Porošenko lūdz Latvijai starptautiski runāt par ieroču piegādēm

Ukrainas prezidents Petro Porošenko iepretī Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam un Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam FOTO: ALEXEY DRUZHININ / UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVI

Tikšanās laikā ar Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kura vairākas dienas uzturējās Kijevā oficiālā vizītē, Ukrainas prezidents Petro Porošenko lūdzis Latvijai izmantot savas iespējas starptautiski runāt par ieroču piegādēm Ukrainai un Ukrainas-Krievijas robežas stiprināšanu, aģentūru BNS informēja Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja Preses dienestā.

Mūrnieces tikšanās ar Ukrainas prezidentu notika piektdien.

«Sacīju prezidentam, ka Latvija nav valsts, kura spētu palīdzēt ar bruņojuma piegādi, jo Latvijai šobrīd pašai ir vajadzīgi ieroči. Tomēr mēs saprotam prezidenta lūguma būtību – runa ir par bruņojumu, kas radītu līdzsvaru šobrīd asimetriskajā spēku situācijā. Bruņojums Ukrainai ir vajadzīgs, lai tā aizsargātos. Bruņojumu Porošenko izprot kā atturošu faktoru, situācijā, kad Krievija redz Ukrainu kā vāju valsti,» par Mūrnieces komentāru vēsta Preses dienests.

Tikšanās laikā Saeimas priekšsēdētāja un Ukrainas prezidents apmainījās viedokļiem par Minskas sarunu ietekmi uz situāciju Ukrainā. Porošenko izteicis šaubas par to, vai Krievijas puse tiešām vēlēsies karadarbību pārtraukt. Pirmās Minskas miera sarunas septembrī nevainagojās ar pamiera iestāšanos, tomēr šobrīd cerības stiprina fakts, ka līguma nosacījumiem ir piekritis Krievijas prezidents, par sarunām preses paziņojumā informē Saeimas Preses dienests.

Saeimas priekšsēdētāja un Ukrainas prezidents pārrunāja Minskas līguma nosacījumus un reālās ieviešanas iespējas. «Viens no svarīgākajiem ir Ukrainas un Krievijas robežas jautājums. Nav iespējams runāt par miera garantijām, ja būtisku robežas daļu Ukrainas puse nekontrolē. Robežas sakārtošana un tās kontrole ir minēta, tomēr jautājums, kā to izdosies paveikt,» pauž Mūrniece.

Tikšanās laikā Saeimas priekšsēdētāja jautājusi Porošenko, kādas ir viņa izjūtas pēc Minskas līguma parakstīšanas. Prezidents esot atbildēja, ka Ukrainai ir vajadzīga atelpa, kaut uz brīdi, kaut uz nedēļu vai divām. Spīkere uzsver, ka cilvēki ir pārguruši no kara.

«Pamiers ir vajadzīgs, lai civiliedzīvotāji varētu nokļūt drošākās vietās, infrastruktūru varētu atjaunot, cilvēki gūtu iespēju tikt pie pārtikas un medicīniskās palīdzības. Ja pamiers tiešām būtu iespējams, cilvēku ciešanas mazinātos, Ukraina atjaunotu spēkus,» uzskata spīkere.

Ukrainas prezidents pateicies Latvijai par sniegto praktisko atbalstu, savukārt Saeimas priekšsēdētāja apliecināja, ka arī turpmāk gan humānā palīdzība, gan atbalsts Ukrainai reformu jomā tiks sniegts. Mūrniece pastāstīja par ievainoto Ukrainas karavīru ārstēšanu un rehabilitāciju Latvijā; par humanitārajām kravām un finansiālo palīdzību. Viņa īpaši uzsvēra Latvijas sabiedrības, jo īpaši brīvprātīgo atbalstu humanitāro ziedojumu vākšanā. Abas puses vienojās par īpašas palīdzības nepieciešamību Ukrainas bērniem.

Latvijas delegācija pastāstīja Ukrainas prezidentam par iespējām, kas Latvijai paveras kā prezidējošai valstij ES Padomē runāt ar un par Ukrainu. Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka Latvija, tāpat kā visa Eiropa, ir ieinteresēta, lai Ukraina būtu stabila, stipra un ilgtspējīga valsts. Viņa apliecināja, ka Latvijā ir gatava sniegt palīdzīgu roku iesākto reformu īstenošanas un ekonomikas atveseļošanas ceļu.

Oficiālā vizītē Ukrainā Saeimas priekšsēdētāja uzturas no 12. līdz 14.februārim. Saeimas priekšsēdētāju vizītē pavada Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Rihards Kols, kā arī deputātu grupas sadarbībai ar Ukrainas parlamentu vadītājs Ainārs Mežulis.

Uz augšu
Back