Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Pinnes – viena sasodīta būšana! (3)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Tie, kas atceras savus tīņu gadus vai paši audzina pusaudzi, zina, kādas dvēseles mokas jāizcieš daudziem bērniem, ikreiz ieskatoties spogulī. Nupat vēl zīdaini maigo ādu klāj sarkani strutainas pumpas vai korķīši ar melniem galiem. Velti mierināt, sakot, ka tās ir parastās pubertātes laika problēmas, kuras visticamāk pēc dažiem gadiem pāries.

Vai tad tas ir mierinājums, kad pirmoreiz esi iemīlējies un gribi aicināt meiteni uz randiņu? Nepaliek vieglāk arī no tā, ja saproti – tavam sirdsmīļajam "zaķim" ir tādas pašas problēmas (tikai zem garajiem matiem uz pieres vai krūšu rajonā, piemēram.

Pinnes (jeb aknes) – šie sasodītie veidojumi kā mazi aizbāznīši nospundē tauku dziedzeru caurteci, traucējot normālu sekrēcijas procesu. Tādējādi tiek ietekmēta ādas virskārtas pārragošanās un lobīšanās; paplašinās un nosprostojas poras.

Dislokācija

Lielākoties pinnes veidojas uz sejas, kakla daļas, pleciem, muguras, starp lāpstiņām vai krūškurvja rajonā.

Pubertātes faktors

Pinnes ir hroniska dermatoze, kas skar lielāko daļu pusaudžu. Tās parasti uzrodas dzimumnobrieduma periodā, sākot no 12–13 gadu vecuma vai agrāk. Bieži tās kulminē ap 16 gadiem, bet vēlāk parasti izzūd. Tomēr dažkārt problēmas var turpināties daudz ilgāk – līdz pat 30 un 40 gadiem.

Blakus faktori

Piņņu veidošanos var pastiprināt nesabalansēts uzturs. Piemēram, pārlieku treknu un asu ēdienu, kā arī saldumu lietošana uzturā. Starp citu – ļoti svarīgs faktors ir traucēta vēdera izeja (hroniski aizcietējumi), kas stimulē pumpu rašanos. Kā vienu no iemesliem, kāpēc ķermenis sāk pārklāties pūtītēm, var minēt arī nepareizu sejas krēmu izvēli – īpaši tad, ja tie satur dzīvsudrabu vai bismutu.

Dodieties pie kosmetologa!

Apmeklējot kosmetologa kabinetu, speciālists profesionāli un saudzīgi iztīrīs ādu, atbrīvojot poras no melnajiem tauku korķiem vai strutām. Smagos, ielaistos gadījumos nekādā ziņā pinnes nedrīkst spaidīt pats. Iznākums būs vienīgi strutām notašķīts spogulis, papildu infekcija ādā un vēl dziļākas rētas sejā.

Tas, ko varat darīt pats

Taukainai ādai: uzklāj attīrošu krēmu un seju izsautē tvaika vanniņā. To var kombinēt no diļļu, lavandas, kumelīšu, piparmētru, kliņģerīšu, māllēpju, salvijas, bērzu lapu vai liepziedu uzlējuma. Tvaicēšanas ilgums – 8 līdz 10 minūtes. Sejas sautēšanu var aizstāt ar karstu kompresi.

Sausai ādai: pirms tvaika vannas uz sejas uzklāj barojošu krēmu. Tvaicēšanas ilgums?– 3 minūtes.

=Atcerieties: ja asinsvadi ir paplašināti un vērojami ādas apsārtumi, šīs manipulācijas NEDRĪKST izmantot. Nekādu tvaika vannu un karstu komprešu!

To vietā uz sejas drīkst uzziest siltu augu eļļu. Maskas ilgums – ne vairāk kā 15 minūtes. Siltā eļļa efektīvi atmiekšķēs poras un sekmēs piņņu izstumšanu.

Kosmetologa kabinetā pēc šīm procedūrām – tvaicēšanas vai eļļas maskas – parasti seko dziļāka ādas attīrīšana. Ja seju neklāj strutainās pinnes, bet melnās, to varat tīrīt arī pats. Protams, ļoti uzmanīgi un ievērojot higiēnu. Vispirms rūpīgi nomazgā rokas un ap pirkstu galiem apliek plānu kokvilnas drāniņu (lai nagu gali nepieskartos ādai un netraumētu to). Tad saudzīgi izspiež pinni. Pēc procedūras ādu manipulācijas vietā notīra ar vates tamponu, kas samitrināts kampara spirtā vai ūdeņraža pārskābes (peroksīda) šķīdumā. Pēc tam uzklāj dezinficējošu masku.

Maskas

1. variants

dedzinātais magnēzijs – 30 g

talks – 10 g

kartupeļu ciete – 15 g

baltais māls – 15 g

kampara pulveris – 2 g

borskābes pulveris – 1 g

alumīnija alauns – 1g

sērs – 2 g

baltais streptocīds – 10 g

Minētie komponenti jāsajauc ar ūdeņraža peroksīdu. Maska jātur 15 minūtes, pēc tam saudzīgi (kā nopurinot) jānotīra ar sausu dvieli. Kad tas izdarīts, sakairināto ādu var nomierināt, paturot uz tās karstu kumelīšu, piparmētru, sunīšu vai salvijas tējas kompresi.

2. variants

talks – 20 g

dedzinātais magnēzijs – 75 g

borskābes pulveris – 20 g

salicilskābes pulveris – 15 g

kampara pulveris – 40 g

(Minētos komponentus iejauc fitolosjonā.)

Piņņu ārstēšanā efektīva esot maska arī no dadžu lapu pulvera, kas iejaukts ūdeņraža pārskābes šķīdumā.

Pareiza uztura profilaksei iesaka arī biešu sulu – 30 g trīsreiz dienā.

Ja pārāk sarežģīti un ķēpīgi šķiet medicīnas portālos atrastie ieteikumi (un biedē gandrīz vai visa Mendeļejeva tabula, kas jāliek uz sejas) – pirms sākat nodarboties ar pašārstēšanos, obligāti jākonsultējas ar dermatologu.

Ja pinnes ir dziļas un strutojošas, var nākties lietot iekšķīgus medikamentus. Tie ir ne tikai vitamīni un imūnsistēmu stiprinoši līdzekļi, bet arī sintētiskais A vitamīns un antibakteriālie līdzekļi. Viena no modernākajām piņņu ārstēšanas metodēm ir lāzerterapija. Tās pamatā ir speciāla, izstarojoša gaisma, kas iedarbojas, nomācot propiona baktēriju vairošanos. Seanss ilgst apmēram 15 minūtes, bet kurss – vienu mēnesi. Šīs procedūras tiek rekomendētas divas reizes nedēļā.

Avots: "pinnes.lv" un ārzemju medicīnas portālu materiāli.

Komentāri (3)

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu