Tomēr beidzot ziema ir klājusi zemi ar balto sniega segu! Vēl pirms pāris nedēļām varēja vērot entuziasma, sportiska azarta un dzīvesprieka apņemtu vietu, kas par tādu tapa 2003.
gada rudenī. Tā ir viena no, manuprāt, modernākajām bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas vietām — Bērnu un jauniešu centra «Kurzeme» skrituļlaukums jeb skeitparks.
Tā nu sanācis, ka arī es varēju sekot līdzi šā skrituļlaukuma izveidei no A līdz Z un diendienā būt kopā ar tā apmeklētājiem. Tagad daudzi tobrīd svarīgi notikumi ir lasāmi BJC «Kurzeme» vēstures lappusēs, bet prieks un gandarījums par paveikto ir vēl arvien.
Kā viss notika?
Radās ideja… pirms apmēram četriem gadiem, pārrunājot redzēto Ventspilī un ārzemju pieredzes apmaiņas braucienos. Izpētot situāciju, secinājām, ka patiešām Imantas jauniešiem trūkst iespēju nodarboties ar ko aktīvu un mūsdienīgu, spriežot par to, ka te — vienā no Rīgas mikrorajoniem — kaut ko vajadzētu jauniem, aktīviem, stilīgiem, sportiskiem…, kas skrituļo pa lielveikalu «ratiņbrauktuvēm» un ielām un patiesībā izauguši no «pulciņu bērnu» vecuma. Nolēmām, ka skrituļlaukums būtu vispiemērotākais. Daudzi no jauniešiem, kas tobrīd aktīvi apmeklēja Bērnu un jauniešu centra «Kurzeme» spēļu klubu un darbojās audzēkņu pašpārvaldē, ar prieku piekrita iesaistīties projekta sagatavošanā, veicot aptaujas savu vienaudžu vidū, vācot parakstus projekta atbalstam.
Taču idejas īstenošanai bija vajadzīgas finanses, un gada laikā BJC «Kurzeme» direktores Māras Vilciņas vadībā tika realizēts projekts «Alternatīva ielai». Tika iesaistīti kompetenti ceļu būves u. c. firmu pārstāvji, veiktas dažādas saskaņošanas, meklēta informācija par līdzīgiem laukumiem Latvijā un ārzemēs utt. Sadarbībā ar s/o «Latvijas Radio vadāmo laivu sporta kopa» tika izveidots rampu izbūves projekts. S/o «LRLSK» uzvarēja rampu konkursā, tika sākta rampu būve.
Par laimi, Rīgas pilsētas Skolu valdē (tagad — Rīgas Domes Izglītības, jaunatnes un sporta departamentā) bija atsaucīgi cilvēki, kurus ieinteresēja šis projekts un kuriem bija vēlme palīdzēt to īstenot. Rīgas Domē šim projektam netika «likti sprunguļi riteņos». Par to liels paldies ir Rīgas Domes Izglītības un jaunatnes sporta komitejai, īpaši komitejas vadītājam G. Jirgensonam, Rīgas Bērnu tiesību aizsardzības centra direktoram J. Gulbim, kā arī Rīgas Domes Izglītības, Jaunatnes un sporta departamenta vadībai un Jaunatnes virziena galvenajiem speciālistiem. Jāpateicas daudzām amatpersonām — RBTAC Kurzemes rajona nodaļas vadītājai N. Sprūdei, RNPC direktoram J. Strazdiņam, bijušajam VJIC direktoram R. Beinarovičam, Valsts policijas 31. nodaļai, Pašvaldības policijas Kurzemes rajona nodaļai un vēl daudziem, daudziem citiem, kas atbalstīja projekta «Alternatīva ielai» pieteikuma izstrādi.
2003. gada vasaras sākumā sākās laukuma būvniecības darbi kopā ar teritorijas labiekārtošanu, arī rampu būve. Visam darbam bija jānotiek samērā ātri un, protams, ļoti kvalitatīvi (no tā atkarīga skrituļotāju drošība!). Tā gada 27. septembrī notika skrituļlaukuma vērienīgs atklāšanas pasākums «Skrituļo un ne tikai…», līdz ar to noslēdzot projekta īslaicīgo realizācijas posmu.
Turpinājumā — ikdienas darbs pusotra gada garumā, un var teikt: «Viss notiek!» 2003. gada rudenī līdz pat skrituļlaukuma sezonas slēgšanai, 30. novembrim, bija reģistrējušies apmēram 600 bērnu un jauniešu, kas regulāri apmeklēja šo brīvā laika pavadīšanas vietu, 2004. gadā to apmeklēja apmēram 1000 dalībnieku. Atkarībā no laika apstākļiem un brīvā laika iespējām dienā to apmeklē vidēji 20–80 dalībnieki. Protams, ir daži entuziasti, kurus vēlā rudenī nebiedē pat mīnus grādu temperatūra. Jaunieši, kurus vieno skrituļošana, skeitošana, skrituļslidošana, nu, sauciet, kā gribat… (tas tomēr nav klasisks sports, bet gan dzīvesveids ar aktīvu, ekstrēmu brīvības pieskaņu) šurp dodas ne tikai no Rīgas otras malas, bet pat no Tukuma un Saldus.
BJC «Kurzeme» skeitparkā regulāri notiek dažādas skrituļošanas sacensības, pagājušajā ziemā darbojās slidotava (piemērotos laika apstākļos), kā arī tika rīkoti pasākumi, piemēram, 2004. gada maijā sadarbībā ar Rīgas Narkomānijas profilakses centru — «Skeitfests pret atkarību» ar jaunu alternatīvās mūzikas grupu koncertu, sacensībām un paraugdemonstrējumiem, arī Ziemassvētku brīvlaika pasākumi u. c.
Rudenī tika piedāvāta jauna iespēja — braukt ar BMX (speciāli tam noteiktos laikos drošības apsvērumu dēļ). Visu laiku tiek domāts par apmeklētāju drošību, izstrādājot un papildinot laukuma drošības un iekšējās kārtības noteikumus, jo tikai praksē ir pamanāma to nepilnība. Katru dienu sezonā uz laukuma kopā ar skrituļotājiem ir BJC «Kurzeme» pedagogi, kas seko, kā tiek ievēroti noteikumi un kārtība. Jāteic, nekādu ļoti smagu traumu vai negadījumu līdz šim te nav bijis.
Protams, skrituļošanai ienākot bērnu ikdienā, par viņu drošību jārūpējas arī vecākiem, komplektā iegādājoties ne tikai slidas vai dēli, bet arī roku un kāju aizsargus, ķiveri, līdzīgi kā tiem, kas nodarbojas ar velo, moto sporta veidiem, kur ir liels ātrums un kustība. Skeitparka dalībnieku vecāku izglītošana arī ir viens no mūsu uzdevumiem.
Jācer, ka nākamajā vasarā bērnu un jauniešu atsaucība būs tikpat liela un aktīva brīvā laika pavadīšana BJC «Kurzeme» skrituļlaukumā sagādās prieku. Uz tikšanos — skeitparkā!