Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Kas pienākas, aizejot no darba

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pēdējos mēnešos daudz cilvēku zaudē darbu. Turklāt pēc Valsts darba inspekcijas Cēsu biroja valsts darba inspektoru teiktā zināms, ka pēdējā laikā uzklausītas vairākas atlaisto darbinieku sūdzības par nelikumīgu atlaišanu no darba.

Darba tiesiskās attiecības starp darba devēju un ņēmēju var izbeigt trīs veidos - pēc Darba likuma 100.panta, kad darbinieks uzteic līgumu darba devējam; otrais, pēc 101.panta, kad darba devējs uzteic darba līgumu; trešais, pēc 114.panta, kad puses uz abpusēja izdevīguma pamata paraksta vienošanos par darba tiesisko attiecību izbeigšanu.

Galvenais, kas interesē ikvienu atlaisto darbinieku - kas viņam pienākas naudas izteiksmē no darba devēja, aizejot no darba. Pēc neizmantotā atvaļinājuma kompensācijas, kuru aprēķina darba devējs, otrs svarīgākais ir atlaišanas pabalsts. Taču to no darba atbrīvotā persona saņem, ja vien ar darba devēju iepriekš nav noslēgusi vienošanos, ka abas puses uz abpusēja izdevīguma pamata paraksta vienošanos par darba tiesisko attiecību izbeigšanu (pušu vienošanās). To bieži darbinieki nezina, un darba devēji šo nezināšanu izmanto.

Runājot par atlaišanas pabalsta apmēru, jāsaka, ja vien koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts lielāks atlaišanas pabalsts, uzteicot darba līgumu, parasti darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu šādā apmērā: * viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus. * Divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz desmit gadus. * Triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts desmit līdz 20 gadus. * Četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie darba devēja strādājis vairāk nekā 20 gadus.

Kā nosaka darba likumdošana, atlaižot darbinieku, visas naudas summas, kas pienākas no darba devēja, izmaksājamas atlaišanas dienā. Ja darbinieks atlaišanas dienā nav veicis darbu, viņam pienākošās naudas summas izmaksā ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc tam, kad darbinieks pieprasījis aprēķinu. Ja darba tiesiskās attiecības izbeigušās un darba samaksa darba devēja vainas dēļ nav laikus izmaksāta, viņam ir pienākums atlīdzināt darbiniekam radušos zaudējumus.

Tāpat svarīgi atcerēties, ka neatkarīgi no jebkāda veida atlaišanas, darbiniekam, kurš strādājis savā darba vietā oficiāli un par to ir maksāti nodokļi, viņš dodas uz Nodarbinātības valsts aģentūru, lai reģistrētos bezdarbnieku statusā un turpmākos mēnešus (to skaits atkarīgs no darba stāža attiecīgajā darba vietā) saņemtu bezdarbnieka pabalstu.

VDI Cēsu biroja inspektors Juris Suseklis atzīst, ka labāk pēc konsultācijas VDI ir vērsties, pirms vēl parakstīti dokumenti ar darba devēju. Jo nereti, ja darba ņēmējs parakstījies par sev neizdevīgiem nosacījumiem, palīdzēt atlaistajam ir teju neiespējami.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu