/nginx/o/2018/07/15/9655755t1hfab2.jpg)
Saulgrieži ir laiks, kad dabas aktivitāte ir vislielākā. Sevišķi vasarā, kad saulīte visaugstāk un ir visstiprākā. Tā dod visvairāk enerģijas, tāpēc visa daba ir pilnbriedā, piesātināta ar enerģiju... «Šis ir labākais laiks, lai iepazītos ar pirtī iešanas rituāliem un gūtu savu personisko pieredzi. Šajā laikā daba mums spēj dot visvairāk un mums tas ir jāizmanto,» uzsver pirts procesa speciālis, «Praktiskās pirtniecības» skolas vadītājs un sertificēts pirtnieks Romualds Lamsters.
/nginx/o/2018/07/15/9655747t1h04f5.jpg)
Kāpēc tieši saulgriežos?
Saulgriežos visa daba ir pilnbriedā un īpaši piesātināta ar enerģiju. «Ja vēl šis laiks sakrīt ar pilnmēnesi, tad enerģija ir īpaši spēcinoša. Šogad Mēness gan saulgriežos būs nedaudz padilis, bet tas nebūs uz izsīkšanas robežas,» aprēķina pirtnieks Romualds Lamsters.
Vai visa šī enerģija koncentrējas tieši 21. jūnijā? «Patiesībā viss šis laiks - arī dažas dienas pirms saulgriežiem un arī pēc 21. jūnija ir enerģētiski spēcīgs.
Saulīte stāv uz vietas, tāpēc jau arī ir nosaukums saulstāvji.
Visas dienas nedēļas garumā ir izmantojamas,» uzsver pirts pazinējs.
/nginx/o/2018/07/15/9655748t1h101a.jpg)
Pirtiņa latvietim svēta vieta!
«Pirts nav paredzēta, lai tajā mēs dotos vienu reizi gadā, bet tajā jādodas katru nedēļu. Pirts mums, latviešiem, ir svēta vieta jau kopš seniem laikiem, tāpēc jauki, ja mēs arī tagad gribam šo kultūrvēsturisko mantojumu iepazīt tuvāk,» par pirtī iešanu runā Romualds.
Pirts pazinējs uzsver, ka
tieši pirts mums, latviešiem, ir palīdzējusi izdzīvot - gan kara laikā, gan slimību epidēmijās.
Pirts dziedē ne tikai fiziski un uztur higiēnu, bet latvietis tur spējis rast arī sirdsmieru un skaidras domas. «Kaut vai tas pats kundzības laiks - lai nesabruktu morāli, katrs zemnieks sevi garīgi dziedēja pirtiņā. Latvieši bija tīri gan fiziski, gan garīgi,» stāsta Lamsters.
Visiem zināms, ka latviešiem pirtī notika visi dzīves svarīgākie brīži - te mēs dzimām un no pirts mūs arī izvadīja viņsaulē. Pirtiņā arī dievības devās mazgāties, tāpēc,
kad ejam pirtī, varam nolikt ūdens kubliņu arī Laimai un Mārai.
/nginx/o/2018/07/15/9655749t1h3de3.jpg)
Pirtī iešanai jāgatavojas mierīgi un rāmi
«Tas būtu lieliski, ja mēs varētu visu dienu gatavoties pirtī iešanai. Kā jau katram rituālam, arī pirts rituāliem ir jāsagatavojas bez steigas,» uzsver pirtnieks Romualds Lamsters. «Dot smalkus padomus ir grūti – vienam der tas, kas otram neder. Pareizākais ir ļauties rituālam un noskaņoties. Tā kā saulgrieži iekrīt sestdienā un mums ir brīva diena – ejam dabā un lasām nepieciešamos augus. Lēnām iekuram pirtiņu, sagatavojam visu nepieciešamo. To visu bez steigas un stresa...»
Pirtiņu izvēdinām un izskalojam ar ūdeni, bet ne ar ko ķīmisku nemazgājam. Ir pētījumi, kas pierāda, ka
pirts ir vistīrākā vieta - pat tīrāka par dažu labu operācijas zāli,
salīdzina pirtnieks.
Galvenais atcerēties, ka visas šīs dienas darbības ir lēnas un rāmas. «Mūsu galvā nedrīkst jaukties domas par nepadarītiem darbiem - viss jāizmet no galvas, lai ir brīvs ceļš enerģijas apmaiņai. Pirts sākas no noskaņas, kas ir mūsos, nevis no slotiņu griešanas vai pirts iekuršanas. Es nevēlētos teikt, lai mēs koncentrējamies uz pirtī iešanu, bet noskaņojamies un visus sagatavošanas darbus darām ar smaidu,» uzsver pirts kultūras pazinējs.
Ja vēl tautasdziesmas ir krājumā, ko gatavojoties dziedāt, tā esot īpaša maģija.
/nginx/o/2018/07/15/9655750t1h5b01.jpg)
Visa laba jāņu zāle - lai tik smaržo!
Pirtiņu der arī iesmaržināt ar dažādām Jāņu zālītēm. Pirtnieks min kādu knifu, ka lieliski der uz lāvas izklāt tieši sausu sienu, jo tajā ir visdažādākā zālīšu buķete un, kad siens sāks smaržot, sajutīsim dažādu puķu un ārstniecības augu smaržu.
«Kad siens žūst, tas visvairāk izdala ēteriskās smaržas,» stāsta Romualds. Protams, arī svaigas zālītes lieliski smaržos pēršanās laikā: madaras, jasmīns, raspodiņi, kalmes u.c.
Var pirtiņā izkūpināt arī kadiķīti, lai vēl vairāk iesvētītu pēršanās vietu. Īpaša loma pirtiņā ir arī papardītei. «Papardes klāj uz lāvas un der jebkura paparžu šķirne. Visbiežāk gan izmanto ozolpapardi. Pareizi klājam, lai papardes galotnīte ir pie cilvēka galvas, bet kātiņš - kur atrodas kājas. Otrs variants - izlikt skujiņā. Paparde pēršanās laikā strādā arī kā antena saistībā ar apkārt esošo enerģiju.»
Pirtnieks stāsta, ka pirtiņā var likt jebko, kas smaržo,
bet izvairāmies plūkt to, kas mums nav pazīstams:
«Daba ir harmonizēta un tā sakārtota, lai mēs sev nevarētu izdarīt ko īpaši sliktu. Ja mēs ar skaidru prātu un atvērtu dvēseli iesim mežā pēc zariņiem, nezinot, ko katrs koks nozīmē, un tas darīts ar mīlestību, neko sliktu mēs nenodarīsim.»
/nginx/o/2018/07/15/9655751t1h409c.jpg)
Katram sava pirtsslotiņa
«Slotiņām griežam zarus no kokiem, kas mums aug apkārt. Vienkārši dodamies dabā un skatāmies, kurš koks mums sniedz pretī savus zarus. Tomēr tas jādara ar skaidru galvu un atvērtu sirdi,» pamāca Romualds Lamsters.
Saulgriežos var arī slotiņas sagriezt ātrāk un ļaut tām mazliet apkalst - tas, ja tīkamāks ir tāds asāks un skrāpējošāks pēriens. Bet, ja tīkams ir maigu lapu pieskāriens, - slotas gādājam saulgriežu dienā.
Slotiņas ir ļoti dažādas. Pastāv attīrošās slotiņas, kurās der pīlādzis, apsis un papele.
Neaizmirstam arī kadiķīti, kurš ir pirts karalis un visattīrošākais augs.
Tad tiek darinātas speciālās vīru slotas no ozola, bet sievām no liepas. Bērniem izvēlamies universālo koku, kas der arī visiem citiem, - bērzu.
«Ja ģimenē ir kāds, kuram šobrīd būtiski mācīties, - students vai skolnieks, varam pērt ar lazdām, kas uzlabo atmiņu un koncentrēšanās spējas. Kļava būs piemērota līdzsvara atgūšanai, un saka, ka arī piesaistot naudu,» smejas Romualds Lamsters. «Ja vajadzīgs ģimenē uzlabot savstarpējās attiecības un stiprināt ģimenes saites - peram ar alksnīti.»
Var taisīt arī jauktās slotiņas, bet to pārsvarā dara tad, ja nav pietiekami daudz laika vai šī slota tiek darināta speciālam rituālam, ko gan zinās mācīts pirtnieks.
Pirtnieks iesaka, ja ir laiks, sagatavot vismaz desmit slotiņas, kāpēc - lasi tālāk!
/nginx/o/2018/07/15/9655752t1h76e1.jpg)
Saulgriežos noderīgi
Pirtnieks iesaka uz pirti iet nevis ar divām slotiņām, bet vismaz ar desmit! Kāpēc? Izrādās, saulgriežos īpaši tīkamas ir t.s. aplikācijas. Tas notiek tā - no apakšas paklājam zāļu paladziņu, uz kura apguļas peramais. Tad ieperam 5 minūtes ar slotiņām un peramo apklājam ar slotiņu sedziņu, lai pasutinās pāris minūtes. Varam uzmest garu. Tad ņemam slotas nost un vēl ieperam.
«Būtiski, lai, pirtī esot, mūsu galva atrodas vēsumā, tāpēc pirtī ir atsevišķs kubuliņš ar vēsu ūdeni, kurā iemērcam slotiņu un Dieva zīmītē liekam uz galvas,» pamāca pirtnieks.
Roumalds iesaka arī gara mešanai sagatavot īpašu ūdeni - pat tējas novārījumu no jums tīkamām zālītēm. Izcili smaržos piparmētra, pelašķis, arī bērza zariņš.
«Ir kāds jauks un vienkāršs rituāls, kā sākt pēršanos. Pirmajā reizē pērtuvē pirts vadītājs paņem uzlejamo kausu ar ūdeni – palaiž apkārt, un katrs ieliek visus pirkstus kausā un pasaka laba vēlējumu. Var skaļi, var arī domās, un pēc tam ūdeni uzlejam akmeņiem un citi to ieelpo. Jauks un viegls rituāls,» iesaka pirtnieks.
Tāpat pirtnieks rosina pēršanās laikā dziedāt vai skaitīt spēka vārdus.
/nginx/o/2018/07/15/9655753t1h8b03.jpg)
Bez alkohola un trakas lēkšanas ūdenī
Pirts nav iedomājama bez ūdens, bet to nekādi nesaistām ar alkoholu! «Pirts pati ir termiskā procedūra, un tālāk seko kontrasta procedūra, kas ir ūdens. Bez ūdens pirts ir pus pirts, jo caur ūdeni notiek atbrīvošanās. Vislabāk ir dabīgā ūdenstilpe. Lai būtu mazāk traumu, ir jāatceras, ka pirts rituāls nav saistāms ar alkohola lietošanu. Alkohols ir atsevišķs pasākums no pirts, kurā dziedināmies un tveram labsajūtu,» atgādina pirtnieks.
Lamsters uzsver, ka pēc pirts nav vēlams skriet un mesties uz galvas ūdenī. «Pirts ir pamatīga termiskā slodze. Mums izmainās asinsspiediens un pulss.
Organisms ir samērā ekstremālos apstākļos. Ielecot ūdenī, atkal notiek izmaiņas.
Tas jādara mierīgi, lai izmaiņas nav pārāk ātras un nenotiek nelaime. Ūdenī nav jālec uz galvas, bet gan mierīgi jāiegremdējas,» pamāca pirts mākslas pazinējs.
/nginx/o/2018/07/15/9655754t1h54f9.jpg)
Pirtī pazūd laiks un telpa: cilvēks pārdzimst!
«Pirtī ir iespēja pārdzimt, tomēr tad šis rituāls ir sākotnēji jāapgūst profesionāla pirtnieka pavadībā. Bet pirtī patiešām notiek brīnumi. Atbrīvojas ķermenis, prāts un gars. Paveras vārti uz mūsu zemapziņu. Patiesībā šajā procesā var būt arī dažādas neprognozējamas reakcijas –
cilvēks var sākt pēkšņi raudāt vai skaļi smieties.
It kā negatīvas izpausmes, kas parāda to, kas cilvēkā ir dziļi ieslēgta problēma. Pirts kā indikators – te kaut kas ir,» pārliecināts ir Romualds Lamsters. «Cilvēks atbrīvojas un izdzīvo kādas bērnībā gūtas traumas vai bailes. Šo piedzīvojumu nevar vārdos aprakstīt. Tā ir dievišķa sajūta. Kas to piedzīvo, viņš sasirgst ar pirti pozitīvā nozīmē!»
Pirtnieks saulgriežos mūs aicina izbaudīt šo kultūrvēsturisko vērtību, bet darīt to ar mieru. «Lēnīgums, nesteidzīgums, miers un harmonija - tā ir pirts būšana! Pirtī pazūd laiks un telpa... Tā nes sevī dievišķo enerģiju, ko mēs varam nodot arī tālāk citiem. Tādā veidā pasaule kļūst labestīgāka, un saulgriežu laiks ir ļoti labs laiks, lai dalītos labestībā. Nevis materiāli, bet šādā veidā – dodot viens otram dievišķo spēku!
Tad arī daudzas lietas sāks vienkārši veikties un cilvēki taps laimīgāki.
Izmantojiet šo augstāko dabas enerģijas spēku un piesātinājumu un ieejiet ģimenes vai draugu lokā ar sev mīļiem cilvēkiem pirtī. Dalieties šinī priekā un labestībā, un pēc tam visiem būs jauka līgošana!»