/nginx/o/2018/07/17/10286206t1hcc3c.jpg)
Zinātnieki atklājuši, ka peles spēj ne vien nodziedāt ultraskaņas mīlasdziesmu partneru pievilināšanai, bet arī vienoties kopīgā dziesmā ar citām pelēm.
Tuleina Universitātes pētnieki pamanīja, ka, dzīvojot vienā būrī, divi vīriešu dzimuma grauzēji pielīdzinājuši izdoto skaņu augstumu.
Atklājums ir pārsteidzošs, jo līdz šim bija zināms, ka to spēj tikai «cilvēki, sikspārņi un daži putni un zīdītāji», uzsver laikraksts «Daily Telegraph».
«Mēs uzskatām, ka pelēm ierobežotā veidā piemīt tās smadzeņu darbības un uzvedības īpatnības, kas cilvēkiem ļauj iemācīties runāt, bet putniem - dziedāt,» sacīja vadošais pētnieks Ērihs Džārviss.
«Ja domājam pareizi, mūsu atklājums ļoti palīdzēs vairāku slimību, piemēram, autisma un psiholoģisku traucējumu ārstniecībā,» viņš piebilda.
Iepriekš veiktā pētījumā zinātnieki jau bija atklājuši, ka peļu tēviņi prot dziedāt melodiskas dziesmas, lai pievilinātu mātītes.
Romantiskās dziesmas tiek izpildītas ultraskaņas frekvencē, ko cilvēki nespēj sadzirdēt, taču katrai pelei ir īpaša, neatkārtojama dziesma.
Iepriekšējos pētījumos bija noskaidrots, ka peļu tēviņi var izdot vairāk dažādu skaņu nekā mātītes, taču tika pieņemts, ka tā ir vienkārša pīkstēšana.
Taču jaunajā pētījumā noskaidrots, ka pīkstieni patiesībā ir sarežģītas un individuālas mīlas dziesmas, kuras var salīdzināt ar putnu dziesmām.
Kad zinātnieki ierakstīja peļu pīkstienus un palēnināti atskaņoja ierakstu, viņi atklāja pārsteidzošu līdzību ar melodiskajām putnu dziesmām.
Pētnieki noskaidroja, ka tēviņu dziesmām raksturīgs īpašs «rokraksts», kas katram tēviņam ir atšķirīgs.
Putnu pasaulē tēviņi, kuru dziesmas ir pievilcīgākas, var vieglāk atrast sev partneri. Nav zināms, vai līdzīgi ir arī pelēm.