Pārtikas eksperiments: Priekuļu ģimene dodas uz lielveikalu

FOTO: No personīgā arhīva

Vai lielveikalā var atrast bioloģiskos produktus? Vai tos var pazīt un atšķirt no citiem? Kādas produktu grupas ir pieejamas un kādas ne tik daudz? Un kāda ir cenu atšķirība? Lai to noskaidrotu, Priekuļu ģimene kopā ar eksperti Janu Simanovsku devās uz Rimi, kur ģimene iegādājas pārtiku ikdienā.

Uz veikalu Priekuļu ģimene nāk sagatavojušies – viņiem ir skaidrs, ko vajadzētu iegādāties, bet mēs esam izlēmuši izstaigāt visas nodaļas, arī tās, kur ikdienas vajadzība šobrīd nedzen.

Sākam ar maizi. Maize ar bioloģisko marķējumu šeit nav pieejama, taču ir Ķelmēnu rudzu maize, kas cepta no bioloģiskajiem graudiem un kura noteikti ir viena no gardākajām rudzu maizēm Latvijā. Kāpēc tai nav bioloģiskā marķējuma? Tāpēc, ka citas sastāvdaļas un galvenais jau – cukurs - nav bioloģiski sertificētas, un

produktu par bioloģisku var saukt tikai tad, ja tajā 95% sastāvdaļu ir bioloģiski sertificētas.

«Lāčiem» ir maize ar bioloģisko sertifikātu, taču šoreiz to neatrodam. Agnese saka, ka viņai rudzu maize nav iecienītākā, tāpēc maizes kategorijā bioloģiskā iespēja atkrīt. Jana atgādina, ka tieši pilngraudu produkti ir tie, kuros visvairāk varētu būt pesticīdu atliekvielas, jo grauda apvalciņš nav atdalīts, tāpēc ar pilngraudu produktu veselīgums varētu būt pretrunīgs.

Tālāk dodamies uz augļu un dārzeņu nodaļu, kurā ir atsevišķs bioloģisko produktu stends. Visi produkti tajā ir fasēti, jo tādā veidā pircējs var būt pārliecināts, ka produkti nav sajaukušies ar nebioloģiskajiem produktiem no blakus plauktiem. Salīdzinām cenas, un, tā kā šeit visi ir ievestie produkti, cenu starpība ir jūtama, piemēram, BIO avokado maksā ap EUR 1,30, kamēr parastais – ap EUR 0.80, garais BIO gurķis – EUR 1,19, BIO cukini (200 g) – 0,79. BIO mini tomātiņi šoreiz ir par akcijas cenu – EUR 1,29 par 250 g iepakojumu, un šī ir laba cena. Secinām, ka kopumā dārzeņu stends ir ar plašu izvēli, lai gan var redzēt, ka

daži produkti jau kļuvuši nedaudz «bēdīgi» – drusku apvītuši un ne pirmā svaiguma.

Turpat ir arī ievārījumu un džemu plaukts, un, tā kā Priekuļi zaptes ir iecienījuši pie ikrīta putras, tad to kā bieži lietotu produktu iesakām meklēt bioloģisku. «I love eco» zīmola ievārījumi patīkami iepriecina gan ar sortimentu, gan ar cenu – dažādu veidu burciņas (225 g) maksā 1,79 EUR, un Agnese saka, esot jau to nomēģinājuši un ir gards. Turpat netālu arī BIO zemesriekstu sviests – EUR 3,69 par 350 gramu burciņu, un tas pat lētāk nekā blakus esošais pašmāju ražojums.

Agnese un Kristaps bilst, ka «I love eco» zīmols sākotnēji radījis šaubas – vai tiešām tas ir «pa īstam» bioloģisks, jo radies iespaids, ka tas ir tikai nosaukums. Taču tagad, redzot, ka visiem šiem produktiem ir bioloģiskais marķējums, ir pārliecība, ka «eco» šeit nav tikai mārketinga triks.

FOTO: No personīgā arhīva

Skābēto kāpostu rindā vienīgie, kas nav šķovētie, ir Dimdiņu BIO kāposti – spainītis maksā EUR 2,19. Pie zaļumiem un salātiem atrodam BIO rukolu – 65 g paciņa maksā EUR 1,59. Līdzās esošā nebio rukola, tieši tāda pati paciņa, – EUR 1,49.

Pie eļļu plaukta secinām, ka

starp olīveļļām var atrast bio, un tās maksā līdzīgi kā citas eļļas extra virgin kategorijā

– piemēram, «I love eco» spāņu extra virgin olīveļļas puslitra pudele maksā EUR 4,82. Jo kvalitatīvāka eļļa, jo tā ir dārgāka, un bio sertifikācija ir vēl viens kvalitātes rādītājs.

Sieru sadaļā Agnese jau steidz rādīt iepriekšējā veikala apmeklējumā uzieto BIO Cesvaines sieru – gan Holandes, gan Krievijas siers 150 gramu paciņa ar šķēlītēm maksā EUR 1,49 – tāpat kā līdzīgiem nebio sieriem.

Piena produktu sadaļā priecājamies par BIO produktu izvēli un cenām

– ir gan Tukuma Baltais EKO līnijas produkti, gan Lazdonas BIO piens. BIO krējums puslitra spainītī maksā EUR 1,30 – un tā ir tāda pati cena kā līdzīgiem nebio produktiem. Apspriežam to, kāpēc «Tukuma piena» ražotie bioloģiskie produkti tiek saukti par ekoloģiskajiem – abi šie termini ir līdzvērtīgi un izmantojami, taču pēdējā laikā vairāk iegājies teikt – bioloģiskā pārtika. Agnese atzīst, ka šīs līnijas produkti viņu piesaistījuši ar iepakojumu, kurš vizuāli atšķiras no pārējiem. Arī jogurtu plauktā ir ko izvēlēties, un Priekuļi atzīst, ka viņiem garšo zīmola «Annele» jogurti – tie ražoti Lietuvā, bet ļoti iespējams, ka tajos ir arī Latvijā ražots piens no pierobežas saimniecībām. BIO jogurtu 350 g iepakojums maksā EUR 1,06, EUR 1,09, un nolemjam dot priekšroku bezpiedevu jogurtam.

Gaļas nodaļai ejam garām, jo bioloģiskā gaļa ir tas produkts, kurš lielveikalos nav pieejams gandrīz nemaz.

Kristaps pastāsta, ka eksperimenta ietvaros iepircies ekoveikalā Teikā, kur iegādājies arī gaļu. Uzmetam acis gaļas cenām un secinām, ka tās var salīdzināt ar bioloģiskās gaļas cenām, ja to iegādājas tieši no ražotāja, piemēram, iestājoties Tiešās pirkšanas kustībā. Tur BIO gaļa maksā no EUR 5,50 par kilogramu (piemēram, jaunlopa maltā gaļa) līdz EUR 10,00 par kilogramu liellopa filejas. Tāpat olu sadaļai var iet garām, jo BIO olas lielveikalos nav atrodamas. Kristaps ir nopircis olas ekoveikalā, bet atzīst – pirmo un pēdējo reizi, jo cenu starpība ir par traku, bioloģiskās olas maksā vairāk nekā 3,00 EUR.

Kristaps izmēģināšanai paņem «I love eco» olīvas – tās maksā EUR 2,19 par 370 g burciņu. Pie šā paša stenda Jana kā ķīmiķe atgādina, ka

ieteicams izvairīties no konservētiem produktiem metāla bundžās, jo tās satur bisfenolu A, kurš, iespējams, pārceļo arī uz pārtiku un var radīt hormonālus traucējumus.

Taču, piemēram, BIO zaļie zirnīši ir dabūjami arī stikla burkās (un maksā EUR 1,98 par 330 g).

Aplūkojam cepumu plauktu, kurā ir maiznīcas «Flora» bio auzu cepumi – 300 gramu paciņa maksā EUR 3,39. Kristaps uzskata – lai arī šie cepumi ir ļoti gardi, auzu cepumus var mierīgi uzcept arī mājās, jo BIO auzu pārslas ir viegli pieejamas.

Vēl viens atradums – «I love eco» BIO jasmīnu rīsu 1 kg iepakojums maksā EUR 3,99, kamēr turpat netālu citi - nebio jasmīnu rīsi maksā EUR 2,69 par 500 g paciņu.

Kristaps un Agnese izvēlas brūnos BIO cukura graudus no Dan Sukker, turklāt novērtē to, ka tiem ir akcijas cena – EUR 1,49 par puskilogramu. Jana spriež – ja skatāmies no piesārņojuma viedokļa, tad rafinētais baltais cukurs un bio baltais cukurs īpaši neatšķiras, taču bio cukuram noteikti ir mazāka ietekme uz vidi un tā audzētājiem ir labāki darba apstākļi – cukura jautājums jau ir vairāk ētisks un sociāls.

Miltu sadaļā nopriecājamies par «Rīgas Dzirnavnieka» BIO kviešu miltiem (1 kg paka par EUR 1,12), un varam tikai paust vēlēšanos, lai arī citi milti «Hercoga» līnijā, kas atpazīstama pēc brūnā iepakojuma, būtu bioloģiski. Pagaidām tā nav. Vairāki miltu veidi ir arī «I love eco» līnijā, savukārt ar RIMI zīmolu ir vesela rinda BIO pastas – 500 g paciņa pennes, piemēram, maksā EUR 1,19.

Dodamies pētīt arī sulu sadaļu, jo Priekuļu divgadnieks ir iecienījis sulas un mamma gribētu atrast kādu labāku alternatīvu, kas nav tik salda. Iesakām «I love eco» BIO sīrupus – tie maksā EUR 3,83 par 500 ml pudeli, ir koncentrēti, un tos var atšķaidīt ar ūdeni (varbūt pat gāzētu!) un pagatavot gardu limonādi.

Gandrīz divu stundu iepirkšanās – izpēte veikalā beigusies. Agnese saka, ka viņai kā bioloģisko produktu pircējai – iesācējai pirmajā reizē diezgan lielas grūtības sagādāja BIO produktu atpazīšana.

Dažiem ir zaļas cenu zīmes, dažiem dzeltenās akcijas zīmes, citiem vēl citāda norāde «Ekoloģisks produkts».

Konsekvence veikala marķējumā un skaidrākas norādes – tas noteikti palīdzētu. Priekuļi atzīst, ka BIO auzu pārslas viņi noteikti pirks arī turpmāk, jo tās lieto bieži un to cena ir ļoti tuva nebioloģiskajām. Tāpat piena produktu klāsts iepriecina. Iepirkumu grozā ir pilns ar bioloģiskajiem produktiem – vai tāds tas šai ģimenei būs arī pēc eksperimenta beigām? Visu nedēļas pieredzi apkoposim 20. jūnijā.

Uz augšu