Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Kāzu rīkotāji, vedēji, vadītāji – kas ir kas? (22)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.flickr.com

Rakstā paskaidrota atšķirība starp lieciniekiem, vedējiem, kāzu rīkotājiem un vakara vadītājiem, kā arī aprakstīti katra pienākumi.

Kas ir liecinieki?

Liecinieki ir jaunā pāra pavadoņi kāzu dienā.

Anglijā, Amerikā un citās angliski runājošajās valstīs līgavas pavadones ir līgavas māsas (Bridesmaids) un līgavas godamāsa (Maid or Matron of Honor), kura pilda arī liecinieces pienākumus – parakstās laulības apliecībā. Līdzīgi arī līgavainim – ir līgavaiņa brāļi (Ushers) un līgavaiņa vedējs (Best Man), kurš pilda liecinieka pienākumus. Šo tautu kāzu tradīcijās līgavas māsām un līgavaiņa brāļiem nav tik daudz pienākumu kā latviešu vedējtēvam un vedējmātei.

Pēdējā laikā arī latviešu kāzās arvien biežāk tiek novērota tendence aicināt vedējus tikai kā lieciniekus un līdz ar to atbrīvot viņus no lielās kāzu rīkošanas un vadīšanas. Šim nolūkam tiek nolīgti speciālisti jeb kāzu rīkotāji un vakara vadītāji.

Ieskats liecinieku pienākumos angliski runājošajās valstīs.

Goda māsas (Maid of Honor) pienākumi:

* organizē līgavas pirmslaulību ballīti;

* atbild par pārējām līgavas māsām – pārbauda, vai līgavas māsām ir visas kāzām nepieciešamās lietas, koordinē, kas kurai jādara;

* palīdz izsūtīt kāzu ielūgumus un izplānot lielos kāzu darbus, arī pirkumus;

* kopā ar līgavas māsām sarūpē dāvanu jaunajam pārim;

* pati par saviem līdzekļiem iegādājas sev kāzu apģērbu un rotas;

* palīdz līgavai kāzu dienā nomazgāties un ieģērbties kāzu tērpā;

* laulību ceremonijas laikā glabā līgavaiņa gredzenu, lai attiecīgajā brīdī to nodotu līgavai;

* tur līgavas pušķi, kamēr notiek apmaiņa ar laulību gredzeniem;

* ir lieciniece kāzās un parakstās laulības apliecībā.

Līgavaiņa vedēja (Best Man) pienākumi:

* organizē līgavaiņa vecpuišu ballīti;

* palīdz līgavainim gatavoties kāzu dienai;

* atbild par pārējiem līgavaiņa brāļiem;

* kopā ar līgavaiņa brāļiem sagādā dāvanu jaunajam pārim;

* pats iegādājas sev smokingu kāzu dienai;

* piedalās kāzu ceremonijas mēģinājumā;

* maksā dzeramnaudu apkalpojošajam personālam;

* glabā līgavas gredzenu ceremonijas laikā;

* parakstās laulību apliecībā kā liecinieks;

* kopā ar jauno pāri sēž galda galā vai pie jaunā pāra galda;

* saka pirmo tostu par godu jaunajam pārim;

* pēc svinībām parūpējās par līgavaiņa apģērbu*;

* sagatavo jaunā pāra mašīnu*.

* Šo kāzu tradīcijas paredz, ka pēc svētku mielasta jaunais pāris uzreiz dodas kāzu ceļojumā, līdz ar to līgavaiņa vedējs sarūpē mašīnu un to izrotā, kā arī līgavaiņa apģērbu nogādā ķīmiskajā tīrītavā vai atpakaļ nomas punktā.

Liecinieku pienākumi latviešu kāzās.

Atbilstoši mūsu likumdošanai, piesakot laulību un laulājoties, ceremonijā obligāti jāpiedalās līgavai un līgavainim. Tāpat laulības reģistrācijas brīdī jāpiedalās diviem pilngadīgiem lieciniekiem, kuru dzimumu un ģimenes statusu normatīvie akti nenosaka, taču tradicionāli par lieciniekiem tiek izvēlēts precēts pāris.

Liecinieki ir jaunā pāra izraudzīti cilvēki, kuri ir klāt laulību ceremonijas laikā un ar saviem parakstiem apliecina, ka laulības tika slēgtas brīvprātīgi un likumiskā kārtībā.

Mēs lieciniekus dēvējam par jaunā pāra vedējiem, un latviešu kāzu tradīcijās viņiem ir savi pienākumi. Vedēji vada visus kāzu procesus, sākot ar gatavošanos kāzām un beidzot ar visu kāzu norisi.

Lai ieviestu skaidrību vedēju pienākumos, mēs viņus mēdzam iedalīt šādi:

- Vedēji–liecinieki

- Vedēji–organizatori

- Vedēji–kāzu vadītāji

Ja vedējiem tiek piešķirts vairāk liecinieka statuss, tas nozīmē, ka jaunais pāris ir izvēlējies šos cilvēkus kā atbalstu savā īpašajā dienā un turpmākajā dzīvē, bet nevēlas viņus apgrūtināt ar kāzu organizatoriskajiem jautājumiem un vadīšanu. Šajā gadījumā vedējiem var tik uzticēti daži pienākumi: būt klāt laulību ceremonijā, pavadīt jauno pāri kāzu izbraucienā, arī parūpēties par aktivitātēm „7 tiltu” laikā u.tml. Bet par turpmāko vakara daļu rūpējas profesionāļi.

Šajā gadījumā vedējiem nekādā ziņā nav jājūtas mazāk novērtētiem, jo pienākumi pret jauno ģimeni paliek nemainīgi. Vienkārši jaunais pāris nevēlas apgrūtināt vedējus ar organizatoriskajām lietām. Kāzu organizēšana un vadīšana ir darbs, kas ne visiem ir pa spēkam. Bet jaunais pāris vēlas, lai kāzas būtu svētki arī vedējiem.

Kas ir kāzu rīkotāji?

Kāzu rīkotāji ir profesionāļi, kas nodarbojas ar kāzu pasākumu organizēšanu. Saskaņā ar Jūsu vēlmēm:

* kāzu rīkotājs pilnībā noorganizēs Jūsu kāzas, palīdzēs Jums ar kāzu idejām un izdarīs visus ar organizācijas lietām saistītos darbus. Jums atliks vien izvēlēties sev tīkamāko no piedāvātajiem kāzu pakalpojumu sniedzējiem un ļauties kāzu norisei. Kāzu rīkotājs izdarīs visu – sākot ar ielūgumu izveidi un izsūtīšanu un beidzot ar kāzu viesu nogādāšanu mājās otrajā dienā pēc kāzu svinībām;

* kāzu rīkotājs var tikai daļēji piedalīties Jūsu kāzu organizēšanā. Ja Jums jau ir savas idejas un iestrādes, kāzu rīkotājam Jūs varat uzticēt noorganizēt vakara svinīgo daļu. Viņš var izplānot procesus kāzu svinību vietā, sastādīt ēdienkarti, sarunāt muzikantus un vakara vadītāju, izstrādāt scenāriju vakara vadītājam, noorganizēt mičošanu;

* kāzu rīkotājs var sniegt tikai konsultācijas. Ja Jums nav līdz galam izprotami kādi kāzu procesi, neesat pārliecināti par to nozīmi vai nepieciešamību, kā arī esat apjukuši no lielā kāzu pakalpojumu sniedzēju klāsta, kāzu organizators sniegs Jums padomus šajā jomā, ieteiks, kuri muzikanti vai vakara vadītāji būs vispiemērotākie Jūsu prasībām, nodrošinās ar kontaktinformāciju;

* kāzu organizatoru īpašumā var būt arī dažāda veida specializēts inventārs vai atribūtika, ko Jūs varbūt nevarat iznomāt citviet, piemēram, laulību ceremoniju arkas, krēslu pārvalki, balti baloži.

Kāzu rīkotājs nav vakara vadītājs. Tas ir cilvēks, kurš uzņemas visus ar kāzām saistītos organizatoriskos jautājumus, rūpējas par kāzu veiksmīgu norisi, seko līdzi, pats paliekot nomaļus. Ne vienmēr ar organizatoriskajām spējām apveltīti cilvēki ir spējīgi uzstāties publikas priekšā. Šāds variants, protams, nav izslēgts. Gluži pretēji – pēdējā laikā ļoti daudz pasākumu vadītāju nodarbojas arī ar organizatorisko pusi un šos divus arodus apvieno.

Kas ir kāzu vadītāji?

Kāzu vadītājs ir cilvēks, kurš Jūsu kāzu laikā strādās ar ielūgtajiem viesiem, rūpējoties par viņu labsajūtu un izklaidi. Pasākuma vadītājs var pavadīt kopā ar Jums visu dienu, jau uzreiz pēc laulību ceremonijas dodoties līdzi izbraucienā un vadot atrakcijas kāzu pieturvietās. Vai arī savu darbu šis cilvēks var sākt, reizē ar viesiem ierodoties kāzu svinību vietā un rūpējoties par viņu labklājību un moža gara uzturēšanu, līdz atbrauc jaunais pāris. Vakara vadītājs ir galvenais runasvīrs, kurš rūpējas gan par viesu noskaņojumu un labsajūtu, gan kāzu procesu virzību.

Vakara vadītājs visbiežāk strādā pēc paša uzrakstīta scenārija. Pats sastāda savas runas, tostus, spēles, iepriekš vismaz reizi tiekoties ar jauno pāri un noskaidrojot viņu vēlmes, uzskatus. Vakara vadītāja scenārija pamata lietas var sastādīt arī kāzu organizators, vien atstājot vadītājam runas brīvību, izsakoties par konkrētu tēmu vai piesakot māksliniekus.

Vakara vadītājam nav jāatbild par kāzu procesu organizatorisko pusi vairāk kā tas skar viņa darbības sfēru. Vakara vadītājs var uzklausīt ciemiņa bēdu par izbeigušos sāli, bet tas jānodrošina saimniecei, tāpat vakara vadītājs aicina viesus uz salūtu, bet pats to neuzstāda un neaizdedzina, - tas ir organizatora pienākums.

Kas ir vedēji?

Būt par vedējiem kāzās jau izsenis ir bijis ļoti liels gods. Tas nozīmē, ka jaunais pāris ir atzinis vedējus par labu piemēru sev un izvēlējies viņus par pavadoņiem savā ģimenes dzīvē. Tajā pat laikā vedēji ir arī cilvēki, kuri spēj veiksmīgi novadīt kāzas. Senos laikos – aizrunāt vai pat nozagt nākamo sievu, sarunāt precības, izpirkt līgavu, pārvest sētā un apprecināt, mūsdienu interpretācijā – vienkārši sniegt atbalstu jaunajam pārim kāzu organizēšanā.

Savukārt kāzu organizēšana un pasākuma vadīšana ir liels un atbildīgs darbs. Tas prasa gan daudz laika un spēka, gan arī finanses.

Jaunā pāra ziņā ir izvēlēties, vai viņu iecerētie vedēji palīdzēs ar kāzu organizēšanu, vadīs arī vakaru, vai būs tikai liecinieku statusā – kāzās atradīsies līdzās jaunlaulātajiem, bet varēs brīvi baudīt vakaru.

Vedējus attālināti varētu dēvēt par Jūsu laulības krustvecākiem.

Izvēloties savus vedējus, nevajadzētu vadīties tikai pēc pazīmēm: forši cilvēki, abi tādi jautri un mutīgi, sanāks jautrs pasākums un arī spēles viņi varēs novadīt.

Padomājiet, kas ir tās labās lietas, ko vēlaties savā laulībā, un kuri ir tie cilvēki, kuri tās iemieso, kura pāra laulības dzīves auru Jūs vēlētos piesaistīt arī savai laulībai. Apsveriet, vai sakrīt Jūsu uzskati par dažādām svarīgām dzīves norisēm, vai Jūs pilnībā saprotaties, vai no vedējpāra Jums ir tīkami abi cilvēki.

Savukārt piekrītot būt par vedējiem, vajadzētu rūpīgi apdomāt, vai vedamie ir īstie cilvēki, ar kuriem Jūs gribat, varat un redzat sevi kopā arī pēc 5 un 10 gadiem. Vai spēsiet būt viņu atbalsts grūtos brīžos, varēsiet un gribēsiet rūpēties par viņu laulību? Pat ja liekas, ka ikdienā viss norisinās daudz vienkāršāk, kāzas paiet, cilvēki vairs nesatiekas, tomēr varbūt tieši ar šādu, dziļāku domu Jūs izvēlas jaunais pāris?!

Izvēloties sev vedējpāri, atbildiet uz šādiem jautājumiem:

* Vai Jums vairāk ir svarīga garīga tuvība un emocionālas attiecības ar vedējiem, vai tomēr augstāk vērtējat viņu spējas un prasmes novadīt kāzu pasākumu?

* Vai vēlaties, lai Jūsu vedēji ir precēts pāris?

* Vai vedējus vēlaties kā paraugu, aizbildņus un padomdevējus laulības dzīvē?

* Vai vēlaties saglabāt seno tradīciju, ka vedēji tiek izraudzīti no līgavaiņa puses?

* Cik labi jūs ar vedējiem viens otru pazīstat?

* Vai Jūs vienlīdz labi saprotaties gan ar vedējtēvu, gan ar vedējmāti?

* Vai jūs ar vedējiem jūtat viens otru, emocionāli esat uz viena viļņa?

* Vai jūsu starpā valda pilnīga sapratne arī no pusvārda?

* Vai jums ir līdzīga humora izjūta?

* Vai jūsu gaumes sakrīt, jums ir vienāda izpratne par skaistām lietām?

* Vai šie cilvēki zinās/spēs sajust, ko tieši Jūs savās kāzās vēlaties un ko nē?

* Vai Jūsu vedēji spēs novadīt pasākumu, ja esat šo uzdevumu viņiem ieplānojuši?

* Vai vedēji spēs iegūt autoritāti un „savaldīt” Jūsu viesus?

Ja izvēlaties neprecētus vedējus, apdomājiet:

* Ja vedēji ir no dažādiem pāriem, vai viņu dzīvesdraugi neiebilst šādu pienākumu veikšanai?

* Vai vedēju dzīvesdraugiem nebūs pretenziju arī tad, kad viesi sauks „Vedējiem rūgts!”?

* Vai vedēju dzīvesdraugi neiebildīs, ka uz visu kāzu norises laiku būs atstāti vieni (jo vedēji nevarēs viņiem veltīt laiku)?

* Vai še abi kopā saliktie cilvēki ir uz viena viļņa, ar vienādu izpratni par lietām, humora izjūtu, skaistuma uztveri?

* Vai šajā tandēmā abi vienlīdz aktīvi pildīs savus pienākumus, kāds neatstās visu darbu otram?

* Vai šie cilvēki var sastrādāties? Vai viņi abi nav izteikti līderi, kas plānošanas procesā un kāzās centīsies viens pār otru gūt virsroku?

* Vai šiem cilvēkiem ir iespēja ērti un bieži satikties? Varbūt katrs ir no sava Latvijas malas?

Dižvedēji, vedēji, vīkšēji un panāksnieki.

Niansēs senāko laiku tradīcijas katrā novadā atšķiras, taču pamatdoma ir nemainīga – jaunajam pārim varēja būt vairāki vedēji.

Jaunais pāris varēja izvēlēties sev dižvedējus, kuri ir atbildīgi par visiem kāzu procesiem, un viņu palīgus. Šeit varam saskatīt arī pirmavotu, no kurienes cēlusies mūsdienu amatu dalīšanas tradīcija. Lūk, pāris piemēri:

* Dižvedēji – galvenie vedēji

* Vedēji – jaunā pāra aizbildņi un kāzu procesa vadītāji

* Panāksnieki – līgavas viesi (radi, draugi, vedēji)

* Vakaraiņi, vakara vistas – jaunās sievas līdzgaitnieki jeb vedēji

* Lopenieki, pārenieki, parādnieki – cilvēki gan no līgavas, gan līgavaiņa puses, kuri palīdz līgavas pūra lopus aizdzīt uz līgavaiņa sētu

* Brūtes vedējs – jauns puisis, parasti līgavaiņa brālis, kura uzdevums ir pārvest līgavaiņa mājās brūti (līgavu). Jaunais puisis ir īstais brūtes vedējs, kura kamanās brūte sēž.

* Vedējīša – mutīgākā no līgavaiņa vedēju „komandas”. Viņas uzdevums ir aizstāvēt vedēju prasības.

* Galveniece, galvenieks – vai nu dižvedēji, vai vedējīša. Uzdevums ir būt atbildīgam par pārējiem vedējiem.

* Mantu vedēji – līgavas pūra nogādātāji līgavaiņa namā

* Mičotāja – mičošanas procesa vadītāja

* Līdzinātājs – „laulību ceremonijas” veicējs

Šis ir lielisks piemērs, ko lietderīgi var izmantot arī mūsdienu kāzās, ieceļot vairākus vedējus vai galveno vedējpāri un viņu palīgus. Vedēji var koordinēt visu kāzu procesu, bet atsevišķas kāzu norises uzdot veikt citiem, jaunajam pārim tuviem vai vienkārši zinošiem cilvēkiem. Piemēram, goda vārtu izveidošanu var uzdot līgavaiņa brālim vai vecākiem, viesu savstarpēju sapazīstināšanu var uzdot veikt kādiem asprātīgiem jaunā pāra draugiem, mičošanas rituālu var uzticēt krustvecākiem. Iespējams, viesu vidū ir ļoti daudz lielisku un talantīgu cilvēku, kuri kādu no kāzu procesiem spēj novadīt labāk kā vedēji.

Vedēji un finanses.

Mūsu laiku kāzās no vedējiem nevar prasīt, lai viņi piedalās kāzu organizēšanā arī finansiāli. Teorētiski, vienīgais vedēju finansiālais ieguldījums ir viņu dāvana jaunajam pārim. Jaunajam pārim būtu jāsedz vedēju izdevumi, kas saistīti ar kāzu atribūtikas, atrakciju balvu un citu lietu iegādi vai izgatavošanu. Un aprēķins šajā gadījumā ir pavisam vienkāršs. Ja Jūsu vedēji neuzņemtos kāzu organizāciju un vadību, Jūs to uzticētu profesionāļiem. Kāzu rīkotāji piestādītu Jums rēķinu gan par atribūtikas iegādi, gan dažādu pakalpojumu izmantošanu, gan balvu iegādi atrakcijām, turklāt tāmē būtu iekļauts arī ieguldītais darbs un laiks. Tad ar ko gan Jūsu vedēji ir savādāki? Viņi gan savu patērēto laiku un ieguldīto darbu Jums naudā neaprēķinās, bet viņu tēriņi kāzu nodrošināšanai Jums būtu jāiekļauj savos izdevumos.

Bieži jaunie pāri sūkstās, ka nemaz nav informēti par atrakcijām, ko ieplānojuši vedēji, līdz ar to izmaksas rezultātā sanāk pārlieku lielas. Šajā gadījumā ieteikums būtu nekautrēties un konkrēti pateikt, cik naudas Jūs šiem pasākumiem varat atvēlēt. Līdz ar to vedēji zinās, cik plašas izklaides rīkot.

Naudas summu, kas paredzēta vedējiem, būtu vēlams iedot viņiem jau pašā sākumā, nevis pēc kāzām, lai izvairītos no situācijas, kad vedējpārim ir jātērē savas ģimenes budžets vai jāgaida sava alga, lai varētu rezervēt ieplānotās aktivitātes.

Kāzu dienā vienīgais naudas maks glabājas pie vedējtēva. Ar to jāsaprot, ka visus norēķinus, kas gadīsies pa ceļam kāzu izbrauciena laikā vai būs iepriekš atrunāti ar pakalpojumu sniedzējiem, veiks vedējtēvs. Šī iemesla dēļ par visām finansiālajām lietām (par kādu summu kurš pakalpojumu sniedzējs nolīgts) noteikti jāinformē arī vedējus, lai nerastos pārpratumi. Kā arī, protams, šī kāzu dienas „tēriņu nauda” jau laicīgi jāizsniedz vedējiem.

Izvēloties vedējus un piekrītot būt par vedējiem, paturiet prātā šādas vadlīnijas:

* būt par vedējiem ir ļoti liels gods, taču Jūs drīkstat arī atteikties, ja nejūtaties pilnībā atbilstoši šim statusam;

* kāzu rīkošana un vadīšana ir darbs. Vedējiem, kuri ir gan kāzu organizatori, gan vadītāji, kāzu diena ir ļoti darbietilpīga un atbildīga diena;

* būt par vedēju NEnozīmē, ka Jums automātiski jāuzņemas arī pilnībā visa kāzu organizēšana un vadīšana;

* izvēloties vedējus, Jūs nevarat prasīt, lai viņi uzņemtos visu kāzu organizāciju un arī pasākuma vadīšanu;

* ja Jūsu kāzās ir paredzēts liels cilvēku skaits, bet Jūsu vedējiem nav sevišķi lielas pieredzes kāzu organizēšanā un vadīšanā, gan Jums ir jāpadomā, gan arī Jūsu vedējiem ir tiesības pieprasīt, lai Jūs algojat vismaz vakara vadītāju.

Vedēji – liecinieki

* palīdz kāzu organizēšanā;

* palīdz līgavai saposties kāzu dienā;

* ir klāt laulību ceremonijā;

* var noorganizēt kāzu dienas izbraucienu un novadīt atrakcijas pieturvietās;

* pavada jauno pāri līdz kāzu svinību vietai un var novadīt arī sagaidīšanas vārtus, ja šī procedūra nav uzticēta vakara vadītājai/m;

* nolasa laulības apliecību, saka pirmo tostu, uzrunu jaunlaulātajiem;

* seko līdzi vakara vadītāja norādēm pārējo procedūru (mičošanas, guldināšanas) laikā.

Vedēji – kāzu rīkotāji

* palīdz jaunajam pārim kāzu organizēšanā;

* palīdz izvēlēties un nolīgt kāzu pakalpojumu sniedzējus;

* izstrādā kāzu scenāriju;

* sarunā precīzus laikus un darbošanās kārtību pakalpojumu sniedzējiem;

* iepazīstina vakara vadītāju ar plānotajiem pasākumiem, saskaņo ar viņu savu scenāriju;

* iepazīstina ar scenāriju pakalpojumu sniedzējus, piemēram, muzikantus;

* izstāsta visām iesaistītajām personām, kas kurai katrā brīdī jādara, piemēram, izstāsta, kas un kā mātei jādara, pasniedzot sālsmaizi;

* kāzu dienā palīdz jaunajam pārim saposties;

* veic līgavas izpirkšanu, jaunā pāra nogādāšanu uz baznīcu vai dzimtsarakstu nodaļu;

* pēc laulības reģistrācijas ceremonijas rūpējas par kāzu viesu labklājību, vēlreiz izstāsta, kā nokļūt kāzu svinību vietā, atbild uz jautājumiem un risina viesu problēmas;

* ir kā vairogs starp kāzu viesiem un jauno pāri, jo viņiem šajā dienā nav ne jāzina, ne jāuztraucas par sadzīviskām un organizatoriskām lietām, kas var gadīties viesiem;

* izplāno kāzu izbraucienu un novada to;

* noorganizē sagaidīšanas vārtus;

* sasēdina viesus pie galda, noorganizē maltīti;

* nolasa laulības apliecību, saka pirmo tostu, runu un tālāk nodod runas grožus vakara vadītājai/m;

* uzmana, lai mielasts un vakara gaita noritētu, kā plānots;

* rūpējas par visiem kāzu procesiem un māksliniekiem;

* veic norēķinus ar māksliniekiem, muzikantiem un pakalpojumu sniedzējiem;

* izrotā jaunā pāra istabiņu;

* parūpējas par mičošanu, modināšanu, otrās dienas izklaidēm.

Vedēji – kāzu rīkotāji un vadītāji

Papildus kāzu rīkošanai vēl uzņemas arī visu kāzu procesu vadīšanu.

Komentāri (22)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu