Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

«Zaļa» dzīve ministram: žurnāls sameklējis Dūklava «pazudušo» īpašumu

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Evija Trifanova/LETA

Žurnāls «Ir» uzmeklējis vairākus hektārus plašu zemesgabalu Daugavas kreisajā krastā, Rīgas brīvostas teritorijā, par kura pārdošanu, iespējams, savulaik viesnīcā «Rīdzene» runājis zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).

LETA jau vēstīja, ka saskaņā ar žurnālā «Ir» publicētiem viesnīcā «Rīdzene» noklausīto sarunu atšifrējumiem Dūklavs 2010.gadā politbiznesmenim Aināram Šleseram kā Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājam uzdevis «vienu praktisku jautājumu» par kāda Daugavas kreisajā krastā, Rīgas brīvostas teritorijā esoša vairākus hektārus plaša zemes gabala pārdošanas iespējām. Ministrs apgalvojis, ka viņam «tīri privāti» pieder 10% no šī zemesgabala, kas reģistrēts «zem svešām famīlijām». Vēlāk Dūklavs publiski noliedza, ka viņam piederētu šāds zemesgabals.

«Ir» noskaidrojis, ka Daugavas kreisajā krastā, Rīgas brīvostas teritorijā ir kāds zemes īpašums, kas pastarpināti caur divām firmām pieder AS «Latvijas Gāze» (LG) valdes loceklim Gintam Freibergam un kādai Līgai Bergai. Lūgts apstiprināt savu saistību ar šo zemi, ministrs Dūklavs šonedēļ turpinājis noliegt slēptas īpašumtiesības, taču atzinis, ka viņu ar Bergu ģimenes locekļiem vieno senas personiskas saites, kas joprojām ir aktuālas.

Kā raksta žurnāls, minētais īpašums atrodas netālu no «Latvijas Propāna gāzes» eksporta bāzes - tie ir divi zemes gabali kopumā astoņu hektāru platībā, kas kopš 2005.gada pieder firmai «Krēmeri 2005». Kopš 2008.gada šī firma pilnībā pieder SIA «Vilandres», kuras īpašnieki vienādās daļās savukārt ir LG valdes loceklis Freibergs un Līga Berga, bet valdes locekle abās firmās ir Līgas meita, 1982.gadā dzimusī Elīna Berga.

Dūklavs, jautāts par viņa saikni ar šo zemesgabalu, žurnālam «Ir» atbildējis, ka nav interesējies, kas kam pieder. «Par šiem jautājumiem mēs nediskutēsim,» žurnālam sacījis ministrs. Uz jautājumu, vai Berga slēpj viņa īpašumtiesības, Dūklavs atbildējis: «Manus īpašumus neviens nekādos laikos nav slēpis, jo man tādu īpašumu vienkārši nav.» Jautāts, vai mēģinājis izmantot savus politiskos sakarus, lai palīdzētu notirgot ostas zemi, ministrs atkārtoti paziņojis, ka uz šiem jautājumiem neatbildēs.

Tomēr Dūklavs neesot noliedzis, ka sen ir pazīstams ar Bergu ģimeni - kopš padomju laikiem, kad ģimenes galva Vilis Bergs bijis zivjaudzētavas direktors, bet pats Dūklavs vadījis kolhozu. Tagad ministrs uzturot kontaktus ar Elīnu Bergu. «Jā, esmu ticies ar Elīnu Bergu šinīs laikos, kamēr es esmu tajos darbiņos, ministros un tā tālāk,» apliecinājis Dūklavs, neatklājot, kādos tieši jautājumos tikušies, vien piebilstot, ka tie bijuši privāti.

Otru zemes gabalu īpašnieku - LG valdes locekli Freibergu - Dūklavs nezinot. «Ir» centies saziāties ar Freibergu un Līgu Bergu, taču nesekmīgi. Arī uzņēmumu valdes locekle Elīna Berga vairākas dienas neatsaukusies lūgumiem paust viedokli šajā lietā, līdz beidzot uz jautājumu, vai Bergu ģimenes locekļi slēpj Dūklava īpašumtiesības ostā, viņa ar īsziņu atbildējusi, ka vairāk informācijas kā oficiālajos publiskajos reģistros viņas rīcībā nav.

Publiskos reģistros redzams, ka Bergu ģimenes vārds saistīts ar vairākiem maksātnespējas gadījumiem, raksta «Ir». Vilis Bergs esot vadījis uzņēmumus, kas pēdējo gadu laikā izgājuši maksātnespējas procesus un likvidēti. Elīnai Bergai kopīgi ar Freibergu gadiem piederējusi firma «Auto tops», kas 2012.gadā pieteikusi maksātnespēju un vēlāk likvidēta.

Elīna Berga kā īpašniece vai valdes locekle bijusi vairākos ģimenes locekļu uzņēmumos, bet pirms pāris gadiem izgājusi personisko maksātnespēju. Līdzīgi maksātnespējas procesu izgājis arī viņas brālis Raivis Bergs. Abiem bijušas prāvas saistības - Elīnas un Raivja lielākais kreditors šajos procesos par 1,4 miljoniem eiro bijusi valstij piederošā «Reverta» senāk izsniegta «Parex bankas» kredīta dēļ.

Atšķirībā no māsas, Raivi Bergu «Ir» izdevies sazvanīt. Viņš atzinis, ka personiski pazīst Dūklavu, taču noliedzis, ka ministram varētu būt jebkāda saistība ar ostas zemi. «Tās ir pilnīgas muļķības - bezjēdzīgi rokat, pilnīgi točna, 200%!» žurnālam apgalvojis Bergs.

Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pārbaudi par Dūklava, iespējams, nedeklarēto īpašumu Rīgas brīvostā. KNAB, balstoties uz žurnālā «Ir» publiskoto informāciju, sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) ir sācis resorisko pārbaudi par publiski izskanējušo informāciju, ka, iespējams, valsts amatpersonas deklarācijās nav uzrādīts īpašums Rīgas brīvostas teritorijā, aģentūrai LETA pavēstīja KNAB Sekretariāta vadītāja Māra Priedīte.

Saeimas opozīcijā esošās Latvijas Reģionu apvienības (LRA) frakcijas deputāti sākuši parakstu vākšanu, lai rosinātu Saeimu lemt par zemkopības ministra demisiju, bet pagaidām šī parakstu vākšana nav sekmējusies panākumiem. Lai arī Dūklava pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdības koalīcijas partneri no «Vienotības» un nacionālās apvienības «Visu Latvijai»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK mudinājuši ZZS apsvērt iespēju nomainīt Dūklavu pret citu zemkopības ministru, demisijas pieprasījumam šie politiskie spēki nav pievienojušies. Tikmēr ZZS koalīcijas partneru aicinājumos nedomā ieklausīties, jo uzskata tos par mēģinājumu politiski spodrināt savas spalvas.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu