Apsver iespēju veidot mobilu kontroles vienību piesārņojošo darbību uzraudzībai ostu teritorijās

FOTO: TASS/Scanpix

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) izvērtēs iespēju atbalstīt Valsts vides dienesta (VVD) iniciatīvu izveidot reģionāli neatkarīgu mobilo kontroles vienību piesārņojošo darbību uzraudzībai ostu teritorijās, aģentūru LETA informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Kā skaidroja ministra padomniece Santa Vaļuma, neatkarīgā mobilā kontroles vienība būtu atbildīga arī jūras piesārņojuma pārvaldību. Vienības izveide veicinātu VVD inspektoru iespējas īstenot gan plānveida pārbaudes, gan arī pārbaudes pēc nepieciešamības atsevišķos un ārkārtas gadījumos, lai kontrolētu ostu operatoru vidi piesārņojošās darbības, tostarp arī veiktu gaisa piesārņojuma un smaku traucējumu kontroli diennakts darba režīmā.

Ministrijā arī norādīja, ka VVD Ventspils Reģionālās vides pārvaldes (RVP) amatpersonas rotēs pēc dienesta pārbaudes, kas tiks veikta tuvākajā laikā, un to uzraudzīs VARAM. Pārbaudes laikā tiks izvērtēta atsevišķu atbildīgo Ventspils RVP darbinieku pienākumu izpildes kvalitāte un atbilstība prasībām, ņemot vērā tādus meteoroloģiskos apstākļus kā vēja brāzmas, ilgstošo sausumu u.c.

"Situācijas risināšanai, kas negatīvi ietekmē Ventspils iedzīvotājus, tiks darīts viss iespējamais, lai novērstu akmeņogļu putekļu nonākšanu pilsētvidē. Būtiski ir novērst problēmsituācijas cēloni - putekļu avotu, kas tiek radīts pārkraušanas darbu rezultātā AS "Ventspils tirdzniecības osta" teritorijā. Līdz ar to sadarbība un komunikācija starp piesārņojošās darbības veicēju, VVD un Ventspils pašvaldību, ir vitāli svarīga, lai kopīgiem spēkiem pilsētas iedzīvotājiem nodrošinātu atbilstošu gaisa kvalitāti bez putekļu piesārņojuma," pauda Gerhards.

Kā ziņots, Neraugoties uz to, ka Ventspilī gaiss iedzīvotāju veselībai nekaitē, VVD saistībā ar pilsētas ielās konstatētiem putekļu mākoņiem veiks Ventspils (RVP) amatpersonu rotāciju, preses pārstāvjiem šodien pauda VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Viņa pauda, ka šobrīd visā valsts teritorijā ir palielināta putekļu koncentrācija gaisā, skaidrojot to ar sausajiem un karstajiem laika apstākļiem. Viņa pieļāva, ka iedzīvotāji pamanījuši brīdi, kad vējš putekļus uzcēlis gaisā, un tie nonākuši pilsētas ielā.

Viņa uzsvēra, ka putekļu mākoņi pilsētas teritorijā nedrīkst būt, tādēļ tiks izvērtētas līdzšinējo Ventspils RVP amatpersonu darbības, kā arī tiks veikta to "pārkārtošana".

VVD iepriekš paziņoja, ka pēc tikšanās ar "Ventspils Tirdzniecības ostas" pārstāvjiem, dienests uzņēmumam izvirzījis papildu prasības ikdienas saimniecisko darbību veikšanai.

Tikmēr Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") sociālajā tīklā "Twitter" apgalvoja, ka sarunās, kas notikušas "Ventspils Tirdzniecības ostas" telpās, neesot ielaists Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks, Ventspils brīvostas valdes loceklis Didzis Ošenieks ("Latvijai un Ventspilij").

VVD Ventspils RVP devusi uzņēmumam papildu rīkojumus ar mērķi nodrošināt, lai tā saimnieciskā darbība neradītu vides piesārņojumu un nepazeminātu apkārtējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Līdz ar to turpmāk, veicot akmeņogļu grēdu mērījumus, tos vajadzēs dokumentēt. Uzņēmumam tieši pretim ogļu uzglabāšanas vietai jāizvieto viena monitoringa stacija, kā arī jāizveido video novērošanas sistēma ogļu izkraušanai un kuģu iekraušanas kontrolēšanai. Šie uzdevumi uzņēmumam jāizpilda līdz augusta vidum.

Ventspils RVP un "Ventspils Tirdzniecības ostas" pārstāvji iepriekš kopīgi apsekoja uzņēmuma akmeņogļu kraušanas un uzglabāšanas vietas. Ostā bija iespējams pārliecināties, ka teritorijā esošās ogļu grēdas laista divas tehnikas vienības.

Arī "Ventspils Tirdzniecības ostas" pārstāve Inese Ozoliņa aģentūrai LETA pauda, ka tikšanās ar VVD Ventspils RVP pārstāvjiem notika konstruktīvā gaisotnē un tika meklēti risinājumi aktuālo vides problēmu risināšanai.

Saistībā ar ogļu putēšanu "Ventspils Tirdzniecības ostas" akmeņogļu kraušanas un uzglabāšanas vietās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) šodien, 23.jūlijā, izsauca Koļegovu no atvaļinājuma.

Jau vēstīts, ka Ventspilī nesen norisinājās pēc VVD Ventspils RVP iniciatīvas rīkota tikšanās ar "Ventspils tirdzniecības ostas" pārstāvjiem, lai apspriestu iespējamos risinājumus ogļu putēšanas ierobežošanai ostas teritorijā.

Pilsētas vadība vērsusies arī pie ministra Gerharda, norādot, ka VVD darbs un "Ventspils tirdzniecības ostas" darbības ir nepietiekamas, lai novērstu ogļu putēšanu.

Tāpat dome pieprasa nodrošināt maksimālu sabiedrības informēšanu par pasākumiem ogļu putēšanas ierobežošanai konkrētā uzņēmuma teritorijā, kas vienīgais Ventspilī atklātā veidā pārkrauj akmeņogles.

Uz augšu