Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Balsu pirkšanas lietā 12.Saeimas vēlēšanās apsūdzētos soda ar piespiedu darbu

Ilustratīvs attēls. FOTO: Kaspars Meinerts / TVNET

Latgales apgabaltiesa atzinusi par vainīgiem abus apsūdzētos apelācijas kārtībā skatāmajā balsu pirkšanas lietā 12.Saeimas vēlēšanās par labu «Saskaņai» un kā sodu viņiem piemērojusi piespiedu darbu, skaidroja tiesā.

Tiesa atzinusi Anatoliju Sprogi par vainīgu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, kas klasificējami pēc Krimināllikuma 90.panta 2.daļas - par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus un tikt ievēlētai vai brīvi piedalīties saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem rīkotajā tautas nobalsošanā, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā - un pēc 221.panta 3.daļas - par alkoholisko dzērienu vai tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu (pārvadāšanu) vai realizāciju, ja to izdarījusi organizēta grupa vai tas izdarīts lielā apmērā -, un sodījusi viņu ar piespiedu darbu uz 260 stundām. Sprogem būs arī jāatmaksā 290 eiro kaitējuma kompensācija par labu valstij.

Par vainīgu pēc Krimināllikuma 90.panta 2.daļas tiesa atzinusi arī otru lietā apsūdzēto Fjodoru Martinovu un sodījusi viņu ar 120 stundām piespiedu darba.

Jau vēstīts, ka Daugavpils tiesa Preiļos attaisnoja abus balsu pirkšanas lietā apsūdzētos. Viens no apsūdzētajiem tika atzīts par vainīgu par saistību ar nelikumīgu alkoholisko dzērienu apriti.

Drošības līdzekļi - uzturēšanās noteiktā dzīvesvietā un aizliegums izbraukt no valsts - abiem apsūdzētajiem atstāti spēkā līdz sprieduma stāšanās spēkā brīdim.

Jau vēstīts, ka lietā apsūdzētie Sproge un Martinovs tiesā atzinuši, ka pirkuši balsis 12.Saeimas vēlēšanās par labu 4.sarakstam «Vienotība», nevis 11.sarakstam «Saskaņa».

Savukārt prokurors centies pierādīt, ka balsis, kā apsūdzībā norādīts, pirktas par labu «Saskaņai».

Politiķis Dzintars Zaķis iepriekš tiesā atzina, ka minētajā balsu pirkšanas lietā vainu «Vienotībai» mēģināts uzvelt.

Politiķis atzina, ka īsi pirms vēlēšanām ticies ar konditorejas izstrādājumu ražotāja SIA «Adugs» valdes priekšsēdētāju Jāzepu Zukulu, ar kuru esot pazīstams kopš 2002.gada. Taču Zukuls viņam esot atteicies palīdzēt priekšvēlēšanu kampaņā.

Zukuls tiesā iepriekš atzina, ka aģitējis vēlēšanās balsot par partiju «Saskaņa». Viņš teica, ka vienā uzņēmuma maiņā aģitējis balsot par «Saskaņu», kā arī esot palūdzis vienu no lietā apsūdzētajiem Sprogi parunāt ar cilvēkiem šajā sakarā.

Naudu viņš nevienam neesot piedāvājis. Neesot runāts arī par alkoholu vai algas pielikumu. «Nezinu, vai Sproge vai Fjodors Martinovs kādam ko maksāja. Ar deputātu Elksniņu sazinājos kā ar advokātu, bet ar Dzintaru Zaķi esmu pazīstams kopš partijas «Jaunais laiks» laikiem,» teica Zukuls.

Viņš arī piebilda, ka Andrejs Elksniņš (S) uzņēmumā «Adugs» esot ticies ar biznesmeņiem. Tāpat Zukuls atzina, ka arī Zaķis piedāvājis viņam sadarboties un pirkt balsis par labu «Vienotībai», taču viņš no šī piedāvājuma esot atteicies.

Savukārt Saeimas deputāts Elksniņš (S) tiesā noliedza saistību ar vēlētāju pievešanu balsošanas iecirkņiem 12.Saeimas vēlēšanās. Kā Elksniņš skaidroja tiesas sēdē, viņš esot zinājis, ka balsis pirktas par labu «Vienotībai», kā arī to, ka cilvēkiem maksāts par liecību maiņu, lai tiktu teikts, ka viņi aicināti balsot par «Saskaņu», nevis «Vienotību».

Politiķis atzina, ka bijis Zukula vadītajā uzņēmumā «Adugs» un aģitējis. To viņš darījis arī daudzviet citur Latgalē, tāpat kā to darījuši citu politisko spēku pārstāvji, tomēr nekādu atlīdzību par balsošanu neesot piedāvājis.

Uz augšu
Back