:format(webp)/nginx/o/2025/05/14/16843069t1hf17f.png)
Kad īrs Džeisons Korbets iemīlējās amerikānietē Mollijā Martensā, šķita, ka debesis atbildējušas uz atraitņa lūgšanām un sapņi sāk piepildīties. Tomēr tā vietā šīs attiecības līdz ar Džeisona dzīvību traģiski izdzisa, aiz sevis atstājot, kā izteicās izmeklētāji, asiņaināko nozieguma vietu, kādu viņi jebkad redzējuši.
Jaunā dokumentālajā filmā “Nāvējošā amerikāņu laulība” (Deadly American Marriage), kas skatāma LMT Viedtelevīzijā, atklāts, kā šis šķietami laimīgais pāris nonāca līdz tik bēdīgam un asiņainam iznākumam. Un kurš vainīgs? Vai Džeisons bija vardarbīgs pret Molliju? Vai varbūt Mollija ir aukstasinīga sociopāte?
***
2006. gadā pēc astmas lēkmes nomira Mārgareta Ficpatrika, un 30 gadus vecais īru uzņēmējs Džeisons Korbets palika atraitņos, turklāt ar diviem maziem bērniem. Nespēdams viens tikt galā, viņš nolīga 25 gadus veco amerikānieti Molliju Martensu, lai viņa palīdzētu audzināt bērnus – trīs gadus veco Džeku un gadu veco Sāru. Īsi pēc Mollijas ierašanās starp viņu un Džeisonu radās jūtas un viņi sāka attiecības. Drīz arī Džeisons Molliju bildināja.
VIDEO: DOKUMENTĀLĀS FILMAS KACEKLIS
Džeisonam izdevās savu rūpalu pārcelt uz ASV un kopā ar Molliju un bērniem pārcelties uz visu sapņu zemi Ameriku. Mollijas un draugu un ģimenes lokā tika svinētas kāzas un ierīkota ligzdiņa plašā mājā Ziemeļkarolīnā. Tomēr tieši tur 2015. gada 2. augustā Džeisona dzīvība aprāvās.
Kas notika tajā liktenīgajā naktī?
Tās nakts notikumi ir apspriesti tiesā, vairākās grāmatās un dokumentālajās filmās, tomēr īstas skaidrības, kurš melo un kurš stāsta patiesību, joprojām nav. Skaidrs ir tikai tas, ka 39 gadus vecais Džeisons un Mollija tonakt sastrīdējās. Mollija vēlāk apgalvoja, ka Džeisons bieži bija vardarbīgs un stipri dzēra, tiesa, pierādīts tas nav.
Kad sākās strīds, pie viņiem pārnakšņot bija ieradies arī Mollijas tēvs Toms – bijušais FIB aģents. Sadzirdējis kņadu, viņš paķēra beisbola nūju un devās pāri nomierināt. Pēc kāda brīža policija saņēma zvanu. Toms ziņoja, ka viņa meitas vīram nepieciešama palīdzība, tomēr, visticamāk, viņš esot miris. Nopratināšanā Toms stāstīja, ka pašaizsardzības nolūkos viņš ar Molliju Džeisonu situši ar beisbola nūju un pa rokai pagadījušos ķieģeli. Tiesa vēlāk gan lēma, ka tā bija slepkavība ar nodomu.
Policijas intervijās Toms apgalvoja, ka Džeisons tovakar bija piedzēries, tomēr pie miera visi devušies bez īpašiem starpgadījumiem. Viss esot sācies tad, kad mazā Sāra pamodusies, murga izbiedēta, bet Mollija devusies viņu apraudzīt. Džeisons saniknojies, ka ir pamodināts, un vainojis tajā Molliju. Sācies negants strīds, kas gan, kā apgalvoja Mollija, nav bijis nekas neparasts viņu starpā. Tomēr šoreiz Džeisons it kā uzbrucis Mollijai ar mērķi viņu nogalināt, tāpēc ķīviņa vidū iesaistījies tēvs un iebelzis ar nūju Džeisonam pa galvu. Tomēr Džeisonu tas tikai vēl vairāk saniknojis, un viņš meties virsū Tomam. Lai glābtu tēvu, Mollija paķērusi uz naktsskapīša nejauši stāvējušo ķieģeli un iebelzusi Džeisonam pa galvu. Tad Toms atkal paķēris nūju un nositis Džeisonu pavisam. Vēlāk autopsijā atklājās, ka sitienu skaitu pa Džeisona galvu nav iespējams noteikt, jo no tās praktiski nekas nebija palicis pāri. Sists tika daudz, daudz vairāk, nekā būtu vajadzīgs pašaizsargājoties.
Sākumā policija arī uzskatīja, ka Džeisons nogalināts pašaizsargājoties, tomēr beigu beigās tiesā tika lemts, ka tā bija slepkavība. Zvans policijai izklausījies iestudēts, Džeisona līķis bijis pārāk auksts, ņemot vērā Mollijas un Toma liecības, un bērni iztaujāšanā teica iekaltas frāzes. Beigu beigās tiesa Molliju un Tomu notiesāja par otrās pakāpes slepkavību.
Motīvs varēja būt šāds. Pierādījumi liecināja, ka Džeisons grasījās Molliju pamest un kopā ar abiem bērniem pārcelties atpakaļ uz Īriju. Mollija, kura bērnus praktiski bija uzaudzinājusi, tomēr nebija adoptējusi, nevēlējās no tiem šķirties. Tādēļ pāra starpā sāka rasties spriedze.
Savā testamentā Džeisons bija minējis, ka viņa nāves gadījumā bērniem jānonāk viņa māsas un viņas vīra aizbildniecībā. Tas tikai parāda to, cik sliktas bija viņa attiecības ar Molliju. Visticamāk, tieši tas bija strīda iemesls tajā liktenīgajā naktī.
Džeisons bija sists ar īpašu nežēlību, kamēr Mollijai un Tomam nebija redzamu ievainojumu. Ja reiz viņi cīnījās par savu dzīvību, tad kādam zilumam pavisam noteikti vajadzēja būt. Turklāt atklājās, ka Džeisona asinīs tajā naktī teju nebija alkohola. Beigu beigās Mollijai tika piespriesti 20, bet Tomam 25 gadi cietumā.
Tomēr tās nebija beigas...
Drīz pēc verdikta stāšanās spēkā Mollijas un Toma advokāti iesniedza prasību tiesai pārskatīt šo lēmumu, jo uzskatīja, ka pieļautas vairākas kļūdas. Proti, nav pārbaudīti asins traipi uz Toma biksēm, kā arī tiesā netika ļauts piedalīties bērniem.
2021. gada martā tika sākts jauns tiesas process, un jau nākamajā mēnesī Mollija un Toms par drošības naudu tika no cietuma atbrīvoti. Abas puses gatavojās jaunai tiesai, kurā Mollija un Toms uzstāja, ka nav vainīgi. Visā tika vainots Džeisons. Tikmēr Džeisona bērni stāstīja, ka Mollija bijusi gatavais briesmonis, nolaupījusi viņiem tēvu un bērnību. Mollija savukārt paziņoja, ka bērniem ir izskalotas smadzenes un tie tiek izmantoti kā rīks ļaunuma rokās. Beigu beigās Martensiem tika piespriests 51 un 70 mēneši cietumā, bet, ņemot vērā, ka viņi jau bija pavadījuši kādu laiku ieslodzījumā, viņiem bija jānosēž vien daži mēneši. Viņi tika atbrīvoti 2024. gada jūnijā.
Tomēr jautājumi un mistērija palika joprojām. Vai tā tiešām bija pašaizsardzība? Vai Mollija tādā veidā cerēja tikt pie Džeisona bērniem? Vai Džeisons bija vardarbīgs? Vai Mollija bija aukstasinīga sociopāte? Uz šiem jautājumiem atbildes mēs katrs varam meklēt, noskatoties jauno dokumentālo filmu.
Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".