Toreiz un tagad: minerālūdeņu tirgotava Vērmanes dārzā

Fotokolāža

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Vērmanes dārzs, tautā saukts vienkārši par Vērmanīti, šķiet, ir viens no populārākajiem un cilvēku iecienītākajiem parkiem mūsdienās. Tomēr vai daudziem ir zināms, ka 1836. gadā parka stūrī slējās Rīgas ķīmiķu un farmaceitu biedrības izveidotā minerālūdeņu tirgotava?

Pašlaik no tajā laikā unikālās iestādes gan ir palicis pāri tikai tās 1934. gadā celtais atsevišķais paviljons, kurā nu saimnieko muzikālais centrs “Vernisāža”, restorāns “Bibliotēka No1” un ēstuve “Tokyo City”. Savukārt tirgotavai reiz iepretī stāvošo strūklaku aizstājis piemineklis – ansamblis parka dibinātājai Annai Ģertrūdei Vērmanei (1750–1827).

Vērmanes dārzs

FOTO: Telešs V. Rīga senajās atklātnēs. Avots. 1991

Kā rakstīts portālā “Riga.lv”, Mākslīgā minerālūdens iestāde bija visai unikāla – viena no pirmajām šāda veida iestādēm Eiropā. Vērmanes ūdens garšu esot atzinīgi novērtējis pat pazīstamais ķīmiķis Maikls Faradejs, atzīstot, ka tas nemaz neatpaliekot no dabīgā minerālūdens.

Iepretim minerālūdeņu tirgotavai tagad stāv atjaunotais piemineklis Annai Vērmanei, ko rotā iegravēts uzraksts vācu valodā: “Der Gründerin dieses öffentlichen Gartens weil. Frau Aeltestin Wöhrmann, geb. Ebel” (Tulk. - "Šī publiskā dārza dibinātājai. Eltestin Vērmanes, dzim. Ebel, kundzei.), bet aizmugurē: “Von denjenigen, welche den Werth dieser Anlage zu schätzen wissen errichtet 1829” (Ierīkojuši tie, kas spēj šo pasākumu novērtēt, 1829).

Piemineklis Annai Vērmanei mūsdienās

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Piekritīsiet, ka Vērmanītis savā ziņā ir Rīgas centra dvēsele, tāpēc ir vērts šad tad aizstaigāt līdz tās dibinātājas monumentam, brītiņu pasēdēt, apcerot cilvēkus un notikumus, kas reiz norisinājušies vietās, kuras mēs brīžiem uzskatām par pašsaprotamām.

Uz augšu