Sv, 25.09.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Tautas plusi un svītrojumi EP vēlēšanās

TVNET/Panorāma
Tautas plusi un svītrojumi EP vēlēšanās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Latvijā joprojām analizē sestdien notikušo Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus. Līdz ar astoņiem nākamajiem eiroparlamentāriešiem šie rezultāti izcēluši arī citus – vēlētāju visvairāk atbalstītos un tieši otrādi – negatīvāk vērtētos politiķus. Eksperti skaidro – partiju iekšējās konkurences dēļ balsotāju atzīmēto plusu un izdarīto svītrojumu skaits var ietekmēt politiķu turpmāko karjeru un vietu Saeimas vēlēšanu sarakstos.

Ar 148 tūkstošiem vēlētāju atzīmētu plusiņu pārliecinošs šo vēlēšanu uzvarētājs ir Valdis Dombrovskis, viņu izcēluši 72 procenti to balsotāju, kas savu balsi atdeva par «Vienotības» sarakstu, tuvākie sekotāji atpaliek par vairāk nekā 60 tūkstošiem plusiņu. Turpat Vienotībā – arī vēlēšanu rekordists pēc svītrojumu skaita: visvairāk, gandrīz 30 tūkstošus reižu svītrots saraksta pēdējais kandidāts, Rīgas domes deputāts Pēteris Viņķelis.

«Mēs vēl detalizēti neesam šos plusus, svītrojumus analizējuši, droši vien, gatavojoties Saeimas vēlēšanām, mēs to darīsim. Par Viņķeļa kungu man grūti komentēt... Varbūt vēlētāji nevēlas, lai Viņķeļa kungs pamestu darbu Rīgas domē,» domā «Vienotības» valdes loceklis Valdis Dombrovskis.

«Pēteris Viņķelis ļoti lielā mērā ir ticis izsvītrots par tēva grēkiem un dēļ uzvārda, proti, pamatā dēļ savas brāļa sievas Ilzes Viņķeles, kuru, mēs zinām. Viņa pēdējā laikā atsevišķiem medijiem ir ļoti neiepatikusies, līdz ar to es domāju, ka tas arī ir šis te moments, jo es

nedomāju, ka Pēteri Viņķeli ārkārtīgi daudzi pazīst vispār, lai viņu tik enerģiski svītrotu,»

savu versiju pauž politologs Ivars Ījābs.

Jāpiebilst, ka Pēteris Viņķelis jau iepriekš vienlaikus darbojies gan Rīgas domē, gan kā eiroparlamenta deputātes Sandras Kalnietes padomnieks, un par spīti daudzajiem svītrojumiem līdz ar viņas atkārtotu ievēlēšanu šo amatu, visticamāk, saglabās arī turpmāk. No nacionālās apvienības visvairāk plusu saņēmis saraksta pirmais numurs, Roberts Zīle, kuru izcēluši 62 procenti nacionāļu vēlētāju, un viņš divas reizes apsteidz tuvākos sekotājus Edvīnu Šnori un Baibu Broku, kuras vārds arī šajā sarakstā visvairāk svītrots.

«Baibai Brokai ir arī ļoti daudz plusu, es gribētu teikt, un negribētos piekrist apgalvojumam, ka ļoti daudz mīnusu, ja mēs paskatāmies sarakstu, jā, viņai ir varbūt nedaudz vairāk šo mīnusu, bet kopumā šī tendence ir ļoti līdzīga,» secina NA līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

Ivars Ījabs nepieļauj domu, ka vēlētājus maldinājusi Baibas Brokas

acīmredzamā vizuālā līdzība ar ZZS reklāmas kampaņas plakātos attēloto Ivetu Griguli

un tieši tāpēc viņa svītrota tik daudz reižu. Ījabs skaidro, ka, iespējams, NA vēlētājus neapmierina tas, ka Broka kā tieslietu ministre jau tik ilgi nav saņēmusi pielaidi valsts noslēpumam. Tiesa, Ījabs nenoliedz, ka tieši kļūdas dēļ tik daudz reižu no partijas Saskaņa saraksta svītrots deputāts Sergejs Mirskis.

Sergejs Mirskis Saskaņas sarakstā svītrots visvairāk – gandrīz četrtūkstoš reižu, bet saraksta pārliecinošs līderis ir žurnālists Andrejs Mamikins, kurš Eiroparlamentā ievēlēts no ceturtās vietas sarakstā. Zaļo un zemnieku savienības sarakstā visvairāk vēlētāju uzmanības piesaistījusi plaši reklamētā Iveta Grigule, kurai ir krietni vairāk plusu nekā saraksta pirmajam numuram Andrim Bērziņam, bet arī – visvairāk mīnusu.

«Grigules kundzes kampaņa mums parādīja to, ka joprojām ļoti labi strādā klasiskie reklāmas veidi un ka nav obligāti ārkārtīgi daudz iet un diskutēt un runāties ar cilvēkiem, un polemizēt ar citiem cilvēkiem. Labāk izdomāt kādu skaistu reklāmas saukli un savu seju parādīt uz visiem brandmūriem un autobusiem, un tad jau efekts neizpaliks,» secina politologs Ivars Ījābs.

Kā jau gaidīts, pārliecinoša sava saraksta līdere izrādījusies Tatjana Ždanoka, plusu pie viņas vārda iezīmējuši 84 procenti partijas «Latvijas krievu savienība» vēlētāju – gandrīz astoņas reizes vairāk nekā pie saraksta otrā numura. Ždanoka ir arī vienīgā no sarakstu līderēm, kas saņēmusi vismazāk svītrojumu. Kā skaidro politologs Ivars Ījabs, vēlētāju atzīmētie plusi un mīnusi parlamentā neievēlētajiem politiķiem var izrādīties izšķiroši, partijām gatavojot sarakstus nākamajām Saeimas vēlēšanām.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu