Sv, 14.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ogrē tapusi unikāla žiguļu, moskviču un citas tehnikas ekspozīcija

TVNET
Ogrē tapusi unikāla žiguļu, moskviču un citas tehnikas ekspozīcija
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Publicitātes foto

Pavisam nesen - šīs vasaras viducī - Ogre ir kļuvusi par vienu aizraujošu apskates objektu bagātāka. Kopš jūlija ikviens interesents, iepriekš piesakoties, Ogrē, Druvas ielā 8 var apskatīt gana saistošu kolekciju «Tehnika no pagātnes», kurā savu triumfu svin dažnedažādi braucamrīki no vēl nesenās mūsu vēstures. Kolekcijas izveidotājs - ogrēnietis, SIA «Medeo» īpašnieks Jānis Buka, informēja Ogres Vēstures un mākslas muzeja informācijas speciāliste Gunta Šmidre.

Kad pirms astoņiem gadiem Jānis par lētu naudu nolēma iegādāties savu pirmo žiguli, kuru tolaik pat īsti nebija kur novietot, viņš nenojauta, ka nedaudz vēlāk padomju laika spēkratu kolekcionēšana un vākšana kļūs par viņa nopietnu aizraušanos. Tagad Jānis tikai nosmej: «Tas bija slimības pirmsākums, kas sāka progresēt.»

Pirmajam žigulītim piepulcējās nākamais, tad vēl viens, vēl. Pamazām uzzinot par Jāņa aizraušanos, cilvēki piedāvāja fotogrāfijas, plakātus, motorollerus, motociklus un citas lietas.

Sākumā Jānis nenojauta, ka pamazām sācis veidot kolekciju. Viņam vienkārši patika padomju laikos ražotās mašīnas, patika tā vēsts, kuru šie auto atnesa līdz šodienai. Jāni suģestēja arī toreizējo auto īpašnieku rūpīgā attieksme pret savu spēkratu.

Un viņš turpināja iegādāties VAZ, GAZ, Moskvičus... Līdzi tiem nāca stāsti, kas lika atdzīvoties iegādātajiem braucamajiem. Jānis Buka rāda žiguli, kuru nopircis no liepājniekiem un kuram dots mīļvārdiņš «Šarlote». Daudzus gadus tas bijis vienīgais transportlīdzeklis saimniekiem, ar kuru regulāri viņi devušies uz Lietuvas tirgu un veduši preces gan turp, gan atpakaļ. Savukārt pirmo Jāņa īpašumā iegādāto žiguli saimniekam, kurš ilgu laiku strādājis Rīgas elektrorūpnīcā, par labu darbu piešķīris Augusts Voss. Kad saimnieks šo žiguli nodeva Jāņa lietošanā, līdzi nāca precīza, ar roku rakstīta instrukcija par auto lietošanu.

Jānis Buka smej, ka pie 15. iegādātās automašīnas viņa aizraušanos novērtējusi arī sieva Gunta. Tagad grūti būtu iedomāties, ja milzīgajā angārā, kur novietota apjomīgā kolekcija, nebūtu viņas palīdzīgās rokas - katra automašīna jau prasa aprūpi, kaut vai tik elementāru kā putekļu noslaucīšana vienu reizi divās nedēļās...

Šobrīd Jāņa Bukas kolekcijā ir 33 padomju laika auto, šo kolekciju bagātīgi papildina padomju laikā ražoti motocikli, motorolleri, spēļu kājminamās automašīnas un ne tikai.. Zem uzrunājoša melnbaltā plakāta angārā skatītāju skatienus piesaista benzīntanks, nedaudz tālāk šķelmīgi pretī raugās padomju laiku gāzēto dzērienu automāti, kuru klātbūtne bija tik pierasta vēl pirms 50 gadiem Latvijas ielās.

Jāņa Buka kolekcija var lepoties ar daudz ko - gan ar gaumīgi sakārtotām telpām, gan ar 10 īpašām automašīnām, kurām piešķirts «Vēsturiskā spēkrata» sertifikāts (speciāla komisija tās ir novērtējusi kā autentiskas, kurās ir saglabātas visas oriģinālās detaļas).

Starp bagātīgo padomju laiku auto klāstu šeit atrodas arī «amerikāņu auto» - 1963.gadā ASV ražotā «Buick LeSabre», un šāds modelis ir vienīgais Baltijā, ar kuru ik pa brīdim tīk izbraukt pašam saimniekam.

Foto: Publicitātes foto

Kolekcija - Jānis Buka to sauc par muzeju - runā ar mums. Stāsti katrai lietai ir savi, tie rosina iedziļināties.

Kolekciju «Tehnika no pagātnes» Ogrē, Druvas ielā 8 var apskatīt, iepriekš piesakoties pa tālruni 29238787

P.S. 16. augustā Latvijas Antīko automobiļu klubs un Rīgas Motormuzejs organizē starptautisko seno spēkratu salidojumu «Rīga Retro 2014». Tajā, kā katru gadu, šoreiz ar oranžu moskviču, piedalīsies arī ogrēnietis un unikālās kolekcijas «Tehnika no pagātnes» radītājs Jānis Buka.

Tēmas
Nepalaid garām!
Uz augšu