:format(webp)/nginx/o/2025/05/14/16843961t1h95ba.jpg)
Sestdien, 7. jūnijā, visā Latvijā, tostarp arī Rīgā, notiks kārtējās pašvaldību vēlēšanas. Lai gan šīs vēlēšanas mēdz palikt Saeimas vēlēšanu ēnā, to nozīme nav mazāka — tieši pašvaldību līmenī tiek pieņemti lēmumi, kas visciešāk skar mūsu ikdienu: sabiedriskais transports, ielu kvalitāte, zaļā infrastruktūra un izglītības iestāžu pārvaldība. TVNET devās Rīgas ielās, lai uzzinātu, vai cilvēki plāno piedalīties vēlēšanās un kādas problēmas viņiem šobrīd šķiet aktuālākās.
Daļa aptaujāto apstiprināja, ka noteikti dosies balsot, lai gan vēl nav izlēmuši, par ko. Kāda respondente no Ropažu novada atzina, ka vēl nav iepazinusies ar kandidātiem, taču dalība vēlēšanās viņai šķiet būtiska. Citi uzsvēra, ka viņu izvēle jau ir skaidra un nemainīga — viņi balso par vienu un to pašu partiju jau gadiem.
Runājot par problēmām galvaspilsētā, visbiežāk tika minēta satiksme un ceļu stāvoklis. Kāds vīrietis uzsvēra, ka Rīgā nepieciešama lielāka izlēmība no vadības puses, jo tiek pārāk daudz diskutēts, bet paveikts maz. Tikmēr kāda pilsētas viešņa atzīmēja: mazākas Latvijas pilsētas, piemēram, Kuldīga un Liepāja, šķiet daudz sakoptākas nekā Rīga.
Kāda aptaujātā minēja arī nesakārtoto velo infrastruktūru — celiņu ir daudz, taču tie nav loģiski savienoti. Tika pieminētas arī problēmas sabiedriskajā transportā, īpaši starppilsētu vilcienos, kas atstājot "depresīvu" iespaidu.
Lai arī daži skeptiski norādīja, ka "visi sola, bet nekas nemainās", vēlēšanas tomēr ir vienīgais tiešais veids, kā ietekmēt savas pilsētas nākotni. Tāpēc — neatliec lēmumu uz pēdējo brīdi. Iepazīsties ar kandidātiem, izvērtē savas prioritātes un 7. jūnijā dodies balsot. Tava balss ir svarīga!
Visas raidījuma "Rīga atbild" epizodes skaties šeit!
TVNET jau vēstīja, ka pašlaik Rīgā populārākās partijas ir "Latvija pirmajā vietā" (LPV), "Progresīvie" un "Nacionālā apvienība" (NA), liecina pētījumu centra SKDS marta beigās un aprīļa sākumā veiktā aptauja, kas tapusi pēc Latvijas Sabiedriskā Medija pasūtījuma.
Aptaujā aprīļa sākumā par LPV bija gatavi balsot 11,6% aptaujāto, par "Progresīvajiem" - 8,2% vēlētāju, savukārt par NA - 7% respondentu.
Saskaņā ar aptaujas datiem tālāk reitingā seko "Jaunā vienotība" (JV), par kuru bija gatavi balsot 6,2% vēlētāju Rīgā, "Stabilitātei!" - 5,7%, "Saskaņa" - 5,3%, "Suverēnās varas" un "Apvienības Jaunlatvieši" (SV/AJ) apvienotais saraksts - 3,9%, "Gods kalpot Rīgai" un Zaļo un zemnieku savienības (GKR/ZZS) saraksts - 3,1%, "Latvijas attīstībai" (LA) - 2,5%, "Apvienotais saraksts" (AS) - 2,3%, bet atbalsts pārējām partijām nav sasniedzis 1% atzīmi.
Salīdzinājumā ar iepriekšējo aptauju janvārī lielākā daļai partiju piedzīvojusi atbalsta kritumu. Janvārī par LPV bija gatavi balsot 12%, par "Progresīvajiem" - 10,7%, par NA - 8,7%, par JV - 6,7%, par "Stabilitātei" - 5,8%, par "Saskaņu" - 8%, par SV/AJ - 2,2%, par GKR/ZZS - 4,4%, par LA - 2,5%, bet par AS - 3,2%.
Ja rēķina tikai izvēli izdarījušos, tad LPV reitings aprīlī sasniedzis 20%, "Progresīvo" - 14,2%, NA - 12%, JV - 10,7%, "Stabilitātei" - 9,8%, "Saskaņas" - 9,2%, SV/AJ - 6,8%, bet trīs citas partijas balansētu uz 5% barjeras pārvarēšanas robežas, proti, GKR/ZZS ar 5,3% atbalstu, LA - ar 4,3% un AS - ar 4%.
Aprīļa aptaujā 30,8% aptaujāto atzinuši, ka viņiem grūti pateikt, par kuru partiju balsotu, bet 11% apgalvoja, ka vēlēšanās nepiedalīšoties. Janvārī šie rādītāji bijuši attiecīgi 26,1% un 8,6%.
Pašvaldību vēlēšanas notiks 7. jūnijā.