/nginx/o/2018/07/18/10902344t1he877.jpg)
Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) nav izprotama situācija, kad tiesas noteiktais līgumsods pārsniedz pamatsummu vairāk nekā par 2000%. PTAC pārstāve Sanita Gertmane portālu TVNET informēja, ka centrs šo lietu jau ir vērtējis un atzinis, ka tajā ir nevienlīdzīgi un netaisnīgi līguma noteikumi. Uzņēmumam uzdots pārtraukt pildīt netaisnīgos līguma noteikumus.
Pievienots ar lietu saistītās tiesneses komentārs
"Šī situācija patiešām šķiet neizprotama, bet PTAC, protams, nedrīkst komentēt tiesas spriedumu," viņa pavēstīja, komentējot trešdien portālā TVNET publicēto rakstu par bezstrīdus piedziņas lēmumu lietā, kurā līgumsods pārsniedz pamatsummu vairāk nekā par 2000%.
Šajā situācijā kāds vīrietis no SIA „Pilsētas Privātais fonds” aizņēmās 600,00 Ls ar procentu likmi 3,5% mēnesī. Saskaņā ar līguma noteikumiem katru mēnesi aizņēmējam bija jāatmaksā Ls 121,00 (Ls 100,00 aizdevuma pamatsumma un Ls 21,00 procenti par aizdevuma lietošanu).
Patērētāju sargiem šī lieta jau zināma
Gertmane norādīja, ka PTAC šo lietu jau ir vērtējis un 2007.gada 21.februārī pieņēmis lēmumu par nevienlīdzīgiem un netaisnīgiem līguma noteikumiem.
Centrs esot uzdevis uzņēmumam pārtraukt pildīt netaisnīgos līguma noteikumus.
Būs soda sankcijas?
"Tāpat PTAC vērš uzmanību, ka saņemot informācijas signālus par mūsu lēmuma nepildīšanu, PTAC var piespriest arī soda sankcijas," viņa atgādināja.
Gertmane norādīja, ka aizņēmējam ir tiesības lūgt PTAC izvērtēt noslēgtā līguma noteikumus un pārbaudīt, vai uzņēmums atbilstoši PTAC pieņemtajam lēmumam ir pārtraucis pildīt ar patērētājiem noslēgtajos līgumos PTAC konstatētos netaisnīgos līguma noteikumus.
Attiecas arī uz līdzīgiem gadījumiem
Ja kāds no aizņēmēja noslēgtā līguma noteikumiem ir identisks vai pēc būtības līdzīgs līguma noteikumam, par kuru pieņemts PTAC Lēmums, tad uz tiem attiecināmas vienādas sekas. "Tādējādi, ja aizņēmēja un aizdevēja starpā noslēgtā līguma noteikumi netika apspriesti, tad uz attiecīgajiem līguma punktiem attiecināms PTAC pieņemtais lēmums, kurā konstatētie netaisnīgie līguma noteikumi nav spēkā no līguma noslēgšanas dienas," viņa atgādināja.
Šā lēmuma un citu PTAC pieņemto patērētāju kolektīvo interešu lēmumu izraksti pieejami PTAC mājas lapā internetā.
PTAC atgādināja - ja aizņēmējs uzskata, ka bankas prasījums nav pamatots pēc būtības, tad atbilstoši Civilprocesa likumā noteiktajam aizņēmējam ir tiesības sešu mēnešu laikā no lēmuma noraksta nosūtīšanas dienas celt prasību pret aizdevēju, lai apstrīdētu prasījumu. Prasība pret aizdevēju ceļama Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Vienlaikus PTAC norādīja, ka atbilstoši Civilprocesa likumam aizņēmējam, ceļot prasību, ir tiesības lūgt tiesu apturēt bezstrīdus piespiedu izpildīšanu.
Taisnīgs līgumsods - 2000% apjomā?
Portāls TVNET trešdien publiskoja informāciju, ka Latvijas Kredītņēmēju apvienības rīcībā nonākusi informācija par bezstrīdus piedziņas lēmumu lietā, kurā līgumsods pārsniedz pamatsummu vairāk nekā par 2000%.
„Spriežot par līgumsodiem, tiesneši bieži neievēro samērīguma principu un akceptē acīm redzami prettiesisku lēmumu, nevis iedziļinās lietas būtībā. Tas liek aizdomāties par tiesas spēju lemt taisnu tiesu vai arī personīgo ieinteresētību,” komentējot šo informāciju, portālam TVNET pauda apvienības valdes priekšsēdētājs Ainārs Gorenko.
Savukārt Ziemeļu rajona tiesneses Ilzes Apses, kura pieņēma lēmumu rakstā minētajā lietā, palīdze portālam TVNET pavēstīja, ka tiesnese pēc iepazīšanās ar šo rakstu vēloties atgādināt, ka lēmums šai lietā pieņemts 2008.gada decembrī, kad spēkā vēl nebija norma par nesamērīgiem līgumsodiem. No sīkākiem komentāriem viņa atturoties.