Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Koenzīms Q10. Ne tikai skaistumam, bet arī enerģijai

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pasaulē koenzīms Q10, ko var saukt arī par vitamīnu vai uztura bagātinātāju, ir atzīts kā preparāts, kurš ne tikai aizkavē novecošanās procesus, saglabā organismu jaunu un skaistu, kā arī vairo enerģiju fiziskām aktivitātēm, bet pat iespējams – pagarina cilvēka mūžu.

Viss ķermenis kopumā un katras organisma šūnas dzīvība atsevišķi ir atkarīga no enerģijas. Mūsu organismā 95% no enerģijas iegūšanas procesiem notiek ar koenzīma Q10 starpniecību. Tas ir neaizstājams organisma enerģijas veidošanas procesa elements.

Organismā neaizstājams

Katrā dzīvā organismā ir dabīgs koenzīms Q10, kas veidojas no aminoskābēm un cilvēka organismā piedalās tādas īpašas vielas kā adenozīntrifosforskābes (ATF) sintēzē, kas savukārt ir galvenais mūsu visu šūnu enerģijas avots.

Viena no svarīgākajām Q10 lomām ir nodrošināt šūnas ar enerģiju, bet otra, tikpat nozīmīga, iedarboties kā antioksidantam. „Kad organisma bioķīmijā kaut kas nojūk, trūkst skābekļa, ir sācies iekaisuma process vai darbojas kādas indes vai medikamenti, tad sāk veidoties tā sauktie brīvie radikāļi, molekulas, kuras nav iesaistītas darbā, bet nodara kaitējumu šūnām. Q10 neitralizē šos brīvos radikāļus,” skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas institūta profesors Antons Skutelis.

Cilvēkam novecojot, Q10 daudzums organismā samazinās, lēnāk notiek enerģijas plūsma un palēninās šūnu atjaunošanās. Nepieciešamība pēc šī koenzīma pieaug arī nesabalansēta uztura, lielas fiziskās slodzes un stresa gadījumos. Laboratorijās koenzīms ir izstrādāts dažādu kapsulu un tablešu veidā, uztura bagātinātājos, kā arī kosmētisko līdzekļu sastāvos, lai šo veselībai tik nepieciešamo vielu varētu uzņemt papildus.

Skaistumkopšanas līdzekļu sastāvā Q10 novērš brīvo radikāļu radīto ādas bojājumu, apgādā ādu ar mitrumu un uzlabo elastību. „Skaistumam Q10 tiešām noder. Koenzīms ādu pabaro, tā izskatās svaigāka, labāka, žirgtāka un koptāka,” uzsver profesors.

Sportistiem un pēc enerģijas slāpstošajiem Koenzīmu Q10 var salīdzināt ar vitamīniem, taču par to zinātnieku uzskati dalās – dažās valstīs Q10 ir ierindots starp zālēm, citās starp uztura bagātinātājiem, kā tas ir arī Latvijā. Taču skaidrs ir tas, ka šis koenzīms darbojas kā dabīgs ATF jeb enerģijas rezervju papildinātājs.

Sportistiem, kam enerģijas patēriņš ir ļoti augsts, Q10 būtu jālieto kā uztura bagātinātājs. „Koenzīms Q10 nav ierakstīts sportistu melnajā sarakstā. Aizliegto vielu sarakstā iekļauj tos preparātus, kas iztukšo organisma rezerves, bet koenzīms tās papildina,” uzskata A.Skutelis. Tā kā Q10 uzlabo vielmaiņu un papildina enerģiju, tas noderēs gan veseliem cilvēkiem, gan tiem, kuriem koenzīma Q10 organismā pietrūkst dažādu slimību un citu apstākļu rezultātā.

Aptuveni no 30 gadu vecuma Q10 līmenis organismā pazeminās. Tā nepietiekamība organismā var izsaukt vai veicināt cukura diabētu un paradontozi. Šis preparāts papildus būtu nepieciešams sirds mazspējas, hronisku iekaisumu un plaušu hronisku saslimšanu gadījumos. Q10 papildus lietošana pusmūžu sasniegušiem cilvēkiem palīdz nostiprināt sirdi un asinsvadus, aktivizēt dzīvesveidu un nostiprināt imūnsistēmu. Bet, ja cilvēkam ir normāla asinsrite, audi tiek normāli apgādāti ar asinīm un pietiekoši ar skābekli, tad Q10 papildus lietot nav nepieciešams.

Tūlītējus efektus negaidiet

Ar koenzīma Q10 lietošanu, tāpat kā ar jebkuru preparātu un vitamīniem, nevajadzētu pārspīlēt. „Tas zināmā mērā ir svešķermenis. Viena lieta ir koenzīms Q10, kas sintezējas organismā, bet pavisam cita – tas, ko ievadām papildus. Lielā daudzumā organismam tas var nepatikt. Visi dzīvie organismi pēc dabas ir slinki, un, ja viņiem kaut ko dod, kāpēc tad pašiem ražot? Arī šo preparātu vajadzētu lietot periodiski, tajā laikā, kad pēc tā organismā ir lielākais pieprasījums. Jāņem vērā, ka koenzīmam nepieciešams laiks, lai stimulētu ATF veidošanos. Preparāta efekts nebūs jūtams uzreiz, kā tas ir, ja mēs, piemēram, iedzeram kafiju,” skaidro A.Skutelis. Vēl tikai jāpiebilst, ka pēc koenzīma Q10 lietošanas organismam pieaugs izturība ilgstošu slodžu periodos.

Koenzīms Q10 organismā: sekmē šūnu enerģētiskos procesus; aizkavē organisma novecošanos; uzlabo organisma aizsargspējas – imunitāti; paaugstina fizisko izturību (kā sportistiem, tā arī visiem pārējiem); normalizē organisma vielmaiņas procesus; darbojas kā antioksidants; padara ādu svaigu, skaistu un koptu; aizsargā sirdi un asinsvadus; efektīvs sirds un asinsvadu slimību profilaksei un ārstēšanai kopā ar citiem medikamentiem.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu