/nginx/o/2018/07/17/10348726t1h84e1.jpg)
Kāju vēnu saslimšana rada gan medicīniskas, gan kosmētiskas problēmas. Vēnu varikoze ir viena no biežākajām saslimšanām Latvijā. Par slimību un tās ārstēšanas metodēm stāsta Rīgas Veselības centra 4 asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris.
Reizi gadā būtu vēlams pārbaudīt vēnu veselību.
Saslimšana
Riska faktori:
*ja novērota vecākiem vai vecvecākiem (parasti vēnu varikoze iedzimst ik pēc paaudzes),
*ilgstoši stāvošs vai sēdošs darbs,
*pastāvīga uzturēšanās karstumā,
*liekais svars (apgrūtināta venozo asiņu atplūde un veidojas sastrēgums),
Asinsvadu ķirurgs vai flebologs (vēnu slimību speciālists) jāapmeklē, ja bieži nomāc nepatīkama sajūta kājās, tās pastāvīgi ir nogurušas: pielietas kā ar svinu, veidojas tūska, smeldzošas sāpes, krampji ikru rajonā.
Reizēm vēnu problēmas rada tikai kosmētisku defektu – uz kājām ir redzami vēnu mezgli, taču nav ne smaguma sajūtas, ne tūskas, ne krampju. Tomēr arī tas ir iemesls izmeklēšanai.
Svarīgi veikt precīzu diagnostiku. jo bieži ar neapbruņotu aci pirmās slimības pazīmes, kā arī slēptās varikozes formas nevar pamanīt.
Metodes
Izmeklējot kāju vēnas ar Duplex US metodi, 10 – 20 minūtēs iegūst precīzu informāciju par dziļo un virspusējo vēnu stāvokli; tiek noteikts, vai vēnas ir slimas un operējamas, vai asinsvadi ir veseli, tuvu ādai vai traucē tikai kosmētiski.
Šo metodi lieto arī, lai noteiktu operācijas apjomu un precīzi vēnas pirms operācijas iezīmētu.
Ārstēšana un profilakse
Dažreiz sākotnējus hroniskas venozas mazspējas simptomus var ārstēt terapeitiski, lietojot kompresijas terapiju, medikamentus vai fizikālo terapiju.
Taču, ja konstatēta stumbra vēnu vārstuļu mazspēju, nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Ja stumbra vēnas veselas, bet bojāti tikai sānu zari, turklāt vizuāli traucē sīko kapilāru tīklojums, to var novērst pārdesmit minūtēs, neiejaucoties ķirurģiski.
Operāciju veidi
Šobrīd priekšroka dodama maz invazīvām metodēm.
1. Endolumināla vēnu lāzerkoagulācija (EVLT).
Jaunākās paaudzes lāzeri iedarbojas tieši uz asinsvadā esošo ūdeni un ar daudz mazāku enerģiju un ar vēl mazāku traumatismu slēdz vēnu.
2. Endolumināla radiofrekvences obliterācija (RFO).
Vēnas slēgšanai izmanto siltuma enerģiju nevis gaismu. Metode ir pilnībā datorizēta.
Šo metožu priekšrocība: mazais audu traumatisms, tās veicamas caur nelieliem dūrieniem ādā, izmantojot tikai vietējo atsāpināšanu, pacientam nav jāuzturas stacionārā. Vietējā anestēzija ir saudzējošāka, drošāka un lētāka, kā arī var veikt vēnu operācijas neatkarīgi no vecuma un vispārējā veselības stāvokļa. Atšķirībā no citām lāzera procedūrām EVLT un RFO nav svarīga ādas iesauļojuma pakāpe.
Vizuāli estētiskais efekts
Putu skleroterapija ir metode, lai pilnībā sasniegtu vizuāli estētisku efektu, it īpaši pēcoperācijas periodā. Tās laikā ar tievu adatiņu ievada medikamentu, vēna aizrētojas un pēc laika vairs nav redzama.
Līdzīgu rezultātu var sasniegt, arī pielietojot speciālu transkutāno asinsvadu lāzeru vai iekārtu IPL. Jauna metode sīko kapilāru likvidēšanai ir kapilāru diatermokoagulācija. Tagad Latvijā var cīnīties arī ar vēnu mazspējas izraisītajām ādas pigmentācijas sekām, lietojot lāzeru Q Switch.
Pēc vēnu operācijām svarīgas periodiskas pārbaudes. Ideālu rezultātu var sasniegt, risinot problēmu kompleksi, sākot ar precīzu diagnostiku, adekvātu un maksimāli maz invazīvu ārstēšanu, beidzot ar rehabilitāciju un pacienta novērošanu ilgtermiņā.