Bijusī UKIP līdere Džeimsa paziņo par izstāšanos no partijas

Diāna Džeimsa

Britu eiroskeptiķu Apvienotās Karalistes Neatkarības partija (UKIP) pirmdien piedzīvojusi kārtējo satricinājumu, par izstāšanos no partijas paziņojot tās īslaicīgajai līderei Diānai Džeimsai, kura partiju šoruden vadīja tikai 18 dienas.

Džeimsa atklāja, ka izstāsies no UKIP un saglabās savu vietu Eiropas Parlamentā (EP) kā neatkarīgā deputāte. Izstāšanos no UKIP viņa skaidroja ar problēmām ar partijas biedriem.

«Pēdējās nedēļās manas attiecības ar partiju bija aizvien sarežģītākas, un jūtu, ka ir laiks virzīties uz priekšu. Es vēlu partijai labu,» norādīja Džeimsa.

UKIP pagaidu līderis Naidžels Farāžs kritizēja Džeimsas lēmumu pamest partiju, uzskatot, ka tā ir «vēl viena neracionāla egoisma» izpausme.

Viņa arī atkārtoja, ka oktobra sākumā atkāpusies no partijas līderes amata, jo neesot jutusi «atbalstu» partijā un tādēļ neesot varējusi realizēt savu politiku.

UKIP ilggadējais harismātiskais līderis Farāžs, paziņojot, ka sasniedzis savu dzīves mērķi, no partijas vadības atteicās pēc 23.jūnija referenduma, kurā vēlētāji nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES).

16.septembrī asajā cīņā par UKIP līdera krēslu uzvarēja Džeimsa, taču tikai 18 dienas vēlāk arī viņa paziņoja par atkāpšanos, žēlojoties par nepietiekamu atbalstu no citu partijas biedru puses.

Par favorītu starp iespējamajiem kandidātiem uz UKIP vadītāja amatu tika uzskatīts viens no partijas pārstāvjiem EP Sīvs Vulfs, taču viņš nevarēja piedalīties iepriekšējās vēlēšanās, jo savu kandidāta pieteikumu iesniedza 17 minūtes par vēlu.

Pēc konflikta ar citiem saviem UKIP kolēģiem EP Vulfs oktobra sākumā piedzīvoja sirdslēkmi un nonāca slimnīcā. Pēc iznākšanas no slimnīcas viņš ne tikai atteicās kandidēt uz partijas vadītāja amatu, bet vispār izstājās no UKIP rindām.

Tagad uz UKIP vadītāja krēslu pretendē bijušais partijas līdera vietnieks un EP deputāts Pols Natals, kas šobrīd vada partijas EP grupu, kādreizējā BBC radiožurnāliste un bijusī UKIP priekšsēdētāja vietniece Sūzana Evansa, UKIP Londonas nodaļas līderis Pīters Vaits un uzņēmējs Džons Rīss-Evanss.

Piektais no iespējamajiem pretendentiem - kādreizējais Farāža palīgs Rahīms Kasams - no sacīkstes izstājās pēdējā brīdī.

Bukmeikeri par favorītu uzskata Natalu, bet par viņa sīvāko konkurenti atzīta Evansa.

Balsošanas biļetenus partijas biedriem sāka izsūtīt 11.novembrī, bet balsošanas rezultātu paredzēts paziņot 28.novembrī.

UKIP Farāža vadībā bija galvenais dzinējspēks kampaņai par izstāšanos no ES. 2015.gada parlamenta vēlēšanās UKIP izcīnīja trešo labāko rezultātu, iegūstot 12,7% balsu, taču, pateicoties Lielbritānijas mažoritārajai vēlēšanu sistēmai, saņēma tikai vienu deputāta mandātu.

Uz augšu