P, 20.03.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

DP lūdz sākt kriminālvajāšanu pret Gapoņenko saistībā ar nacionālā naida izraisīšanu

TVNET
DP lūdz sākt kriminālvajāšanu pret Gapoņenko saistībā ar nacionālā naida izraisīšanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ieva Čīka / LETA

2016. gada 31. maijā Drošības policija (DP) nodevusi kriminālprocesa materiālus Rīgas tiesu apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret vienu personu saistībā ar nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu.

Šis kriminālprocess tika sākts 2015. gada 29. aprīlī pēc noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 78. panta otrajā daļā (par darbību, kas apzināti vērsta uz nacionālā, etniskā vai rasu naida vai nesaticības izraisīšanu, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu). Personas vārdu Drošības policija neatklāj.

LETA, atsaucoties uz tās rīcībā esošo informāciju, ziņo, ka DP lūgusi sākt kriminālvajāšanu pret nereģistrētā veidojuma «Nepilsoņu kongress» (NK) tā saukto priekšsēdētāju Aleksandru Gapoņenko saistībā ar nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu, izmantojot internetu.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika pieprasīts un saņemts eksperta atzinums, kā arī veiktas citas procesuālās darbības, kuru rezultātā secināts, ka persona izmantojusi propagandas paņēmienu, kas kvalificējams kā naida izraisīšana tiešā vai netiešā veidā. Izskatot kriminālprocesa materiālus kopumā, konstatēts, ka ir savākti pietiekami pierādījumi, lai sāktu kriminālvajāšanu pret aizdomās turēto par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, kas paredzēts Krimināllikuma 78. panta otrajā daļā.

Vienlaikus pret otru personu šīs pašas izmeklēšanas ietvaros kriminālprocess ir izbeigts, jo nav konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs.

Jau ziņots, ka 2015.gada 26.maijā DP aizturēja Gapoņenko un veica tiesas sankcionētu kratīšanu vairākos objektos, kur tika izņemti dažādi priekšmeti. Šīs izmeklēšanas darbības tika veiktas kriminālprocesā, kas sākts par nacionālā naida izraisīšanu. Pēc nopratināšanas Gapoņenko tika atbrīvots, savukārt Krievijas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu, kurā nosodīta Gapoņenko aizturēšana.

Kā toreiz pastāstīja Gapoņenko, viņš ticis aizturēts par sociālajā tīklā «Facebook» 16.martā publicēto ierakstu, kur pausts, ka «ASV tanku mērķis ir kontrolēt krievu aktīvistus Latvijā». Gapoņenko norādīja, ka DP viņu bija aizturējusi uz 14 stundām, un aizturēšanas laikā Gapoņenko bija pieteicis badastreiku, protestējot pret šādām rīcībām.

Pāris nedēļas vēlāk - 12.jūnijā - DP veica kratīšanu Krievijas īstenotās tautiešu politikas atbalstītāja Eināra Graudiņa dzīvesvietā. Kratīšana veikta lietā par nacionālā naida izraisīšanu. Uzreiz pēc aizturēšanas Gapoņenko savā «facebook» kontā rakstīja, ka Graudiņa dzīvesvietā DP konfiscējusi datorus, zibatmiņas, diskus, telefonus, grāmatas un dokumentus.

  Drošības policija atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.

  Tēmas
  Aktuālais šodien
  Jaunākās ziņas
  Svarīgākais
  Uz augšu