Purva ugunsgrēks Ramatas pagastā turpinās, palīdzību sniegs arī Igaunija
Papildināts, pievienots video

Dzēšanas darbi Ramatas pagastā FOTO: VUGD

Joprojām turpinās purva ugunsgrēka ierobežošana Ramatas pagastā Mazsalacas novadā, kur vairāk nekā 30 hektāru platībā deg Saklaura (Oļļas) purvs. Ceturtdien ugunsgrēka vietā gaida ierodamies Lietuvas helikopteru, ceļā ir arī ugunsdzēsības tehnika no Igaunijas.

Latvijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir pieprasījis starptautisko palīdzību no Igaunijas glābšanas dienesta Mazsalacas novada Ramatas pagasta Saklaura (Oļļas) purva ugunsgrēka dzēšanā, aģentūru LETA informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Šajā paaugstinātas bīstamības ugunsgrēkā glābējiem ir apgrūtinātas piekļuves iespējas dzēšamajām platībām, tādēļ atbilstoši starpvaldību sadarbības līgumam VUGD kaimiņvalsts kolēģiem lūdzis iesaistīt trīs kvadraciklus un vienu visurgājēju ar personālu.

Video tapis sadarbībā ar Re:TV

Tāpat kā Talsu novada Valdgales pagasta ugunsgrēkā, iedarbināts arī Eiropas Savienības satelītu sistēmas "Copernicus" Ārkārtas situāciju pārvaldības pakalpojums (Copernicus Emergency Management Service, CEMS), lai saņemtu informāciju par degšanas platību un situāciju notikuma vietā.

Dzēšanas darbos iesaistīti vairāk nekā 50 VUGD ugunsdzēsēji un 13 speciālās ugunsdzēsības automašīnas, kā arī brīvprātīgie ugunsdzēsēji no apkārtējiem novadiem.

Neraugoties uz piesaistīto ievērojamo cilvēku un tehnikas vienību skaitu, meža purva ugunsgrēku nav izdevies ierobežot. Ņemot vērā notikuma vietā esošo vēju, uguns turpina strauji izplatīties, tāpēc pieņemts lēmums, dzēšanas darbos piesaistīt otru helikopteru. Līdz ar to ceturtdien palīgā Ramatas purva dzēšanā dosies helikopters no Lietuvas.

Mazsalacas novada pašvaldības vadītājs Harijs Rokpelnis aģentūrai LETA pieļāva, ka ugunsgrēks, visticamāk, izcēlies neuzmanīgas rīcības ar uguni dēļ.

"Tā ir dabas teritorija, kur purva vidū ir divi ezeri. Uzņēmīgākie cilvēki tur var vai nu lasīt ogas, vai makšķerēt. Neņemos nevienu apvainot, bet, visdrīzāk, tā ir kāda cilvēka neuzmanīga rīcība, kas šo uguni ir izraisījusi," pieļāva Mazsalacas novada pašvaldības vadītājs.

Trešdienas vakarā bija sasaukta novada civilās aizsardzības komitejas ārkārtas sēde, lai pārrunātu situāciju saistībā ar ugunsnelaimi, kurā puses sadalīja atbildības sfēras un vienojās par tālāko rīcību.

Rokpelnis teica, ka notikuma vietā patlaban strādā gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), gan par dzēšanas darbiem galvenais atbildīgais - Valsts meža dienests (VMD), kuri to turpinās darīt tik ilgi, kamēr ugunsgrēks būs nodzēsts. Papildus ir iesaistījušās arī brīvprātīgo ugunsdzēsēju vienības no papildu novadiem un Mazsalacas novada uzņēmumu un iedzīvotāju tehnikas vienības, kas palīdz darbos, kā arī helikopters, kam drīzumā pievienosies vēl divi. "Ir ceļā arī igauņu kolēģi ar tehnikas vienībām," piebilda politiķis. Degšanas vieta atrodas ļoti tuvu Igaunijas robežai.

Pašvaldības atbildības sfēra ir informēt iedzīvotājus un palīdzēt koordinēt ugunsgrēka dzēsēju iespējas veldzēt slāpes un paēst, kā arī piesaistīt vietējos resursus ugunsgrēka dzēšanā. Talkā nākusi arī Zemessardze, kas palīdz aizsargāt teritoriju no nepiederošām personām, kas ar savu klātbūtni varētu apgrūtināt ugunsgrēka dzēšanu. "Ugunsgrēks notiek nomaļā vietā, kur nevienu cilvēku vai infrastruktūras objektu tas neapdraud. Deg dabas teritorija, tāpēc lūdzam ziņkārīgos pagaidīt, iekams ugunsgrēks tiks nodzēsts, un tikai pēc tam šo teritoriju izstaigāt un izpētīt, kas tad īsti notika. Patlaban ir būtiski turēties nedaudz nostāk no turienes, jo piebraucamie ceļi ir šauri, satiksme ir intensīva ar operatīvo transportu," piebilda Rokpelnis.

Mazsalacas novada pašvaldības vadītājs atzina, ka joprojām turpinās meža purva ugunsgrēka ierobežošana Ramatas pagastā Mazsalacas novadā. "Glābēji strādā pie tā, lai noturētu perimetru un neļautu ugunij izplesties vēl vairāk nekā tas noticis," teica Rokpelnis, piebilstot, ka attiecīgā teritorija tiks novērota arī ar satelītiem, "lai noturētu perimetru".

Viņš piebilda, ka trešdienas vakarā sekos vēl viena novada sēde, kurā iecerēts pārrunāt līdz šim ugunsgrēka dzēšanā paveikto un turpmāk veicamos darbus.

Jau ziņots, ka otrdien, 31. jūlijā vēlu vakarā aizdedzies purvs Ramatas pagastā. Trešdien visas dienas laikā nav izdevies ugunsgrēku ierobežot.

Mazsalacas novada pašvaldības mājaslapā izvietots brīdinājums iedzīvotājiem būt uzmanīgiem saistībā ar ugunsgrēku. "Aicinām iedzīvotājus netuvoties ugunsgrēka vietai, tā apgrūtinot dzēsēju darbu, kā arī apdraudot savu veselību un dzīvību! Ja gadījumā būs nepieciešama iedzīvotāju palīdzība, esiet atsaucīgi," uzsvērts pašvaldības mājaslapā.

Mazsalacas novada pašvaldības priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis ("Mazsalacas novadam") aģentūrai LETA iepriekš pauda, ka ne uguns, ne dūmi iedzīvotājus neapdraud, jo purva tiešā tuvumā nav ne ciematu, ne viensētu. Rokpelnis uzslavēja arī VUGD darbiniekus, kas aktīvi iesaistījušies ugunsgrēka dzēšanā.

Uz augšu
Back