Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Kam jāpievērš uzmanība apdrošināšanas līgumā

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Droši vien ikkatrs no mums ir dzirdējis par vismaz vienu gadījumu, kad kādam no paziņu paziņām bijusi apdrošināta māja, automašīna vai kas cits, noticis nelaimes gadījums un apdrošinātājs atteicis atlīdzības izmaksu.

Diemžēl tiešām notiek gadījumi, kad atlīdzība tiek atteikta nepamatoti, bet pamatots atteikums no apdrošinātāja puses ir tad, ja konkrētais zaudējumu rašanās cēlonis nav ticis fiksēts apdrošināšanas līguma noteikumos.

Daži apdrošināšanas līguma termini

  • Apdrošinājuma summa — apdrošināšanas līgumā noteikta naudas summa, par kuru ir apdrošinātas pret zaudējumiem un bojājumiem mantiskas vērtības vai intereses, personu apdrošināšanā ir apdrošināta personas dzīvība, veselība vai fiziskais stāvoklis un civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā — atbildības limits.
  • Apdrošināšanas atlīdzība — apdrošinājuma summa, tās daļa vai cita par apdrošināšanas gadījumu izmaksājamā summa vai nodrošināmie pakalpojumi atbilstoši apdrošināšanas līgumam.
  • Apdrošināšanas prēmija — apdrošināšanas polisē noteiktais maksājums par apdrošināšanu.
  • Pašrisks jeb franšīze — atkarībā no tā, kā kurš apdrošinātājs to definē, tā var būt polisē norādīta zaudējuma daļa, kas jāsedz apdrošinātajam, vai arī, ja zaudējuma summa nesasniedz pašriska vai franšīzes apmēru, apdrošinātais to sedz pats, bet, ja zaudējuma apmēri to pārsniedz, šo daļu sedz apdrošinātājs.
Rūpīgi jāizlasa apdrošināšanas noteikumi

Slēdzot apdrošināšanas līgumu, rūpīgi jāiepazīstas ar līguma noteikumiem. Apdrošināšanas līgums nenozīmē — lai vai kas atgadītos, apdrošinātājs segs radušos zaudējumus, bet gan to, ka apdrošināšana ir spēkā tikai attiecībā uz noteikumos nosauktajiem riskiem un atbilstoši to definējumam.

Piemēram, ja nekustamā īpašuma apdrošināšanas noteikumos dabas stihijas risks «vētra» ir definēts kā stiprs vējš, kura ātrums ir 21 metrs sekundē, apdrošinātājam ir tiesības atteikt izmaksu par mājai norauto jumtu, ja vētras stiprums nelaimes brīdī, pēc sinoptiķu datiem, bijis tikai 19 metru sekundē.

Sargi sevi pats!

Svarīgi rūpēties pašam par personisko un īpašuma drošību. Ja īpašuma apdrošināšanas gadījuma iemesls ir apdrošinājuma ņēmēja rupja neuzmanība, apdrošinātājs var atteikt atlīdzības izmaksu.

Līdzīgi, ja apdrošināta ceļojuma laikā personai radītie veselības bojājumi radušies apdrošinātajai personai atrodoties alkohola, narkotisko vai citu psihotropo vielu iedarbībā, apdrošinātājs izmaksu atteiks. Apdrošinātājam ir arī tiesības pieprasīt apdrošināmo objektu aprīkot ar papildu drošības līdzekļiem un ievērot noteiktus drošības pasākumus.

Piemēram, auto «KASKO» apdrošināšanā apdrošinātāji bieži vien prasa automobili aprīkot ar noteiktas markas signalizāciju, marķēt un nakts laikā turēt apsargājamā autostāvvietā.

Apdrošināšanas starpnieki — brokeri

Dažādām apdrošināšanas kompānijām ir atšķirīgi apdrošināšanas noteikumi, tāpēc pirms līguma slēgšanas būtu vērts izvērtēt vairākus variantus. To vienkāršāk ir izdarīt, izmantojot apdrošināšanas brokera pakalpojumus, jo brokers pārzina vairāku kompāniju noteikumus un varēs ieteikt atbilstošāko.

Brokera pakalpojums nesadārdzina polisi, jo starpniecības pakalpojuma cena iekļauta apdrošināšanas prēmijā, par ko brokers noslēdzis līgumu ar katru apdrošināšanas kompāniju, ar kuru sadarbojas. Turklāt brokera zināšanas un brokeru kompānijas autoritāte var noderēt, kārtojot atlīdzības izmaksu.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu