Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepieciešama zobu koriģēšana (108)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Felicija Vērzemniece/TVNET

Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju ir zobu anomālija jeb šķībi zobi, nepareizs sakodiens vai smaganu slimības, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūta ortodontists Pēteris Sosārs.

Zobu regulēšana visiem par maksu

Zobu taisnošana nav bezmaksas, tostarp arī nepilngadīgām personām. Cilvēkiem, kuri vēl nav sasnieguši pilngadību, valsts reizi gadā finansē pirmo konsultāciju pie ortodonta un ortopantomogrammu. Viss pārējais ir par maksu kā pieaugušajiem.

Valsts finansē sakodiena koriģēšanu tikai ļoti smagos gadījumos

«Īpaši smagos sejas-žokļu deformāciju gadījumos tiek apmaksāta ortodontiskā ārstēšana, kā arī ķirurģiskās manipulācijas, lai uzlabotu sejas un sakodiena estētiku un funkciju, kā arī konsilijs atsevišķos gadījumos var nolemt par agrīnu iejaukšanos, lai izvairītos no nepieciešamām smagākām procedūrām vēlāk,» uzsver ārsts.

Kas ir zobu regulēšana?

«Ortodontija ir stomatoloģijas nozare, kas nodarbojas ar sakodiena problēmu (nepareizu žokļu vai zobu attiecību) koriģēšanu. Ortodontiskās ārstēšanas rezultātā, izmantojot dažāda veida aparatūras (breketes, plates vai cita veida aparatūras), iespējams veikt sakodiena korekciju, lai uzlabotu estētiku (smaidu), funkciju un arī smaganu veselību,» stāsta ortodonts.

Viņš norāda, ka vecuma ierobežojumu, lai sāktu zobu taisnošanu, nav. Jābūt tikai saviem zobiem. Tomēr esot vieglāk koriģēt, ja to sāk darīt vēl jaunībā, kamēr ir augošs organisms, veseli zobi un smaganas. Zobu un smaganu veselība ietekmē zobu regulēšanas ilgumu un iznākumu.

Zobu taisnošanas izmaksas katram ir atšķirīgas

«Zobu regulēšanas izmaksas ir atkarīgas no pacienta estētiskajām vēlmēm, ja runājam par fiksētajām brekešu sistēmām. Tad metāliskās, protams, ir lētākas nekā keramiskās vai lingvālās (tās, kuras stiprinās pie zobu iekšējām virsmām un nav redzamas). Izmaksas arī ietekmē ārstēšanas ilgums un sakodiena korekcijas smaguma pakāpe jeb cik nelīdzeni zobi ir bijuši sākumā un vai ir nepieciešamas kādas papildu aparatūras,» skaidro ārsts.

Viņš stāsta, ka vidējais zobu taisnošanas ilgums ir no pusotra līdz diviem gadiem. Vieglākos gadījumos ārstēšanas process ir īsāks, savukārt grūtākos ilgāks. Ārstēšanas laiks ir atkarīgs no lietotajām aparatūrām un sistēmas.

Šķībi zobi var izraisīt smaganu un zobu saslimšanu

«Nekoriģētas sakodiena anomālijas rada estētiskas un funkcionālas problēmas,

kā rezultātā pacientam var būt samazināts pašnovērtējums un ietekmēta dzīves kvalitāte, ja ir apgrūtināta ēšana vai runāšana. Kā arī saspiestu zobu stāvokļu jeb nelīdzenu zobu rindu gadījumos ir apgrūtināta higiēna, kas palielina zobu un smaganu saslimšanu risku, tikai tā iemesla dēļ, ka nav iespējams ar birsti un zobu diegu notīrīt kārtīgi visas zobu virsmas,» skaidro RSU ortodonts Sosārs.

Viņš piebilst, ka, taisnojot zobus, ķirurģiskas manipulācijas sakodiena korekcijai notiek tikai smagos gadījumos. Šādas darbības tiek veiktas, ja ar zobu taisnošanu vien galarezultāts nebūs pietiekami labs jeb estētisks.

Zobu regulēšanas kārtība

Pirmās vizītes laikā pie ortodonta tiek veikta mutes dobuma izmeklēšana un ārstēšanas plānošana, kur atkarībā no nepieciešamās sakodiena korekcijas smaguma pakāpes, var tikt veikti diagnostiskie veiduļi, fotogrāfijas un rentgenizmeklējumi. Pēc tam tiek sastādīts precīzs ārstēšanas plāns, kurš tiek balstīts uz katra pacienta individuālajām īpatnībām (zobu, žokļu novietojuma attiecībām, sejas estētiku, vecumu) un tiek izlemts vai ārstēšana tiek uzsākta tagad vai atlikta uz vēlāku, vai nepieciešamas kādas papildus manipulācijas (zobu labošana vai ekstrakcijas) pirms ortodontiskās ārstēšanas uzsākšanas.

«Pēc brekešu sistēmu uzstādīšanas vizītes jāplāno pie ortodonta regulāri vidēji reizi 4-8 nedēļās.

Pēc brekešu noņemšanas jārēķinās, ka zobu un žokļu struktūra ir dinamiskas sistēmas, kas dzīves laikā nepārtraukti mainās. Pēc ortodontiskās ārstēšanas perioda, lai zobi nostabilizētos jaunajā vietā, gandrīz vienmēr ir nepieciešama retensija jeb rezultātu noturēšana ilgtermiņā. Tas nozīmē, ka, noņemot breketes, ārstēšana vēl nav beigusies un ir jānēsā reteineri, kas ir veids, kā saglabāt skaisto smaidu, kura iegūšanai ir veltīts daudz laika un pūļu,» stāsta ortodonts.

Viņš norāda, ka reti cilvēki atsakās taisnot zobus biežo vizīšu dēļ vai aizbildinās ar nespēju ievērot norādīto higiēnu. Parasti atsakās ārstēties dārdzības un procesa ilguma dēļ.

Zobu regulēšanā pastāv riski

Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Māra Āboliņa norāda, ka zobu regulēšanai ir savi ierobežojumi un riska faktori, jo cilvēka organismam, it īpaši augošam, reakcija nav paredzama. Tomēr, ja pacients atsakās zobus koriģēt, iespējams, ka zobu stāvoklis vēl pasliktināsies.

Viņa skaidro, ka valsts apmaksā pirmreizējās konsultācijas ar ortodontistu tikai personām līdz 22 gadu vecumam. Zobārstniecības pakalpojumus valsts neapmaksā pēc 18 gadu vecuma, tai skaitā zobu protezēšanu. Izņemot Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā cietušo personu sociālās aizsardzības likuma 14. pantā noteiktās personas.

Ievadot deklarācijā pagājušā gada tēriņus par zobu taisnošanu, daļu naudas var atgūt

«Nodokļu maksātājam ir tiesības iesniegt gada ienākumu deklarāciju un saņemt atpakaļ pārmaksāto nodokli

par attaisnotajiem izdevumiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem, tai skaitā ortodontiju. Persona savā deklarācijā var iekļaut arī attaisnotos izdevumus par bērniem un citiem ģimenes locekļiem,» stāsta NVD pārstāve.

Viņa piebilst: ja cilvēkam ir nepieciešama zobu regulācija, bet nepietiek naudas, var doties uz savas pašvaldības sociālo dienestu lūgt atbalstu. Viņasprāt, esot arī pašvaldības, kuras radušas iespēju pilnībā vai daļēji segt zobārstniecības pakalpojumus trūcīgām un maznodrošinātām personām.

Āboliņa pauž: ja nākotnē radīsies papildu finansējums no valsts budžeta jeb papildu nauda ortodontiskajai ārstēšanai, NVD plānos pēc piešķirtās naudas, ievērojot izvirzītās prioritātes, veselības aprūpes pakalpojumu apmaksu.

Bērnu skaits ar ortodontiskajām anomālijām

Slimību kontroles un profilakses centrs norāda savus vienīgos pieejamos ortodontijas ārstēšanas gadījumus bērniem 6 un 12 gadu vecumā.

Pērn pacientu-sešgadnieku ar ortodontiskajām anomālijām bija ap 4000. Savukārt divpadsmitgadīgo pacientu ap 6500.

RSU ortodonts Pēteris Sosārs uz šiem datiem raugās skeptiski, jo ikdienā saskaroties, viņaprāt pacientu skaits ir ievērojami lielāks.

Komentāri (108)

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu