/nginx/o/2018/07/16/10261556t1h73c6.jpg)
Ja jūsu bērns nejūtas labi un arī pierīte ir jūtami siltāka, ir pienācis laiks temperatūras mērīšanai. «BENU aptieku» farmaceite Ineta Kalnbirze sniedz padomus, kādu termometru vislabāk izvēlēties un kā visprecīzāk izmērīt temperatūru bērnam.
Termometru izvēle
Vēl salīdzinoši nesenā pagātnē katram mājās glabājās dzīvsudraba termometrs. Tomēr šāda veida termometri vairs nav atļauti, ņemot vērā to trauslo uzbūvi un dzīvsudraba kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību gadījumos, ja tā tvaiki tiek ieelpoti. Tāpēc, apsverot iespējas iegādāties termometru lietošanai bērniem, farmaceite Ineta Kalnbirze rekomendē izvēlēties kādu no drošākiem modeļiem.
Aptiekās pieejams plašs klāsts termometru, kas piemēroti gan pašiem mazākajiem bērniem, gan arī universālāki modeļi, kurus lietot varēs visa ģimene. Zīdaiņiem būs piemērots termometrs – māneklītis, kurš lietojams mutē, vai digitālais termometrs, kas pašiem mazākajiem (līdz 3 mēnešu vecumam) vislabāk lietojams rektāli, bet jau lielākiem bērniem un arī pieaugušajiem - orāli un padusē. Nedaudz lielākiem bērniem lietojams arī bungādiņas jeb auss termometrs.
Jāņem vērā, ka precīzam mērījumam ar šo termometru ausī nedrīkst būt daudz sēra.
Pavisam vienkārši lietojams ir pieres jeb deniņu artēriju termometrs. Šis termometrs tikai jāuzliek uz bērna pieres, un to var ērti izmantot, pat bērnam guļot. Pieejami arī termometri ar infrasarkano staru, kas ar stara palīdzību ļauj noskaidrot temperatūru, bērnam pat nepieskaroties. Līdzīgi klasiskajiem dzīvsudraba termometriem ir spirta termometri, kurus gan atļauts lietot tikai padusē.
Kā visprecīzāk iespējams noteikt temperatūru bērnam
Kā paskaidro farmaceite I.Kalnbirze, bērniem, kuri vecāki par trīs mēnešiem un temperatūra nav obligāti jāmēra rektāli, būs piemēroti visi iepriekš minētie termometru veidi. Ja bērns ir mierīgs, tad ar digitālo termometru visprecīzāk temperatūru iespējams noteikt, to liekot mutē. Taču nemierīgākiem bērniem piemērotāks būs infrasarkano staru termometrs, jo ar to temperatūru iespējams noteikt visātrāk.
Nereti izmērot temperatūru, piemēram, ar diviem termometriem, uzrādīto grādu augstums var atšķirties. Īpaši raksturīga šāda situācija ir mērot temperatūru padusē ar digitālo termometru. Farmaceite izskaidro, ka tā var notikt termometra specifikas dēļ. Digitālais termometrs paredzēts ļoti ciešai saskarei ar ādu – kā tas ir mērot temperatūru orāli vai rektāli (mērīšanas ilgums visbiežāk ir 1 minūte), tāpēc, ja temperatūra tiek mērīta padusē, termometrs padusē jāpatur vēl arī pēc signāla (kopumā no pusotras līdz 3 minūtēm, atkarībā no norādījumiem). Tad arī tiks uzrādīts precīzāks rezultāts.
Tomēr visdrošākajam rezultātam farmaceite iesaka rūpīgi ievērot lietošanas instrukcijā norādīto, kā arī uzraudzīt bērnu temperatūras mērīšanas laikā.
Tāpat pirms un pēc katras termometra lietošanas to vēlams notīrīt, izmantojot spirtu vai siltu ziepjūdeni.
Savukārt termometru, ko izmantojat rektāli, nevajadzētu lietot temperatūras mērīšanai orāli.