P, 15.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Uz Mežaparka estrādes skatuves bija divreiz vairāk bērnu, nekā rekomendēts

LETA
Uz Mežaparka estrādes skatuves bija divreiz vairāk bērnu, nekā rekomendēts
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Aizvadīto XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncertā Mežaparka estrādē uz skatuves bija divreiz vairāk bērnu, nekā rekomendēts būvinženieru drošības atzinumā. Kā stāstījis «Rīgas mežu» valdes loceklis Edgars Vaikulis, izstrādātais drošības atzinums paredzēja, ka estrādes tribīnes var uzņemt 6000 cilvēku, bet šo rekomendāciju organizatori pārkāpuši par pusi.

Dziesmu un deju svētku sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Vasiļjeva skaidrojusi, ka

«svētku rīkotājs jau vairākus svētkus pēc kārtas kā maksimālo dalībnieku skaitu tribīnēs izvieto 12 500 personu,

ņemot vērā faktu, ka bērna vidējais svars ir gandrīz uz pusi mazāks nekā pieaugušā cilvēka», vēsta žurnāls «Ir».

Lai arī citos skolēnu dziesmu un deju svētkos nekas no pārblīvētības nav noticis, ir grūti noteikt robežu, aiz kuras nelaime nav izbēgama. «Būvtehniķi vienmēr paredz drošības rezervi. Ja pārkāpjam drošības rekomendāciju par 5%, visticamāk, nekas ļauns nenotiks. Taču, ja pārkāpjam par 50%, es vairs nevaru garantēt, ka viss būs kārtībā,» skaidrojis Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) docents Aigars Ūdris, viens no sagatavotā drošības atzinuma autoriem.

Būvinženieris vērsis uzmanību, ka saistībā ar bērnu daudzumu estrādē nedarbojas tikai kritērijs par svaru, jo teorētiski iespējams projektēt arī konstrukciju, kas var izturēt 120 cilvēkus uz kvadrātmetru.

Rēķinot, cik cilvēku drīkst atrasties tribīnēs, jāņem vērā vairāki aspekti, arī tas, cik daudz vietas nepieciešams vienam cilvēkam.

Kā skaidrojis Ūdris, pasaules prakse nosaka, ka uz vienu cilvēku tiek rēķināti 50 centimetri. Ņemot vērā, ka tribīnēs atrodas bērni, nevis pieaugušie, ir iespējams piekāpties par pieciem centimetriem. Organizatori tribīnēs katram bērnam bija paredzējuši vēl mazāk vietas - 35 centimetrus, kas ir nedaudz vairāk kā A4 papīra lapa.

Šāda pārblīvētība var radīt vairākus riskus, stāstīja Ūdris. Ja katram cilvēkam ir 50 centimetri vietas, tad ārkārtas situācijā viņš spēj operatīvi šo vietu pamest. Ar katru samazināto centimetru situācija lavīnveidīgi paliek arvien bīstamāka. Ja rastos vajadzība, pie cilvēka būtu apgrūtinošāk piekļūt mediķiem vai drošības iestāžu darbiniekiem.

No pārblīvētajām tribīnēm izriet arī nākamais būtiskais drošības pārkāpums - koristi bija sastājušies ieplānotajās evakuācijas ejās,

ko var pamanīt visos video ierakstos un fotogrāfijās - bērni stāv nepārtrauktās rindās. Mežaparka estrāde ir vēdekļveidīga, tāpēc atšķiras skaits, ik pēc cik cilvēkiem nepieciešama eja, bet, aptuveni spriežot, ejai bija jābūt ik pēc 15 cilvēkiem.

«Ja kādam dalībniekam kabatā būtu bijusi plaukšķene, kāda reakcija būtu apkārt?» retoriski vaicājis Ūdris. «Ja ir evakuācijas ejas, to var absorbēt, jo cilvēkiem ir, kur pamukt. Bet, ja ir liels pūlis, cilvēki nevar atkāpties, sākas panika.»

Mežaparka estrādes būvtehniskās drošības izvērtējums un rekomendācijas tika sagatavotas aptuveni mēnesi pirms

aizvadītajiem XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Latvijas Būvinženieru savienības SIA «LBS-Konsultants» to izstrādāja pēc Mežaparka estrādes pārvaldnieka SIA «Rīgas meži» lūguma.

Kā ziņots, XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatori uzskata, ka bijis izdarīts viss, lai svētki būtu droši.

Jau ziņots, ka sestdienas vakarā, kad Mežaparka estrādē notika XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums, daudziem dziedātājiem kļuva slikti un viņi paģība. Mediķi slimnīcā nogādāja 17 bērnus. Ņemot vērā minēto, izglītības un zinātnes ministre naktī nolēma atcelt nākamajā dienā paredzēto svētku gājienu, tomēr realitātē gājiens notika un dalībnieki tajā devās brīvprātīgi.

Svētku organizatoriskos aspektus plānots izvērtēt divu nedēļu laikā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu