Piecus gadus cietumsoda ar mantas konfiskāciju vakar Zemgales apgabaltiesa tiesneses Veltas Silamiķeles vadībā piesprieda bijušajam Jūrmalas mēram Jurim Hlevickim un Jūrmalas miljonāram Germanam Milušam. Tiesa nolēma abus arestēt tiesas zālē, tomēr G. Milušam pietrūka dūšas tur ierasties un viņa atrašanās vieta nav zināma. Valsts policija vakar viņu izsludinājusi meklēšanā. Ar nosacītu sodu 3 gadu garumā un tikpat ilgu pārbaudes laiku izspruka sveikā kukuļdevējs Gvido Harijs Volbrugs. Viņš vienīgais bija atzinis vainu un nodarīto nožēloja. Pēc sprieduma nolasīšanas J. Hlevickis (attēlā no kreisās) tiesai uz jautājumu, vai viņam ir saprotams spriedums, atbildēja apstiprinoši un bez jelkādām ārējām emocijām pasniedza rokas konvojam, kas tās saslēdza rokudzelžos. Viņu acīmredzot nogādās Matīsa cietumā. Spriedums vēl ir pārsūdzams.
āpiebilst, ka prokurore Velta Zaļūksne lūdza tiesu ņemt vērā, ka Hlevickis un Milušs jau pēc nodarījuma noslēguši laulību līgumus par mantas šķirtību un īpašumus norakstījuši dzīvesbiedrēm.
Milušs slēpjas Latvijā vai Vidusāzijā
G. Miluša neierašanos uz sprieduma nolasīšanu būtu grūti nosaukt par brīnumu. Vairākas tiesas procesam pietuvinātas personas jau iepriekš izteicās, ka nez vai G. Milušs, kurš tiesā bija izvirzījis visai dīvainas versijas par savām sarunām ar līdzapsūdzētajiem un ietekmīgiem politiķiem Andri Šķēli un Ainaru Šleseru, uz sprieduma nolasīšanu ieradīsies. G. Miluša šoferis un laikam arī miesassargs, kurš katru tiesas sēdi cītīgi fiksē ar videokameru, uz manu jautājumu, kur šobrīd atrodas viņa priekšnieks, atbildēja, ka viņam priekšnieka nav: "Es te pats par sevi." Viņš arī nezinot, kur ir Milušs.
G. Miluša advokāts Osvalds Svilāns man vakar sacīja: "Tikai šodien uzzināju, ka mans aizstāvamais ar ātro palīdzību ir nogādāts kādā no klīnikām. To man tikai šorīt pastāstīja kāds mūsu kopējais paziņa, kura vārdu es negribētu atklāt." O. Svilāns neatklāja, vai šī klīnika varētu atrasties mūsu valsts teritorijā. Advokāts atšķirībā no daudziem citiem esot braucis uz tiesu ar pārliecību, ka G. Milušs tomēr ieradīsies. Vēl iepriekšējā dienā G. Milušs uz tiesas sēdi bija ieradies, kur teica pēdējo vārdu.
Advokāta versijai grūti piekrist ne tikai tāpēc, ka savulaik it kā slimojošais G. Milušs, kā varēja vērot televīzijā, spēlē hokeju, bet arī tāpēc, ka ātrā palīdzība Jūrmalas slimnieku G. Milušu nav nogādājusi Bulduru slimnīcā. Arī vairākas Rīgas slimnīcu uzņemšanas nodaļas sacīja, ka viņiem šāda pacienta nav. Jūrmalas uzņēmējs iepriekš bija sūrojies, ka viņam ir pavasara alerģija pret ziedputekšņiem un šo alerģiju katru gadu viņš ārstējot Eiropas dienvidu zemēs.
Jāatgādina, ka G. Milušam ir piemēroti divi drošības līdzekļi – 20 000 latu liela drošības nauda (ar tiesas spriedumu, piemērojot apcietinājumu, tie atdoti atpakaļ radiniekiem), kā arī liegums izbraukt no valsts. Līdz ar to legāli no valsts G. Milušs izbraukt nevarēja – viņa dati ir ievadīti visos robežsardzes datoros.
Ja patiešām G. Milušs ir atstājis Latvijas teritoriju, tad tas bija jādara ar viltotiem dokumentiem, kuriem bija jābūt sagatavotiem jau iepriekš. Pēc "LA" ziņām, miljonāram G. Milušam ir īpašumi Vidusāzijā.
Šajā kukuļdošanas lietā ir vēl kāds bēglis – Leonīds Lasmanis, kurš aizbēdzis uz Krieviju un pēc tam it kā uz Baltkrieviju. Izsludināta viņa meklēšana. Ja netiks noskaidrota G. Miluša "ārstniecības vieta" Latvijā, acīmredzot tiks izsludināta arī viņa starptautiska meklēšana. pagaidām Zemgales apgabaltiesa izdevusi rīkojumu policijai viņu aizturēt un nogādāt ieslodzījuma vietā.
"Dzīve ir gara…"
Saskaņā ar apsūdzību 20 000 eiro lielu kukuli par J. Hlevickim vēlamu balsojumu Jūrmalas mēra vēlēšanās G. Milušs nodeva L. Lasmanim, kurš tālāk to iedeva G. H. Volbrugam, bet viņš naudu nodeva adresātam – deputātam Ilmāram Ančānam, kuru bija paredzēts nopirkt, lai viņš nebalsotu par toreizējo domes priekšsēdētāja kandidāti Inesi Aizstrautu. Kukuļdevēju plāns tomēr neizdevās, jo I. Ančāns nobalsoja par I. Aizstrautu, bet drīz pēc naudas nodošanas KNAB aizturēja L. Lasmani un G. H. Volbrugu.
"Dzīve ir gara, Juri," tā pēc neveiksmīgā balsojuma G. Milušs pa telefonu sacīja J. Hlevickim. Kur nākamos piecus garos gadus pavadīs J. Hlevickis, būtu skaidrs, bet tas, kur tos pavadīs Jūrmalas miljonārs, par Jūrmalas "pelēko kardinālu" dēvētais G. Milušs, būs atkarīgs no tiesībsargājošo iestāžu gribēšanas un varēšanas.
Un pārējie?
G. H. Volbrugs aģentūrai LETA izteicies, ka no cilvēciskā viedokļa spriedums krimināllietā apsūdzētajiem ir bargs. Bet, viņaprāt, daudz kas lietā joprojām esot palicis neskaidrs. Piemēram, nav noskaidrojies, kāda loma notikušajā ir cilvēkiem, kas piedalījās sarunās pirms kukuļdošanas, taču netika apsūdzēti. Volbrugs uzskata, ka Hlevickis nebija tas, kurš regulēja Jūrmalas politiku. "Hlevickis kukuļa nodošanā bija tāds pats starpnieks kā es, tikai lielākā mērā," sacīja Volbrugs.
Atgādinām, ka publiskotajās sarunās piedalījās ne tikai lietā apsūdzētie Milušs, Volbrugs, Lasmanis un Hlevickis, bet arī Tautas partijas bijušais vadītājs Andris Šķēle, Latvijas Pirmās partijas priekšsēdētājs Ainars Šlesers, Eižens Cepurnieks (tobrīd – "TB"/LNNK), uzņēmējs Valērijs Barjers un vairākas citas personas.
Arī bijusī Jūrmalas domes priekšsēdētāja Inese Aizstrauta aģentūrai LETA pauda viedokli, ka ne tikai krimināllietā apsūdzētie pelnījuši sodu. Viņa uzskata, ka tiesas spriedums varētu radīt pārmaiņas Jūrmalas domē, jo Hlevickis ir viens no pašvaldības deputātiem, turklāt viņš piedalījās arī Aizstrautas gāšanā no amata.
Jūrmalas domes deputāts Ilmārs Ančāns aģentūrai LETA teica, ka ir apmierināts ar tiesas spriedumu. Viņaprāt, līdz ar to ir "uzspridzināta daļa no Latvijas visatļautības midzeņa".