Čakša pagaidām sev aizstājēju nemeklēs un strādās «līdz galam»

Veselības ministre Anda Čakša

FOTO: Zane Bitere / LETA

Pagaidām veselības ministre Anda Čakša nākamā gada janvārī gaidāmā mazuļa dēļ sev aizstājēju nemeklēs, un tikai gadījumā, ja tomēr radīsies tāda nepieciešamība, tiks meklēts risinājums.

Kā trešdien žurnālistiem teica Čakša, patlaban jāveic vairāki būtiski darbi, tostarp saistībā ar Veselības aprūpes sistēmas reformu plānu, kas nākamnedēļ tiks iesniegts izskatīšanai valdībā, taču pēc tam tas būšot tikai darba kārtības organizēšanas jautājums.

Čakša uzsvēra, ka bērna gaidības ministram varbūt ir precedents Latvijā, bet ne pasaulē, kas tikai liecinot par Latvijas stabilitāti. Gan Igaunijā, gan Dānijā ministres pēc bērna dzimšanas atgriežas savos amatos.

Ministre norādīja, ka strādās «līdz galam» un viņai nav nekādu domu par atkāpšanos, jo uzskata, ka ar saviem pienākumiem tiek galā labi.

Uz jautājumu, vai pēc bērna piedzimšanas ministre būtu gatava atgriezties amatā, Čakša atbildēja, ka vēlas sakārtot veselības aprūpi, taču, ņemot vērā, ka notikumi var būt dažādi, viņa nevēlas skriet tiem pa priekšu.

«Latvijas Avīze» iepriekš vēstīja, ka Čakšas ģimenē nākamā gada janvārī gaidāms mazulis, tāpēc vismaz uz laiku būs jāmeklē jauns veselības nozares vadītājs.

«Esmu solījusies strādāt līdz galam un tad varbūt kādu brīdi ņemšu pārtraukumu. Jaunībā varēju pateikt «es zinu, kā būs, cik ilgi nestrādāšu», bet tagad tomēr esmu piesardzīgāka,» sacījusi Čakša un piebildusi, ka ar valdības vadītāju Māri Kučinski (ZZS) ir vienojusies, ka strādāšot pilnu laiku, jo jūtas ļoti labi. «Es vēlos, lai tas nestu skaidru pārliecību, ka sieviete var justies stabili ari vecumā 40+,» piebildusi ministre.

Kā atzīmē laikraksts, šis ir nebijis gadījums Latvijā, kad ministrei gaidāms ģimenes papildinājums, un līdz ar to normatīvajos aktos nav īsti atrunāts, kas notiek tad, ja ministre dodas bērna kopšanas atvaļinājumā, proti, vai viņa var uz laiku nolikt ministra pilnvaras un pēc tam atgriezties amatā, vai arī viņai postenis būtu jāpamet pavisam.

Šādos apstākļos arī Ministru prezidents atteicies atbildēt uz jautājumiem par veselības ministres aizstāšanu, ja gadījumā šāda vajadzība rastos. Ministru kabineta (MK) darbību regulējošajos tiesību aktos nav noteikts, cik ilgi ministrs drīkst atrasties prombūtnē.

Jurists Jānis Pleps uzskata, ka varētu būt nepieciešami grozījumi MK Kārtības rullī. Kā piemēru viņš minējis Saeimas Kārtības rulli, kuru laboja, kad kādreizējā deputāte Inese Šlesere devās bērna kopšanas atvaļinājumā. Tajā tika noteikts, ka deputātam ir tiesības uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī bērna kopšanas laikā nolikt deputāta mandātu. Šīs tiesības skar ne tikai sievietes deputātes, bet ari deputātus - tēvus. Pleps uzskata, ka tas būtu slikts signāls sabiedrībai, ja līdzīgā situācijā Ministru kabinetā valdības pārstāvim liktu atkāpties no amata.

Čakšu veselības ministra amatam ir virzījusi Zaļo un zemnieku savienība.

Uz augšu