkāpumi.

«Mēs dodam [iespēju] izteikties pretējai pusei un tikai nestandarta trauksmes situācijās, kādu šobrīd piedzīvo «Ludzas Zeme», ir iespējama atkāpšanās no standartiem pašaizsardzības nolūkos,» teikts paziņojumā.

Linuža pauž, ka redakcija patlaban ir «nostājusies uz kara takas ar organizēto noziedzību, kurai savukārt ir saikne ar politiķiem un tiesībsargājošajiem orgāniem». Laikraksts savās publikācijās iestājas pret korupciju un kontrabandu, aizstāvot sabiedrības un valsts intereses un piekopjot «drosmīgās un atbildīgas žurnālistikas principus», apgalvo redaktore.

«Ludzas Zemes» vadītāja aicina kolēģus laikā, kad pret laikraksta žurnālisti un galveno redaktori tiek «fabricētas krimināllietas un apdraudētas viņu un tuvinieku dzīvības un īpašumi», sniegt «Ludzas Zemei» informatīvu atbalstu un aizstāvēt vārda brīvības, demokrātijas un žurnālistiskās neatkarības principus.

Kā ziņots, LŽA sabiedrības uzmanību guvušajās «Ludzas Zeme» publikācijās saskata vairāku žurnālistikas profesionālo principu pārkāpumus. Asociācija skaidro, ka laikraksts nav gādājis par viedokļu daudzveidību, nav nodalījis ziņas no komentāriem un nav pildījis pienākumu pārbaudīt avotu sniegto informāciju. Laikraksts arī piedāvājis finansiālu atlīdzību par informācijas sniegšanu, kas kvalitatīvā žurnālistikā esot nepieņemama prakse. Minētie pārkāpumi LŽA ieskatā deldē sabiedrības uzticību neatkarīgai žurnālistikai un īpaši kaitē reģionālo mediju autoritātei.

LŽA valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša norādīja, ka asociācija iestājas par kritisku, bezbailīgu žurnālistiku, kas pilda varas kontroles funkciju. «Taču jebkurai kritikai ir jābūt balstītai faktos, un žurnālistiem ir jāievēro demokrātiskās vērtībās balstīti profesionālie standarti, tādējādi stiprinot sabiedrības uzticību neatkarīgai presei,» skaidroja Ruduša.

LŽA aicina «Ludzas Zemi» definēt redakcionālās vadlīnijas un ētikas principus, un piedāvā palīdzību to formulēšanā, lai novērstu turpmākās apsūdzības par neslavas celšanu un stiprinātu žurnālistikas kvalitāti Latvijā. «Asociācija ir gatava palīdzēt laikrakstam uzlabot redakcionālo praksi un sniegt patiesi kvalitatīvu pakalpojumu vietējai kopienai,» uzsvēra asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Jau vēstīts, ka pēc dzimtas mājas nodegšanas tiesu darbos ar Valsts policijas Ludzas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieku Denisu Žulinu un prokurori Natāliju Gromu iesaistītā «Ludzas Zemes» korespondente Anita Daukšte vērsusies policijā, lūdzot viņai nodrošināt aizsardzību.

Daukšte vērsusies policijā ar diviem iesniegumiem. Vienā lūgts izmeklēt ugunsgrēku padziļināti un nodrošināt viņai aizsardzību, jo gan Daukšte, gan arī redakcija uzskata, ka, iespējams, dedzināšana notikusi saistībā ar viņas un «Ludzas Zemes» publikācijām par kontrabandu.

Pievērst uzmanību minētajai lietai un nepieļaut «kontrabandas mafijas uzvaru Ludzā par brīvo presi» aicināta arī prokuratūra.

VP Rēzeknes Iecirkņa priekšnieks Gunārs Paškevičs aģentūrai LETA pastāstīja, ka saistībā ar izcēlušos ugunsgrēku ir sākts kriminālprocess un notiek izmeklēšana. Savukārt, kā aģentūrai LETA pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Latgales brigādes Rēzeknes daļas komandieris Viktors Ščavinskis, kā iespējamie ugunsgrēka iemesli patlaban tiek minēts elektrības vadu īssavienojums un bez uzmanības atstāta degoša plīts.

Prokurore Groma, ar kuru Daukšte tiesājas, aģentūru LETA informēja, ka saistībā ar korespondentes iesniegumiem Ģenerālprokuratūrai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, kuros bija izteikts aicinājums izvērtēt viņas iespējamo koruptīvo darbību, jau 2015.gada decembrī tika pieņemts lēmums par atteikšanos sākt kriminālprocesu, jo noziedzīgi nodarījumi netika konstatēti.

Savukārt pēc Gromas iesnieguma 2015.gadā sāktā krimināllieta jau kopš 2016.gada decembra atrodas tiesā un 26.janvārī ir paredzēts sākt tās iztiesāšanu. Daukštei šajā lietā ir izvirzīta apsūdzēta pēc Krimināllikuma 157.panta 2.daļas - par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī. Groma aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka ar iesniegumu policijā esot vērsusies tādēļ, ka laikrakstā publicētie raksti, kuros figurē viņas vārds, esot melīgi. Arī informācija par it kā esošu interešu konfliktu neatbilstot patiesībai.

Prokurore pieļāva, ka viņas godu un cieņu aizskarošās publikācijas laikrakstā varētu būt parādījušās sakarā ar kāda pazīstama Kārsavas kontrabandista lietas iztiesāšanu. Publikācijās, kurās kā avots izmantots vairākkārt par kontrabandu tiesātais Raitis Kononovs, Gromai tikusi pārmesta dzīvošana pāri saviem līdzekļiem - lepnā mājā, kura gan esot reģistrēta uz māsas vārda, un palīdzības nesniegšana kādam ceļu satiksmes negadījumā cietušam vīrietim, ar kuru kopā viņa atradusies mašīnā, un notikuma vietas atstāšana.

Uz augšu