No Fukusimas 1.AES notikusi kārtējā radioaktīvu ūdeņu noplūde

FOTO: AFP/LETA

Japānas kodolavārijas piemeklētajā Fukusimas 1.atomelektrostacijā (AES) konstatēta vēl viena radioaktīvo ūdeņu noplūde, ceturtdien paziņoja tās operatorfirma «Tokyo Electric Power Co.» (TEPCO).

TEPCO informēja, ka augsti piesārņots ūdens, kas noplūdis no uzglabāšanas tvertnes tās uzpildes laikā, varētu būt nonācis Klusajā okeānā.

No 450 tonnu lielās tvertnes noplūduši 430 litri ar ūdeni, kuros radioaktivitāte sasniedz līdz pat 580 tūkstošus bekerelu litrā. Noplūde tiek skaidrota ar nesenā taifūna nestajām lietavām.

TEPCO preses pārstāvis žurnālistiem atzina, ka ir iespējama «saindētā nonākšana jūrā».

Tvertnē tiek uzglabāts ūdens, kas izmantots radioaktīvā cēzija filtrēšanai, bet tajā joprojām bija saglabājies stroncijs, kas uzkrājas kaulos un var izraisīt vēzi.

Japānas valdība ir noteikusi, ka radioaktivitāte pārtikā nedrīkst pārsniegt 100 bekerelus kilogramā, bet dzeramajā ūdenī pieļaujamā norma ir desmit bekereli litrā.

Fukusimas 1.AES operatorkompānija jau divarpus gadu cenšas novērst dažādus defektus stacijā.

Augustā tika atklāta 300 tonnu toksiska ūdens noplūde no tvertnes, no kura daļa ir nonākusi Klusajā okeānā.

Pēc 2011.gada marta zemestrīces un cunami Fukusimas 1.AES reaktoru kušana izraisīja radioaktīvu vielu ieplūšanu gruntsūdeņos, kuri parasti plūst uz jūru. Vides eksperti brīdina, ka šāda noplūde var skart jūras dzīvo dabu un ietekmēt cilvēkus, kuri lieto pārtikā jūras dzīvniekus.

Pēc cunami un Fukusimas 1.AES avārijas desmitiem tūkstoši cilvēku bija spiesti atstāt mājas radiācijas draudu dēļ, un daži no viņiem vēl arvien nevar atgriezties.

Zemestrīce un cunami 2011.gada martā prasīja vairāk nekā 18 tūkstošu cilvēku dzīvību. Nav ziņots, ka Fukusimas 1.AES avārija būtu tieši izraisījusi kāda cilvēka nāvi.

Uz augšu