P, 27.03.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ģenerālprokurors neiesaka nelielāku zādzību gadījumos «apgrūtināt» policiju

Ģenerālprokurors neiesaka nelielāku zādzību gadījumos «apgrūtināt» policiju
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ieva Lūka/LETA

Latvijas Republikas ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers neiesaka zādzību - it īpaši sīku un sadzīvisku, piemēram, velosipēda vai maka zādzību - gadījumos cietušajiem ar iesniegumiem par tām apgrūtināt policiju vai prokuratūru, jo «kurš tad strādās ar smagiem un īpaši smagiem noziegumiem»?

Oficiāli Kalnmeiers vada prokuratūras sistēmu, kuras galvenais uzdevums saskaņā ar Prokuratūras likumu ir patstāvīgi veikt uzraudzību pār likumības ievērošanu, reaģēt uz likuma pārkāpumu un nodrošināt ar to saistītās lietas izlemšanu likumā noteiktajā kārtībā.

Taču šie ir tikai formālie uzdevumi, savukārt reālajā dzīvē LR ģenerālprokurors aizvadītajā nedēļā publiski paziņoja, ka - citējot burtiski - viņa kā amatpersonas skatījumā saistībā ar noziedzību Latvijas Republikā «slīkstošo glābšana ir pašu slīkstošo rokās».

Līdz šim plašāk nepamanītā Latvijas Radio 4 intervijā, kas notika 26. novembrī, Kalnmeiers paziņoja, ka tiesībsargāšanas iestāžu darbinieki esot pietiekami noslogoti ar nopietnu darbu, kam, piemēram, nelielu zādzību - tādu kā maks vai velosipēds - bezjēdzīgā izmeklēšana tikai traucējot.

Saskaņā ar ģenerālprokurora skaidrojumu Valsts policija vispār neesot spējīga notvert, piemēram, kabatzagļus citādi kā tikai pie rokas. "Cilvēks atnāk uz policiju un stāsta, ka viņam trolejbusā no kabatas izvilkts maks. Viņš zina, kas bija makā, piemēram, 400 eiro.

Ierosina kriminālprocesu, nu, un kas tālāk? Var noskaidrot trolejbusa maršrutu, cikos brauca, kas bija vadītājs. Un tālāk? Noskaidrot, kas īsti šajā laikā brauca, izkārt sludinājumu? Tas ir, principā, nu, noķert kabatzagli var tikai pie rokas," savu skatījumu uz policijas darbu un jēgu vērsties policijā ar iesniegumu skaidroja Kalnmeiers.

Līdzīgi bezjēdzīgi ģenerālprokurora skatījumā ir arī ar, piemēram, velosipēdu zādzībām - no Kalnmeiera teiktā izrietēja, ka ģenerālprokurors nesaskata nekā slikta tajā, ka šādus cietušos policija «triec ratā»:

«Vai, piemēram, cilvēkam nozaguši velosipēdu. Viņš ziņo policijai, bet viņam saka - liec mieru, vienalga neko nemeklēsim. Uz viņa iesniegumu raksta atteikumu - pats pazaudēji, tipa - un, ja viņš nesūdzas, mēs nepārbaudīsim.»

Kopumā valsts augstākās likumības ievērošanas amatpersonas viedoklis par vēršanos tiesībsargāšanas iestādēs bija šāds: «Ja mēs tērēsim visu policijas resursu sīku noziegumu vai kriminālu pārkāpumu izmeklēšanai un atklāšanai, kurš strādās ar smagiem un īpaši smagiem noziegumiem?»

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais