Latvijas Žurnālistu asociācija asi nosoda uzbrukumu zurnālistam (27)

LETA/BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) asi nosoda uzbrukumu un uzskata notikušo par nepieņemamu demokrātiskā valstī, informēja asociācijas līdere Inga Spriņģe. Uzbrukums žurnālistam Leonīdam Jākobsonam ir uzbrukums žurnālistikai un Latvijas preses brīvībai, uzskata Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

LŽA aicina tiesībsargājošās iestādes nekavējoties un ar vislielāko rūpību izmeklēt uzbrukumu, kā prioritāru izvērtējot versiju, vai uzbrukums ir saistīts ar žurnālista profesionālo darbību.

Jākobsonu ceturtdien sašāva viņa mājas kāpņutelpā Rīgā, Čaka ielā. Pēc LŽA rīcībā esošās informācijas, žurnālista stāvoklis ir stabils.

Asociācija atgādināja, ka pēdējo gadu laikā saistībā ar vairāku plašsaziņas līdzekļu īpašnieku maiņu, kratīšanām žurnālistu dzīvesvietās, tostarp arī Leonīda Jākobsona mājās pērn decembrī, Latvijas novērtējums dažādu organizāciju veidotajos preses brīvības indeksos ir krietni krities.

Sašautā žurnālista Jākobsona dzīvesvietā policija 2011.gadā veica kratīšanu saistībā ar Rīgas mēra Nila Ušakova nozagto e-pastu publiskošanu «kompromat.lv». Kratīšanas laikā Jākobsons arī tika aizturēts, radot jautājumus, cik pamatoti tika piemērots šāds drošības līdzeklis.

«Tomēr līdz šim nebija apdraudēta žurnālistu dzīvība un veselība. Uzbrukums Leonīdam Jākobsonam liek bažīties, ka ir šķērsota trauslā robežšķirtne, kas atšķir demokrātiskas valstis ar brīvu presi no nedemokrātiskām valstīm ar daļēji ierobežotu vai ierobežotu presi,» uzsver asociācija.

Latvijas Žurnālistu asociācija atzīst, ka Leonīda Jākobsona darbības metodes reizēm ir bijušas diezgan diskutablas, taču atgādina, ka saskaņā ar preses likumu personām, kuras uzskata, ka viņu gods un cieņa ir aizskarti, ir tiesības prasīt gandarījumu likumā noteiktā kārtībā.

Uzbrukums preses brīvībai

Uzbrukums žurnālistam Leonīdam Jākobsonam ir uzbrukums žurnālistikai un Latvijas preses brīvībai, uzskata Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete (V).

Kalniete savā paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem norāda, ka Jākobsons atmaskojis apvienības «Saskaņas centra» līdera Nila Ušakova attiecības ar Krievijas vēstniecību un televīziju.

«Tagad ar viņu izrēķinās ar tādām metodēm kā Krievijā. Sajūta riebīga, jo grūti ticēt, ka tā ir nejaušība. Acīmredzot tie, kurus Jākobsons atmaskoja, baidās no patiesības un ir gatavi uz jebkuru nelietību,» pauž Kalniete.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V) uzsvēra, ka tas ir slikti un nepieņemami, ka demokrātiskā un tiesiskā valstī tiek sašauts žurnālists.

Latkovskis cer, ka policija rīkosies profesionāli. «Šādi noziegumi jāizmeklē ātri un vainīgie jāsoda,» uzsvēra politiķis.

Kā ziņots, šo pēcpusdien Rīgā, Čaka ielas 47.nama kāpņutelpā, sašauts interneta portāla «kompromat.lv» žurnālists Leonīds Jākobsons, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Pašlaik cietušais nogādāts Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā.

Incidents noticis kāpņutelpā starp ēkas 1. un 2.stāvu. Uz flīzētās grīdas īsu brīdi pēc notikušā bija redzama gaišu, biezu asiņu peļķe. Kāpņutelpā bija arī vēmekļi. Uz palodzes mētājās bezmaksas avīzes.

Iespējamā nozieguma vietu apskatīja divi Valsts policijas (VP) darbinieki, kuri pēc dažām minūtēm devās prom. Viens no klātesošajiem izteica minējumu, ka uz cietušo varētu būt šauts ar gāzes pistoli no tuva attāluma. Pēc ievainojuma gūšanas žurnālists pats esot uzskrējis uz savu dzīvokli, kas atrodas augstākā stāvā, un izsaucis neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Policija nekonkretizē

VP priekšnieks Ints Ķuzis neapstiprināja žurnālista sašaušanas faktu. Ķuzis apliecināja, ka «kaut kāds notikums ir noticis», bet, kamēr nebūs zināma cietušā personība un notikušā apstākļi, policija nekomentēs šo gadījumu. Pēc policijas priekšnieka teiktā, viss vēl jāpārbauda - vai viņam pašam bija ierocis, vai tiešām ir sašauts, varbūt pats ir sašāvies.

Jākobsons pēdējā laikā nonāca plašsaziņas līdzekļu uzmanības centrā pēc tam, kad portālā «kompromat.lv» tika publicētas Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) 2008.gada e-pasta vēstules, kas tika sūtītas toreizējam Krievijas vēstniecības padomniekam Aleksandram Hapilovam. Ušakovs tobrīd bija 9.Saeimas deputāts, savukārt Hapilovs strādāja par Krievijas vēstniecības padomnieku, taču 2009.gadā viņš pameta darbu Latvijā.

Portāls «kompromat.lv», kura rīcībā bija nonākusi Ušakova un Hapilova sarakste, vērsās Ģenerālprokuratūrā, lai tiktu izvērtēts, vai šī sarakste neliecina par Ušakova nelikumīgu darbību. Kopumā portāla rīcībā nonākuši «tūkstošiem e-pastu», un tajos esot arī informācija par «Saskaņas centra» reklāmas kampaņām un par to, kurš un par kādiem līdzekļiem tās rīkojis, kā arī cita informācija.

Pēc šo vēstuļu publicēšanas portāls «kompromat.lv» kļuva par hakeru uzbrukuma upuriem. Par to portāla veidotāji vērsās policijā.

Turpretim policija pērn novembrī pēc Ušakova iesnieguma saņemšanas par viņa e-pasta uzlaušanu sāka kriminālprocesu. Izmeklējot šo kriminālprocesu, policija veica kratīšanu portāla «kompromat.lv» pārstāvja Jākobsona dzīvesvietā Rīgā. Kratīšanas laikā tika izņemti vairāki datu nesēji un divi datori. Policisti Jākobsonu uz 48 stundām aizturēja, bet pēc tam atbrīvoja.

Pēc žurnālista aizturēšanas un kratīšanu veikšanas tiesībsargājošajās institūcijās vērsās gan pats Jākobsons, gan Latvijas Žurnālistu asociācija. Pārkāpumus policistu rīcībā neviena iestāde nesaskatīja.

Jākobsons ir Latvijas Žurnālistu asociācijas biedrs.

Komentāri (27)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu