Tvaika nosūcējs ir neatņemama virtuves sastāvdaļa. Ja mājās bieži gatavojiet, bet jums nepatīk telpās esošā ēdiena smarža, bez tvaika nosūcēja neiztikt.
Kam pievērst uzmanību, izvēloties tvaika nosūcēju?
Izvēloties tvaika nosūcēju, pirmkārt jāņem vērā, ka to vadībai ir četras variācijas – slaidera, pogas, elektroniskā un sensoru vadība. Iebūvējamos tvaika nosūcējus var iebūvēt divējādi – viena gadījumā nosūktie tauki tiek izvadīti ventilācijas šahtā vai ārpus mājas. Otrā variantā - recirkulācijā- tiek izmantots ogļu filtrs, kas nedaudz attīra gaisu un vēlāk iepūs atpakaļ telpā. Šāda nosūcēja mīnuss – visas smaržas paliek telpā. Recirkulācija saistīta ar pastāvīgiem izdevumiem, jo ogles filtri ir regulāri jāmaina. Viena ogles filtra cena ir no 5-8 Ls, atkarībā no tvaika nosūcēja brenda. Visi tvaika nosūcēji ir savienojami ar ventilācijas sistēmu. Izmantojot recirkulācijas režīmu, tvaika nosūcēja faktiskā jauda samazinās gandrīz uz pusi un ievērojami palielinās trokšņa līmenis.
Tvaika nosūcēji iedalāmi četrās grupās – brīvi stāvošie, izbīdāmie, iebūvējamie un kupolveidīgie
Brīvi stāvošie ir vislētākie un vienkāršākie. Plakanajiem tvaika nosūcējiem gaisa caurplūsma var būt 200-350 kubikmetri stundā, kupolveida - virs 400 kubikmetriem stundā.
Vidējas klases tvaika nosūcēji ir izbīdāmie. Tie ir neuzkrītoši, jo tiek iebūvēti virtuves iekārtā. Visiecienītākie ir kupolveida nosūcēji. To piedāvājums ir plašs, gan dizaina, gan iespēju ziņā.
Jaunajiem modeļiem ir vairāk nekā 3- 4 standarta ātrumi, tie ir aprīkoti ar speciālu sensoru sistēmu – paši ieslēdzas pie tvaiku un dūmu noplūdes vai temperatūras svārstībām.
Nosūcēji var tikt aprīkoti ar trīs veidu lampām – parastām, luminiscējošām vai halogēnām. Uzskata, ka halogēnās lampas visprecīzāk parāda gatavojamā ēdiena krāsu. Parastās lampas to padara dzeltenu, bet luminiscējošās vairāk baltu.
Tauku filtri ir divu veidu:
Mazgājamais metāla filtrs un maināmais akrila jeb celulozes filtrs. Iegādājoties tvaika nosūcējus ar akrila filtru, jārēķinās ar pastāvīgiem izdevumiem. Viens akrila filtrs maksā vidēji Ls 1.20 un regulāri gatavojot pusdienas, tas būtu jāmaina vienreiz mēnesī. Savukārt, ja plīts tiek pārsvarā izmantota ūdens uzsildīšanai un retu reizi ēdiena pagatavošanai, akrila filtra maiņu var veikt retāk.
Gaisa caurplūsma tvaika nosūcējiem var būt no 165-1200 kbm/h. Optimāla gaisa caurplūsma tvaika nosūcējiem virtuvē ir 500-700 kubikmetri stundā, kas nodrošina arī cigarešu dūmu savākšanu. Iegādājoties tvaika nosūcējus virs 700 kbm/h, jārēķinās ar to skaļu darbību. Savukārt iegādājoties tvaika nosūcējus ar maksimālo jaudu, jāņem vērā ventilācijas šahtas platums - ja šahta ir šaura, tā nespēs izlaist cauri lielo tvaika daudzumu.
Tvaika nosūcēju cenas svārstās no Ls 50 par vienkāršākajiem modeļiem un beidzot ar vairākiem simtiem par sarežģītākajiem modeļiem.