S, 10.06.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lai neatdotu bāriņtiesai, omīte slimo mazmeitu slēpj Anglijā

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Kāda vecmāmiņa no Ventspils pērn aizsūtījusi uz Angliju savu 13 gadus veco mazmeitu, kurai tur slepus nācies dzīvot pie mātes. Sirmgalve tā rīkojusies tādēļ, lai bāriņtiesa Latvijā viņai bērnu neatņemtu. Taču iecerētais izvērtās citādāk, nekā plānots, – meitene tur nomirusi ilgās slimības dēļ, savukārt vecmāmiņai nav naudas, lai bērna mirstīgās atliekas atgādātu mājās, vēstīja LNT raidījums «Tautas balss».

Mazmeita uzaug pie vecmāmiņas

Vecmāmiņa Maija savu mazmeitu Ievu bija audzinājusi no viena gada vecuma. Mātei meitene neesot bijusi vajadzīga, savukārt tēvs izveidojis citu ģimeni.

Kā «Tautas balsij» pastāstīja sirmā kundze, Ieva tēva ģimenē neesot bijusi gaidīta. Maija vien noteica: «Man ar viņu [tēvu] nekādu kontaktu nav, viņš pat negribēja, lai Ieva tur brauc un tā. Es domāju, ka tur tā sieva vairāk ir vainīga.»

Mazmeita auga un ar laiku arvien vairāk attālinājusies no vecmāmiņas, iesaistoties apšaubāmās kompānijās. Tādēļ meitene bija nonākusi sociālā dienesta un Ventspils bāriņtiesas uzmanības lokā.

Tieši tad bāriņtiesa nolēma atcelt Maiju no aizbildņa pienākumu pildīšanas, vēstīja «Tautas balss». «Es viņu aizsūtīju uz ārzemēm tāpēc, lai bāriņtiesa neatdotu kādam svešam, jo viņa negribēja ne pa kam, jo viņa gribēja atpakaļ pie manis,» apgalvoja Maija.

Bērnam progresēja smaga slimība

Kā raidījumam atzina pati Maija, viņa ar nodomu aizsūtījusi un noslēpusi Ievu pie bioloģiskās mātes Anglijā. Turklāt meitene slimojusi ar epilepsiju, tādēļ zāles bijis jādzer katru dienu. Medikamentus uz Angliju regulāri nosūtījusi pati Maija.

Taču slimība ārzemēs progresējusi. Ievai bijusi lēkme. Māte bija izsaukusi ātro palīdzību, kas meiteni aizveda uz slimnīcu. Tur Ieva vēl mocījusies, līdz viņas dzīvība izdzisa.

Patlaban Maija notikušajā vainojot Ventspils pilsētas bāriņtiesu, jo tās vēlme atņemt Maijai mazmeitu novedusi pie letālām sekām. Tikmēr bāriņtiesā «Tautas balsij» atklāja situāciju no otras puses.

Ierosināts kriminālprocess pret vecmāmiņu

Ventspils pilsētas bāriņtiesas priekšsēdētāja Zaiga Rudņicka paskaidroja, ka vecmāmiņa ir atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas. Bāriņtiesā apgalvo, ka centušies Maijai palīdzēt Ievas audzināšanā, piesaistot psihologus un sociālo dienestu, taču bērna veselība, dzīvojot pie vecmāmiņas, tikusi apdraudēta.

«Ja bērns negrib iet uz skolu, tad lai neiet; ja negrib palikt slimnīcā, lai tur nepaliek; ja bērns negrib dzert zāles, lai bērns nedzer zāles. Tur tā problēma ir daudz, daudz senāka un daudz dziļāka,» atzina Rudņicka.

Trīspadsmitgadīgā meitene Anglijā esot dzīvojusi kopš pērnā gada septembra. Lai bērnu labāk noslēptu, Ieva netika laista skolā un nebija reģistrēta pie ģimenes ārsta. «Tādēļ pret vecomāti ierosināts kriminālprocess Valsts policijā, bija bērna meklēšanas lieta,» atzina bāriņtiesas speciāliste.

Lūdz ziedot naudu mirstīgo atlieku pārvešanai

Savukārt Maija tagad rādīja raidījumam Ievas vēstules no Anglijas, kurās viņa rakstījusi, ka ļoti grib atgriezties Latvijā un dzīvot pie vecmāmiņas.

«Tas viedoklis jau ir izteikts pēc mūsu lēmuma par to, ko viņa ir rakstījusi no Anglijas, kad bērns atrodas meklēšanā, mēs to nevaram zināt. Jebkurā gadījumā jāteic, ka ir jāizvērtē tas, ko bērns saka un vai tas patiešām atbilst bērna interesēm,» teica Rudņicka.

Kā vēstīja «Tautas balss», Ieva joprojām nav apglabāta. Tikmēr vecmāmiņa nespēj valdīt asaras, jo nezina, kā tālāk rīkoties.

«Es gribu viņu dabūt mājās un gribētu lūgt jūsu palīdzību kaut kā to nokārtot vai kā, lai es to pēdējo solījumu, ka esmu viņu pārvedusi mājās, lai es to varu izpildīt... es gribu viņu apglabāt. Man piedāvā tur kremēt vai ko, bet tas man nav pieņemams,» sacīja Maija.

Valsts var palīdzēt tikai ar dokumentu kārtošanu

Lai Ievas mirstīgās atliekas pārvestu no Anglijas uz Latviju, tas izmaksātu vairāk nekā 2000 latu. Ne pašvaldība, ne Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) nevarot palīdzēt bērna mirstīgo atlieku pārvešanas nodrošināšanā.

«Diemžēl valsts budžetā nav šādu līdzekļu, tāpēc no Ārlietu ministrijas puses vai vēstniecības attiecīgajā valstī, kur noticis nāves gadījums, mēs varam palīdzēt ar dažādu formalitāšu nokārtošanu,» tā raidījumam norādīja ĀM preses sekretārs Jānis Sīlis.

Atklāts ziedojumu tālrunis

Lai šādā situācijā nenonāktu, pirms došanās uz ārzemēm nepieciešams iegādāties apdrošināšanas polisi.

Lai grūtajā brīdī palīdzētu Maijai apglabāt Latvijā mazmeitu Ievu, «Tautas balss» sadarbībā ar labdarības fondu «ziedot.lv» aicina cilvēkus palīdzēt ģimenei un ziedot, zvanot pa maksas tālruni 90006385.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu