Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Piektdien gaidāms spriedums lietā par Saeimas vēlēšanu rezultātu atcelšanu

Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departamentā piektdien, 31.oktobrī, būs pieejams saīsinātais spriedums lietā pēc partijas «Saskaņa» pieteikuma, ar kuru pārsūdzēti Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apstiprinātie 12.Saeimas vēlēšanu rezultāti.

Pilns spriedums šajā lietā būs pieejams vien 8.decembrī.

Šodien notikušajās tiesas debatēs «Saskaņas» pārstāvis deputāts Andrejs Elksniņš pauda, ka, pēc viņa domām, ir gūta pārliecība par to, ka pastāv apstākļi, kas lielā mērā rada ticamu varbūtību tam, ka vēlēšanu rezultāts ticis ietekmēts un ar tādiem līdzekļiem, kurus likums neatļauj un nosoda.

«Tās liecības, kuras bija iespējams noklausīties tiesas sēdē, ir jāvērtē kā savstarpēji papildinošas, jo tās apliecina arī «aizklāto» liecinieku sniegto liecību patiesīgumu, parādot, ka lielā mērā mērogs attiecībā uz šāda veida prettiesiskām darbībām [iespējamu balsu pirkšanu] bija gan plašs, gan būtisks,» pauda Saeimas deputāts.

Pēc Elksniņa teiktā, lai arī nav zināms visu Drošības policijas (DP) kriminālprocesa materiālu saturs, pagaidām rezultāts ir tāds, ka «pastāv aizdomās turamo neesamība, apsūdzēto neesamība, procesa atklātuma neesamība». Viņš arī pauda izbrīnu par to, ka, piemēram, pēc Latvijas Televīzijas žurnālistes sižeta, kurā bija norāde uz konkrētu balsu pirkšanas gadījumu, DP nevērsās pie viņas ar informācijas pieprasījumu.

Savukārt «Vienotības» pārstāvis zvērināts advokāts Lauris Leja sacīja, ka pēc pieteicēju paustā tiesas sēdēs rodas iespaids, ka viņus neapmierina DP darbs. Vēl

advokāts pauda, ka šajā lietā nav izslēgta liecību saskaņošana.

Advokāts arī runāja par tādu jēdzienu kā «maldīgas atmiņas», proti, attiecībā uz lieciniekiem viņš norādīja, ka personas var atcerēties tādus faktus, kas nemaz nav bijuši, piebilstot, ka arī pirmstiesas publicitāte varēja ietekmēt šo cilvēku atmiņas.

CVK pārstāve Kristīne Kurzemniece tiesas debatēs minēja, ka

no uzklausītajām liecībām neizrietēja, ka būtu notikusi plaša balsu pirkšana.

Tas, ka daži vēlēšanu komisiju pārstāvji pauda izbrīnu par vēlēšanu rezultātiem, kā arī citiem iespējamajiem pārkāpumiem, nepierāda balsu pirkšanu, proti, nav konkrētas informācijas, tā bijusi pārāk vispārīga.

Vēl viņa atsaucās uz DP pārstāvja sacīto vakardienas tiesas sēdē par to, ka balsu pirkšanas gadījumi nav bijuši masveidīgi. Tāpat, pēc CVK pārstāves teiktā, netika gūts pierādījums par kādu anomāliju attiecībā uz vēlēšanu rezultātiem un nav arī pierādīta konkrēta balsu uzpirkšana, tāpēc nav pamata uzskatīt, ka vēlēšanu rezultāti būtu jāpārskata.

Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK pārstāvis Armands Tomelis atzina, ka velēšanas uzskatāmas par leģitīmām, līdz nav atzīts pretējais. Debatēs par nopratināto personu sniegtajām liecībām viņš izteicās -

vai nu tika sniegtas nepatiesas liecības, vai tiešām balsu pirkšana nebija masveidīga.

Viņš pauda pārsteigumu par to, ka DP nebija nopratinājusi tos lieciniekus, kurus vakar nopratināja AT. Tas liekot viņam nedaudz kritiski vērtēt DP pārstāvja izteikumus, ka balsu pirkšana nav notikusi masveidīgi.

Tāpat, runājot par dzirdēto, Tomelis pauda pārliecību, ka «Vienotības» deputāts Dzintars Zaķis nav veicis intensīvu kampaņu reģionā, tomēr Tomelis nezina, kā Zaķis panācis tādu atbalstu Latgalē. Attiecībā uz lietas iznākumu nacionālās apvienības pārstāvis izteica aicinājumu anulēt tās vēlēšanu zīmes, kur Zaķim tikuši plusiņi, bet pārējie izsvītroti.

Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis tiesā izteicās, ka no AT tiek sagaidīta atbilde, vai vēlētāju brīvā griba ir vai nav ietekmēta. Savukārt «No sirds Latvijai» pārstāve sacīja, ka visi vēlas noskaidrot patiesību, proti, vai vēlēšanas notika taisnīgi un objektīvi.

Kā ziņots, «Saskaņas» pieteikumā AT lūgts pilnībā vai daļēji atcelt vēlēšanu rezultātus Latgales vēlēšanu apgabalā. Partija aicināja tiesu uzlikt par pienākumu CVK atzīt par nederīgām tās par «Vienotību» atdotās vēlēšanu zīmes, kurās ir izsvītroti visi deputātu kandidāti un atstāts tikai Zaķa vārds un uzvārds, kā arī tās vēlēšanu zīmes, kurās Zaķim ir pielikts plusiņš.

«Saskaņa» lūgusi tiesu uzdot par pienākumu CVK pārskaitīt no atzītām par nederīgām vēlēšanu zīmēm izrietošās par vēlēšanu sarakstiem nodotās balsis Latgales vēlēšanu apgabalā un veikt izmaiņas 12.Saeimas vēlēšanu rezultātos Latgales vēlēšanu apgabalā partijas «Vienotība» sarakstā un citu partiju sarakstos.

Uz augšu
Back