DVI nekonstatē pārkāpumus, ārstniecības iestādēm uzticot pacientu datus «Datamed»

FOTO: Reuters/ScanPix

Datu valsts inspekcija (DVI) nav konstatējusi pārkāpumus medicīnas diagnostikas datu arhīva «Datamed» darbībā saistībā ar sensitīvo personas datu apstrādi, liecina veiktās pārbaudes rezultāti.

Pārbaudes laikā DVI nosūtīja informācijas pieprasījumus 10 ārstniecības iestādēm un «Datamed» par veikto datu subjektu sensitīvo personas datu apstrādes atbilstību Fizisko personu datu aizsardzības likumam. Izvērtējot «Datamed» un ārstniecības iestāžu sniegto informāciju, inspekcija secināja, ka sensitīvo personas datu apstrāde ārstniecības iestādēs un arhīvā ir atbilstoša likumam.

Inspekcija skaidro, ka saskaņā ar likumu par personas datu apstrādes atbilstību likumam atbildīgs ir pārzinis, kas šajā gadījumā ir ārstniecības iestādes. Savukārt

«Datamed», glabājot savā datu bāzē iepriekš minētos personas datus, ir atzīstama par personas datu operatoru,

ko apliecinot arī noslēgtie līgumi.

Vienlaikus DVI pārbaudē analizēja, vai «Datamed» nav uzskatāma par pārzini personas datu apstrādei, sniedzot pacientiem informāciju par vēsturiskajiem izmeklējumiem, kas vecāki par 30 dienām, un pieprasot par šo darbību atsevišķu maksu. Analizējot pārbaudes laikā saņemto informāciju, DVI konstatēja, ka ārstniecības iestāžu dotā pilnvarojuma ietvaros «Datamed» ir jānodrošina pieejas tiesības medicīniskajiem dokumentiem tām personām, kam uz piekļuvi šiem dokumentiem ir tiesības - pacientiem un ārstējošajiem ārstiem - vairākos režīmos. Režīmā, kurā pacientam ir piekļuve tā vēsturiskajiem izmeklējumiem arhīvam, ir ārstniecības iestāžu noteikts pilnvarojums un tiesības par šo pakalpojumu noteikt papildus samaksu, norāda DVI.

Jau ziņots, ka DVI sāka pārbaudi par medicīnas diagnostikas datu arhīva «Datamed» personas datu apstrādes atbilstību likumam un citu normatīvo aktu prasībāmI. Inspekcija nebija saņēmusi sūdzības vai iesniegumus par «Datamed» veikto personas datu apstrādi, bet Veselības ministrija bija lūgusi inspekcijai pārbaudīt medicīnas diagnostikas datu arhīvu «Datamed».

Par datubāzi satraukumu sociālajā tīklā «Facebook» bija paudis lietotājs Oskars Polmanis,

kurš norāda, ka tagad informācija par personu medicīniskajiem izmeklējumiem ir pieejama «kādai Jūrmalā reģistrētai firmai, kura brīvi var aplūkot, kādus izmeklējumus esat veicis un vai kaut kas interesants ir atklāts». Tāpat

Polmanis norādīja, ka šādai savu datu nodošanai SIA «Datamed» nav piekritis, un pauda satraukumu, ka šādu informāciju iespējams izmantot arī ļaunprātīgi.

Kā informēja «Datamed» valdes loceklis Normunds Ančupāns,

«Datamed» ir medicīnas diagnostikas datu arhīvs, kurā medicīnas iestādes iesūta operatīvā ārstniecības procesa nodrošināšanai, aprakstīšanai, kā arī arhivācijai veiktos izmeklējumus,

piemēram, asins analīžu, ultrasonogrāfijas, kardiogrammas un citus rezultātus. Vairāk nekā 50 ārstniecības iestādes Latvijā ikdienā izmanto šo pakalpojumu, kas sniedz iespēju saglabāt jebkuru digitālā veidā izveidotu izmeklējumu vai dokumentu, norāda Ančupāns.

«Vienlaikus pacienti ietaupa laiku un naudu, lai saņemtu un nogādātu izmeklējumu rezultātus citai iestādei, ģimenes ārstam, apdrošinātājam u.c., kad paša pacienta klātbūtne nav nepieciešama. Savukārt ārkārtas situāciju gadījumos, kad jāglābj pacienta veselība un dzīvība, izmeklējumus «Datamed» sistēmā medicīnas iestādes var operatīvi pārsūtīt vajadzīgajiem speciālistiem,» skaidroja valdes loceklis.

Tomēr, kā savā «Facebook» ierakstā norādīja Polmanis,

par vēsturisku izmeklējumu apskatīšanu uzņēmums pacientam pieprasa samaksu 2,99 eiro apmērā.

Uzņēmumā gan norāda, ka tad, ja izmeklējumi veikti pēdējā mēneša laikā, to piekļuve portālā ir bez maksas.

Ančupāns stāstīja, ka «Datamed» darbības stūrakmens ir pakalpojumu sniegšana veselības aprūpes iestādēm, kas tiek veikta, pamatojoties uz savstarpēji noslēgtiem līgumiem, nosakot pušu atbildību, sistēmas funkcionalitāti, drošību, piekļuves tiesības un citus nosacījumus. «Mēs esam personu datu operators Fizisko personu datu aizsardzības likuma izpratnē, kas rīkojas Latvijas veselības aprūpes iestāžu uzdevumā,» skaidroja uzņēmumā.

Kā liecina informācija «Datamed» mājaslapā,

uzņēmumam ir noslēgti līgumi ar aptuveni 70 slimnīcām un ārstniecības iestādēm visā Latvijā, kā arī, kā apgalvo uzņēmums, ar vairāk nekā 100 laboratorijām Krievijā, Kazahstānā un Ukrainā.

Kā liecina «Firmas.lv» pieejamā informācija, SIA «Datamed» reģistrēta Jūrmalā un tās pamatkapitāls ir 3000 eiro. Pie uzņēmuma nozares norādīta datoru, to perifēro iekārtu un programmatūras mazumtirdzniecība specializētajos veikalos, kā arī citi informācijas tehnoloģiju un datoru pakalpojumi un interneta portālu darbība. Uzņēmums pērn strādājis ar 261 093 eiro apgrozījumu un guvis 1544 eiro peļņu.

Uz augšu