/nginx/o/2018/07/13/8944035t1hb2f8.jpg)
Ir patīkami uzzināt jaunumus, ka ir iestājusies grūtniecība. Tomēr nereti ir sarežģīti noteikt to laiku, kad bērniņš ieņemts.
Lai precīzāk varētu novērtēt bērniņa attīstību, vecmātes un ārsti grūtniecību rēķina nedēļās, nevis mēnešos. Tiek uzskatīts, ka vidēji grūtniecība notiek 40 nedēļas jeb 280 dienas kopš pēdējo menstruāciju sākšanās.
Grūtniecība parasti tiek minēta saistībā ar „grūtniecības ilgumu”, nevis „augļa attīstību”, līdz ar to vidēji grūtniecība ris 38 nedēļas pēc apaugļošanās.
Cik nedēļas jau ir iestājusies grūtniecība pēc „augļa attīstības” vai ovulācijas metodes?
Ārsti un vecmātes grūtniecību var noteikt arī pēc „augļa attīstības” jeb ovulācijas sistēmas, kas ir daudz precīzāka nekā tradicionālā metode.
Augļa vecums ir precīzais bēbīša vecums kopš brīža, kad olšūna savienojās ar spermatozoīdu.
Pateicoties tādām modernajām tehnoloģijām kā ultrasonogrāfija un ovulācijas testiem, daudz precīzāk var noteikt grūtniecības ilgumu.
Ne visām sievietēm menstruāciju cikls ir 28 dienas, līdz ar to tradicionālā grūtniecības metode var būt kļūdaina; nosakot grūtniecības iestāšanos pēc augļa vecuma, var iegūt precīzākus datus.
Trimestri
Grūtniecību tradicionāli iedala trimestros, katrs trimestris - 12 nedēļas. Šāds iedalījums izvēlēts tādēļ, ka katrā trimestrī notiek nozīmīgas augļa pārmaiņas, katrā trimestrī auglis atrodas atšķirīgā attīstības stadijā.
Cik ilga būs grūtniecība?
Vienkāršākais iemesls, kāpēc sievietes vēlas uzzināt, cik ilga būs grūtniecība, ir vēlme zināt, kad bērniņš ieraudzīs dienasgaismu.
Tradicionālajā metodē ir jāpieliek 7 dienas pie datuma, kad sākās pēdējās menstruācijas, un šim skaitlim - deviņus mēnešus.
Piemērs. Ja jūsu periods sākās 18. novembrī, tad bērniņa dzimšanas datums tiek nolikts 24. augustā. Šajā sistēmā tiek pieņemts, ka menstruālais cikls ilgst 28. dienas, ovulācija norit un grūtniecība iestājas 14. dienā. Pēc šiem aprēķiniem grūtniecība ilgs 38. nedēļas no ovulācijas pirmās dienas.
Lai arī aprēķini šķiet loģiski, reālajā dzīvē viss nav tik vienkārši. Tikai 3-5% bērniņu arī piedzimst noliktajā datumā. Lielākajai daļai vecāku ir jāpiedzīvo vilšanās.
Visbiežāk grūtniecība ilgst 40 nedēļas un 3 dienas. Novērots, ka biežāk dzemdības kavējas, nevis notiek ātrāk.
Lielākā daļa speciālistu uzskata, ka bērni dzimst vidēji no 37. līdz 42. nedēļai pēc pēdējo menstruāciju pirmās dienas. Piemēram, Austrālijā 91,5% jaundzimušo 2006. gadā dzimuši starp 37.-41. grūtniecības nedēļu.
8% no Austrālijas mazuļiem dzimuši priekšlaicīgi, pirms 37. nedēļas, savukārt mazāk nekā 0,5% no visiem dzimuši pirms 32. nedēļas.