Politologi: Nacionālā apvienība koalīcijā var zaudēt identitāti

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

11.Saeimas vēlēšanās lielākie uzvarētāji ir nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK), kurai pastāv draudi zaudēt identitāti, uzskata aptaujātie politologi.

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas zinātnes katedras asociētais profesors Andris Sprūds uzskata, ka gandrīz vienīgais ieguvējs ir nacionālā apvienība, lai gan tā savus muskuļus ir uzaudzējusi, pateicoties tam, ka atradusies opozīcijā. "Esot pozīcijā kopā ar salīdzinoši līdzīgām partijām - "Vienotību", kurai ir spēcīgs "Pilsoniskās savienības" (PS) spārns, un Zatlera reformu partiju (ZRP) - VL-TB/LNNK nebūs tik viegli pozicionēties, ņemot vērā to, ka viņi ir piekāpušies vairākos jautājumos. Tas viņiem noņem iespējas pozicionēties tur, kur viņi iepriekš to varēja darīt, ar ko viņi pašlaik atšķiras no "Vienotības" sastāvā esošās PS, kas ir viņu politiskā misija, piekāpjoties vairākos būtiskos jautājumos. No vienas puses, viņi ir uzvarētāji, nonākot valdībā un nodefinējot ietvarus koalīcijai, taču jau tuvākajā laikā pastāv noteikti riski," teica Sprūds.

Savukārt visas pārējās 11.Saeimā ievēlētās partijas Sprūds raksturo kā daļējas zaudētājas. "Partiju apvienība "Saskaņas centrs" (SC) kā uzvarētāja nav tikusi valdībā, lai gan viņi bija gatavi piekāpties un, neskatoties pat uz to, tika atstāti ārpus koalīcijas. ZRP iepriekš bija definējusi nepieciešamību veidot koalīciju ar SC, un šī iecere joprojām tiek saglabāta kā mērķis, kas nozīmē, ka tā nav sasniegusi to, ko vēlējās. Arī "Vienotība" pašlaik nav vieglā situācijā, jo tā ir ideoloģiski iespiesta starp ZRP un nacionālo apvienību. Par tiesiskumu cīnās ZRP, par nacionālajiem jautājumiem - nacionālā apvienība. Par ko tad īsti cīnās "Vienotība"? Par to, ka viņiem pašlaik ir labākais premjera amata kandidāts," stāstīja Sprūds.

Polittehnologs Jurģis Liepnieks uzskata, ka no visa notikušā lielākie ieguvēji ir abu flangu ekstrēmisti, jo sliktākais, ko Valda Zatlera (ZRP) politiskās pieredzes trūkums ir izdarījis, ir tas, ka starpnacionālās attiecības un retorika par tām ir atsviesta atpakaļ pagājušā gadsimta 90.gadu sākuma līmenī.

"Tādēļ vislielākie ieguvēji būs tie, kuri gūst politisko kapitālu no nesaskaņām, konfliktiem, proti, abu flangu ekstrēmisti - radikālākie krievu kopienas politiskie spēki un VL. Taču VL var izrādīties arī zaudētāji no ieiešanas šajā koalīcijā. VL ir liels risks zaudēt lielu daļu savas identitātes. Tagad ne ar ko būtisku neatšķiras Solvitas Āboltiņas (V) publiskie izteikumi no Raivja Dzintara (VL-TB/LNNK) izteikumiem. Kad viņi abi strādās kopā valdībā, redzēsim, kā tas attīstīsies. Nacionālo attiecību radikalizēšana ir piespiedusi arī daudzus "Vienotības" politiķus ieviest nacionālos jautājumus savā retorikā. Tas, kas pirms gada bija tikai VL arsenālā, tagad ir arī "Vienotības" arsenālā. Tas atņem daļu VL identitātes. Ja viņiem valdības darba dēļ nāksies atteikties no savām programmas daļām, uzvarētāji var izrādīties par ļoti lieliem zaudētājiem," prognozēja Liepnieks.

Jau ziņots, ka vakar pēc trīs nedēļas ilgušām smagām sarunām nolemts, ka koalīciju veidos ZRP un "Vienotība" kopā ar nacionālo apvienību VL-TB/LNNK, opozīcijā atstājot gan vēlēšanu uzvarētāju SC, gan parlamentā vismazāk pārstāvēto politisko spēku Zaļo un zemnieku savienību (ZZS).

Šādā trīs partiju koalīcijā būs 56 deputāti. Šo trīs politisko spēku vadība parakstījusi vienošanos par reformu un tiesiskuma koalīcijas izveidošanu.

Skatīt pievienoto video.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu