Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Kāpēc nekrīt svars (3)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Cilvēks nerij kā suķis, neguļ uz dīvāna kā sluņķis, bet vienalga turpina pieņemties svarā. Ik pa brīdim izmisumā ķeramies te pie vienas, te pie citas diētas, regulāri sportojam, bet kā nevaram, tā nevaram nomest liekos kilogramus. Kāpēc tā? Varbūt tam ir iemesli, par kuriem pat nenojaušam...

Medikamenti

Iespējams, ka iemesls var būt zāles, kuras lietojam. Protams, ja ir labs ārsts, viņš brīdinās par medikamentu blakusiedarbību uz svaru. Pretējā gadījumā var nākties saskarties ar nepatīkamiem pārsteigumiem. Lielākoties pie šīs medikamentu grupas pieder steroīdi, kurus parasti nozīmē reimatiskā artrīta un dažu citu slimību ārstēšanai. Pirmkārt, steroīdi stimulē apetīti. Otrkārt, tie ietekmē tauku nogulsnēšanos – galvenokārt uz sejas, plecu daļas un uz vēdera. Līdzīgu efektu izraisa daži antidepresanti un antihistamīni. Tas pats attiecas arī uz sedatīviem.

Ko darīt?

=Ja esat ievērojuši, ka jaunā medikamenta lietošana sakrīt ar svara palielināšanos, noteikti vērsieties pie ārsta un prasiet padomu par alternatīvām ārstēšanās iespējām. Ja tomēr nav iespējams izvēlēties citas zāles, nekrītiet izmisumā: tikko ārstēšanās kurss būs beidzies, jūs varēsit nomest liekos kilogramus.

Produktu nepanesība

Jautājums par atsevišķu produktu nepanesību (un tādējādi ietekmi uz svara palielināšanos) vēl arvien ir diskutabls. Ir pierādīts, ka nepanesības gadījumos var rasties tūskas. Tās parasti pāriet, izslēdzot no uztura konkrētu ēdienu. Acīmredzot atsevišķi pārtikas produkti slikti asimilējas organismā, piesārņo to un bremzē vielmaiņas procesus šūnās.

Ko darīt?

=Atzīmējiet simptomus.

Ja sākat pieņemties svarā, tas nenozīmē, ka jums noteikti ir nepanesība pret kādu no pārtikas produktiem. Ja tomēr sāk parādīties tūskas, sāpes locītavās, galvassāpes un slikta dūša, tad gan šīs parādības var signalizēt tieši par šāda veida problēmu.

=Iekārtojiet uztura dienasgrāmatu.

Atzīmējiet katru dienu, ko un kad ēdat. Tad kļūs skaidras kopsakarības starp pārtikas produktiem un jūsu pašsajūtu, kā arī svara tendencēm. Jāpiebilst, ka visbiežāk riska grupā ietilpst miltu izstrādājumi (sevišķi no kviešiem) un piena produkti.

=Vērsieties pie alergologa un dietologa.

Ja sākat pieņemties svarā, ne vienmēr tas nozīmē, ka pastāv saistība ar uztura produktu izsauktām alerģijām. Lai par to pārliecinātos, ir nepieciešama medicīniska izmeklēšana.

Problēmas ar vairogdziedzeri

Kā liecina statistika, vienai no 50 sievietēm ir vairogdziedzera slimība. Ja šis orgāns nefunkcionē pareizi, mainās vielmaiņas procesi organismā. Hipotireozes gadījumā vairogdziedzeris strādā pārāk lēni, neradot pietiekamā daudzumā vajadzīgos hormonus. Tādējādi var pieaugt apetīte, un cilvēks sāk pieņemties svarā pat tad, ja rūpīgi ievēro pareizu uztura režīmu.

Savukārt vairogdziedzera pastiprinātu darbību (kad vielmaiņas procesi paātrinās) sauc par hipertireozi. Tās raksturīgākie simptomi ir: sausa, bāla āda, matu izkrišana, sāpes muskuļos, locītavās, atmiņas pasliktināšanās, nemitīgs nogurums un salšana. Lielākā daļa cilvēku strauji zaudē svaru. Kalorijas sadeg ātrāk, nekā organisms tās spēj uzņemt.

Ko darīt?

=Meklējiet palīdzību pie sava ģimenes ārsta. Viņš dos norīkojumu analīžu veikšanai, lai noteiktu hormonu līmeni asinīs. Ja tas izrādīsies pārāk zems, iespējams, ārsts liks lietot tiroksīnu (galvenais vairogdziedzera producētais hormons ir L–tiroksīns jeb T4). Uzsākot ārstēšanu, parasti svars stabilizējas. Diemžēl parastās asins analīzes uzrāda tikai ļoti pazeminātu hormonu līmeni. Ja nobīde no normas nav ekstrēmi liela, tests var to neatspoguļot. Tādējādi, ja analīžu rezultāti atbilst normai, bet vispārējā pašsajūta tomēr neapmierina, ir jālūdz padoms endokrinologam.

Traucēta šķidruma izdalīšanās no organisma

Daudzas sievietes pirms menstruāciju sākuma bieži vien pieņemas svarā par 2–3 kg, jo organismā uzkrājas šķidrums (tā neskaitās patoloģija). Tomēr, ja tūskas veidojas vairākas reizes mēnesī, tad gan jāsāk meklēt citus iemeslus šai parādībai. Arī kontraceptīvie hormonu preparāti, dažas antibiotikas un steroīdi var kavēt normālu šķidruma izvadīšanu no organisma. Tāpēc rodas tūskas, parādās liekais svars, bet dienas otrajā pusē var piepampt plaukstu locītavas, roku pirksti un potītes.

Ko darīt?

=Protams, atkal – vispirms meklējiet palīdzību pie ārsta. Vispirms viņš noteiks to, kas ir kļuvis par tūsku iemeslu – vai tas saistīts ar vairogdziedzera, limfātiskās sistēmas, nieru slimību, vai arī vainīga ir sirds mazspēja. Ja neatklāsies kāda nopietna kaite, vienkārši samaziniet uzturā sāls daudzumu, konservētu, kūpinātu un treknu pārtiku.

Olnīcu slimība

Aptuveni 40% sieviešu, kurām ir konstatēta olnīcu policistoze, ir novērojams arī liekais svars. Šīs slimības gadījumā palielinās olnīcas un ap tām veidojas cistas. Rodas hormonālas izmaiņas organismā. Simptomi redzami arī izskatā?– parādās pinnes, uz ķermeņa un sejas pastiprināti aug apmatojums, mēnešreizes kļūst neregulāras, var iestāties neauglība. Policistoze zināmā mērā rada tādu kā apburto loku: hormonu disbalanss ietekmē vielmaiņas procesus un paaugstina insulīna līmeni, kas veicina svara pieaugumu. Savukārt, jo lielāks svars, jo sliktāks ir organisma vispārējais stāvoklis.

Ko darīt?

=Ja sākat pieņematies svarā un esat pamanījusi iepriekšminētās policistozes pazīmes, tūlīt pat dodieties pie ginekologa! Dakteris jums nozīmēs speciālu ārstēšanās kursu un diētu ar bagātīgu olbaltumvielu un pazeminātu ogļhidrātu daudzumu.

Pie visa vainīgi gēni...

Liekais svars var būt saistīts ar iedzimtības faktoru. Diemžēl ģenētika pagaidām ir samērā jauna zinātne, tāpēc vēl arvien nav precīzi zināms, kādi gēni atbild par cilvēka svaru. Tomēr zinātnieki pieļauj, ka tieši ģenētika nosaka, kā organisms pārstrādā uzturvielas, regulē apetīti un veido tauku uzkrājumus. Protams, tas nenozīmē, ka cilvēks nespēj mainīt situāciju.

Ko darīt?

=Lietojiet pārtikā produktus ar zemu tauku daudzumu. Palieliniet uzturā olbaltumvielas un samaziniet ogļhidrātus. Olbaltumvielu produkti rada ilgstošu sāta sajūtu. Taču tas nebūt nenozīmē, ka jāatsakās no ogļhidrātiem. Tie satur uztura elementus, kas ir vitāli nepieciešami organismam.

=Atsakieties no alkohola.

Pirmkārt, tas ir ļoti bagāts ar kalorijām. Otrkārt, alkohols stimulē apetīti. Treškārt, reibumā cilvēks zaudē gribasspēku un ēd pat to, ko ikdienā noteikti neatļautos.

=Nodarbojieties ar sportu. Tādējādi tiks sadedzinātas kalorijas un pieaugs muskuļu masa. Šī ir tieša kopsakarība.

Hipofīze

Tas ir aptuveni zirņa lieluma iekšējās sekrēcijas dziedzeris (apakšējais smadzeņu piedēklis), kas atrodas galvaskausa dobumā un ietekmē praktiski visas orgānu sistēmas. No hipofīzes izdalās vismaz 8 hormoni.

Ja kaut kas nav kārtībā ar hipofīzi (var gadīties, ka onkoloģisku slimību dēļ), rodas dažnedažādas nopietnas problēmas – t.sk. arī svara pieaugums. Audzējs stimulē hipofīzi izstrādāt pārāk lielu hormonu daudzumu, kas parasti izraisa svara palielināšanos. Visbiežāk tauki uzkrājas krūšu un vēdera rajonā. Var izkrist mati, izbeigties mēnešreizes, āda var kļūt bāla un sausa.

Ko darīt?

=Steidzami jāmeklē ārsta palīdzība un jāuzsāk ārstēšanās.

Nepareizi izvēlēta diēta

Kaut arī radikālās diētas ar pastiprināti zemu kaloriju daudzumu sola strauju svara samazināšanos, gadās, ka tās izraisa tieši pretēju efektu. Ja organisms pēkšņi saņem ļoti maz kaloriju, sākas pašsaglabāšanās process. Proti, notiek pastiprināta tauku uzkrāšana.

Jā, sākotnēji svars patiešām tiek zaudēts, taču vienīgi uz šķidruma rēķina. Lai patiešām tiktu vaļā no taukiem, ir nepieciešams ilgs laiks. Diemžēl ar vienu diētu vien nav iespējams ilgi izturēt. Tikko no tās atteiksities, agrāk vai vēlāk zaudētie kilogrami kā pasta baloži būs atpakaļ.

Ko darīt?

=Jāsaprot, ka uz visiem laikiem novājēt ar diētas palīdzību nav iespējams. Rezultāts var būt ātrs, iespaidīgs, taču īslaicīgs. Daudz nopietnāk ir pievērsties stratēģijai, nevis taktikai. Proti – vienreiz tā pa īstam izstrādāt savu individuālo veselīgas ēšanas režīmu.

***

Produkti, kas attīra organismu

Viens no iemesliem, kāpēc sāp locītavas, ir sāļu nogulsnes. To pamatā ir traucējumi asinsritē, jo ar gadiem piesārņojas sīkie asinsvadi un kapilāri. Šis process norisinās lēni, bet pamatīgi. Rezultātā kaulu locītavās izveidojas ārkārtīgi sāpīgi uzaugumi un sabiezējumi.

Pastāv vairākas metodes, lai aizkavētu asinsvadu pieķepšanu un attīrītu organismu no sārņiem. Pēc šādām procedūrām locītavas pārstāj sāpēt un "čirkstēt", tās kļūst elastīgākas un vingrākas.

Atceries!

=Šīs metodes NEDRĪKST lietot cilvēki, kuriem ir kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla. Ja ir aizdomas par šīm slimībām, obligāti jākonsultējas ar ārstu. Tikai pēc tām varat uzsākt attīrīšanās procedūras.

Rīsi

Trīs diennaktis jāmērcē brūnie, neslīpētie rīsi (1glāze), pēc tam ūdens jānolej. Rīsi jāliek jaunā ūdenī (2 glāzes) un jāvāra, kamēr iztvaiko šķidrums. Putra jāsadala 4 vienādās porcijās un nesteidzoties jāapēd pēc noteikta laika posma. Pirms ēšanas jāizdzer pusglāze ūdens (negāzēta).

Ņem vērā!

=Pirmajā dienā pēc attīrīšanās kūres ēst nedrīkst. Nelielām porcijām jāizdzer mežrozīšu augļu uzlējums (1 glāze).

=Otrajā dienā drīkst apēst 500 g vārītu biešu un 500 g ābolu.

=Procedūra jāatkārto pēc 3 – 4 dienām. Tā jāturpina tik ilgi, līdz nav sajūtams diskomforts locītavās.

Valrieksti

Valriekstiem no čaumalu iekšpuses izknibina starpsieniņu, kas atdala abas kodolu puses (1 tējas glāze). 18 dienas tās jānotur 0,5 litros (40 grādu) degvīna. Ekstrakts jāizlieto mēneša laikā – vienmērīgi un nelielām porcijām 2 – 3 reizes dienā.

Ābolu etiķis

Glāzē ūdens atšķaidīt 2 tējkarotes dabīgā ābolu etiķa un 2 tējkarotes medus. Lietot 3 reizes dienā – pusstundu pirms ēšanas (mēnesi).

Melnie rutki

Rūpīgi nomazgāt (neattīrot no mizas) 10 kg melno rutku, dezinficēt kālija permanganāta šķīdumā (15 – 20 minūtes). Noskalot tīrā ūdenī, nosusināt un pēc tam izspiest sulu (iznāk apmēram 3 litri). Sula jāglabā cieši noslēgtā traukā un tikai?– ledusskapī.

Jāsāk dzert pa 1 tējkarotei stundu pēc ēšanas. Ja nesāp aknas, devu var palielināt līdz 1 – 2 ēdamkarotēm vai pat 100 ml.

Ņem vērā!

=Melno rutku sula ir ļoti stiprs žults dzenošs līdzeklis. Ja žultceļos sakrājies liels sāļu daudzums, var rasties neliela sāpju sajūta aknās. Tas ir normāli, un attīrīšanās kūre tāpēc nav jāpārtrauc. Aknu rajonam var pielikt siltu termoforu vai ielīst vannā. Neliels diskomforts parasti parādās tikai procedūru sākumā. Tikko sārņi ir izvadīti, pazūd arī sāpes.

=Kūre jāturpina tik ilgi, līdz sula ir izdzerta.

=Tās laikā uzturā nevajadzētu lietot treknus ēdienus, gaļu, kartupeļu cieti, olas un saldus konditorejas izstrādājumus.

Komentāri (3)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu