Polijas prezidents: Jautājums par Vācijas reparācijām nav atrisināts

Dalīties draugiem E-pasts Drukāt Iesūtiet ziņu Komentāri

Polijas prezidents Andžejs Duda. 22.marts, 2017

FOTO: KACPER PEMPEL / REUTERS

Vācija nav oficiāli atrisinājusi jautājumu par Otrā pasaules reparācijām, otrdien paziņoja Polijas prezidents Andžejs Duda.

«Pēc 70 gadiem tā joprojām ir politiska problēma,» raidorganizācijām «TV Trwam» un «Radio Maryja» sacīja prezidents.

Kaut arī Duda atzina bijušās Rietumvācijas «dāvanas» un «labo izturēšanos» pret poļiem «sarežģītajā komunisma laikā», viņš uzstāja, ka jautājums par reparācijām «nav atrisināts».

«Mēs tiešām kompensācijas nesaņēmām,» viņš piebilda.

Duda un Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers septembrī atzina, ka ir nepieciešamas «mierīgas diskusijas», lai runātu par delikāto reparāciju jautājumu.

Polijas ārlietu un iekšlietu ministri aplēsuši, ka rēķins varētu sasniegt 850 miljardus eiro.

Jautājums par reparācijām, kas Polijai varētu pienākties par nacistiskās Vācijas nodarījumiem Otrā pasaules kara laikā, gadiem ilgi tika uzskatīts par atrisinātu, taču tas atkal nonāca uzmanības lokā jūlijā, kad to atdzīvināja valdošās partijas «Likums un taisnīgums» līderis ekspremjers Jaroslavs Kačiņskis.

Augusta beigās arī Polijas premjerministre Beāta Šidlo paziņoja, ka Varšavai esot tiesības uz reparācijām no Vācijas.

Reaģējot uz šo paziņojumu, Vācijas valdības pārstāvis Štefans Zīberts norādīja, ka šis jautājums esot jau atrisināts, «kad Polija 1953.gada augustā pieņēma tiesiski saistošu lēmumu (..) atteikties no turpmāku reparāciju prasībām».

Taču Polija norādījusi, ka 1953.gada lēmums, pirmkārt, attiecies vienīgi uz toreizējo komunistisko Austrumvāciju jeb tā dēvēto Vācijas Demokrātisko Republiku (VDR) un, otrkārt, šādu lēmumu pieņēmusi neleģitīmā toreizējā komunistu marionešu valdība PSRS spiediena rezultātā.

Otrajā pasaules karā, kas sākās ar Vācijas iebrukumu Polijā 1939.gadā, tika nogalināti teju seši miljoni Polijas pilsoņu, bet pati valsts cieta milzīgus materiālos zaudējumus, tika izpostītas baznīcas un citas kultūras vērtības, pat veselas pilsētas.

Vācija samaksājusi vairākus miljardus eiro kompensācijās par nacistu noziegumiem, pamatā izdzīvojušajiem ebrejiem, atzīst valsts atbildību par to, lai tiku saglabāta piemiņa par nacistu noziegumiem, kā arī maksātas kompensācijas.

Uz augšu