Simtiem tūkstošu eiro dievnamu remontiem. Cik izmaksā pāvesta vizīte Latvijā?

FOTO: SCANPIX

Septembra noslēgumā Latvijā ieradīsies Romas Katoļu baznīcas vadītājs pāvests Francisks. Katoļu pasaules galvenais garīdznieks Baltijas valstis apmeklē Simtgades svinību laikā. Gatavojoties pāvesta apmeklējumam, gan Latvijas valdība, gan Rīgas dome atvēlēja vairākus simtus tūkstošu eiro, lai nodrošinātu vizītes norisi. Portāls TVNET piedāvā ieskatu galvenajās tēriņu pozīcijās.

Pusmiljons Aglonas bazilikas rekonstrukcijai

Vasarā valdība atbalstīja 805 tūkstošu eiro finansējuma piešķiršanu Tieslietu ministrijai (TM), lai nodrošinātu pāvesta vizītes norisi. Tā kā par vienu no centrālajām pāvesta vizītes vietām kļūs Aglonas bazilika, liela daļa naudas paredzēta dievnama uzlabošanai.

Rekonstrukcijai Aglonas bazilikas teritorijā TM lūdza piešķirt 365 tūkstošus eiro. No tiem 123,7 tūkstoši eiro nepieciešami bazilikas torņu fasādes apdarei, 127 tūkstoši eiro – bazilikas teritorijas labiekārtošanai, 72,6 tūkstoši ieejas mezglu un terases uzlabošanai, 25,4 tūkstoši – gaismas ķermeņu iegādei un septiņi tūkstoši - ārējā altāra fasādes apdarei.

Pāvesta drānas: svētākais apģērbs pasaulē vai manipulācija ar varu?

Augustā Aglonas bazilikas draudze noslēdza 578 tūkstošus eiro vērtu līgumu ar uzņēmumu SIA “RIVI RV” par bazilikas teritorijas labiekārtošanu, tādējādi renovācijas izmaksas kopumā ir sadārdzinājušās par vairāk nekā 200 tūkstošiem eiro. Jāpiebilst, ka pilnīgi visi bazilikas rekonstrukcijas pasākumi noslēgsies decembrī.

Drošības un kārtības pasākumiem paredzēts tērēt 80 tūkstošus eiro, tos sadalot Aizsardzības un Iekšlietu ministrijām. Plānots, ka pāvesta vizītes laika kārtību nodrošinās Nacionālie bruņotie spēki (NBS), Valsts policija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, kā arī brīvprātīgie. Zemessardzes un Militārās policijas klātbūtne Aglonā pāvesta vizītes laikā izmaksās 22,5 tūkstošus eiro, bet policistu un glābēju darbs – 60,4 tūkstošus eiro. Pāvesta vizītes laikā stingrāk uzraudzīta tiks arī Latvijas ārējās robežas šķērsošana.

Ņemot vērā to, ka Aglonā pāvesta vizītes laikā paredzama liela cilvēku skaita pulcēšanās, 134,5 tūkstoši eiro tiks tērēti atkritumu konteineru, pārvietojamo sabiedrisko tualešu, krēslu nomai, kā arī nepārtrauktas elektrības piegādes garantēšanai un video translācijai. Ātrās palīdzības darba nodrošināšana un dzeramā ūdens mikrobioloģiskā un ķīmiskā izmeklēšana Aglonā izmaksās 16 tūkstošus eiro.

Savukārt Satiksmes ministrija saņēma aptuveni 50 tūkstošus eiro, lai nodrošinātu elektronisko sakaru tiešraides, kuras veidos Latvijas Televīzija, kā arī organizētu papildu pasažieru pārvadājumus. Vēl 158 tūkstoši eiro lūgti Valsts prezidenta kancelejai preses centru izveidošanai Aglonā un Kongresu namā, kā arī helikopteru un transportu nodrošināšanai.

Otrdien, 4.septembrī, valdība arī atbalstīja TM lūgumu piešķirt papildu 145,7 tūkstošus eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai varētu nodrošināt pāvesta Franciska vizītes atspoguļošanu sabiedriskajos medijos.

TM uzsvērusi, ka pāvesta vizīte ir starptautiskas nozīmes valsts pasākums, taču tās atspoguļošanai nav paredzēti līdzekļi 2018.gada sabiedriskā pasūtījuma gadā. Vizīte ir īpaši sabiedriski un kultūrvēsturiski nozīmīga Latvijas un starptautiskajā mērogā, par ko liecina Eiropas Raidorganizāciju asociācijas īpašā interese par to, kā arī nepieciešamība vizītes liecības saglabāt valsts simtgades hronikā, norādījusi ministrija.

Dievnamu remontiem Rīgā 233 tūkstoši

Vērā ņemamu naudas summu gaidāmajai pāvesta vizītei atvēlējusi arī Rīgas dome. Pašvaldība maijā nolēma sniegt līdzfinansējumu Rīgas Metropolijas Romas katoļu kūrijai 233,2 tūkstošu eiro apmērā. Lielākā daļa šīs summas tika novirzīta to galvaspilsētā esošo dievnamu remontam, kurus iecerējis apmeklēt pāvests. Remontdarbiem Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas katoļu baznīcas ēku kompleksā Mazās pils ielā 2 atvēlēti 156 tūkstoši, bet Svētā Jēkaba katedrālei – 32,6 tūkstoši eiro.

Rīgas dome 10 tūkstošus eiro piešķīra ēdināšanai pāvesta svītai un brīvprātīgajiem, kā arī brīvprātīgo apģērbam. Savukārt LED ekrānu un apskaņošanas nodrošināšana Doma laukumā, pie Brīvības pieminekļa un citās vietās izmaksās 17,2 tūkstošus eiro. TV monitoriem Doma laukumā galvaspilsēta atvēlējusi 2,2 tūkstošus eiro, bet vides reklāmai – 14,9 tūkstošus eiro.

Saistībā ar pāvesta vizīti līdzekļus vairākus gadus ilgušā ērģeļu prospekta rekonstrukcijas nobeigšanai izdevās iegūt arī Rīgas Domam - 2016. gada rudenī valdība šim nolūkam vienojās piešķirt teju miljonu eiro. Ērģeļu prospekta izpētes laikā tika konstatēts, ka to virsmu klāj netīrumu slānis, ir liels mikrobioloģiskais piesārņojums, daudzi kokgriezumi ir saplaisājuši, bet vairākas detaļas neatgriezeniski zudušas.

Ērģeļu prospekta nostiprināšanas projekta izstrāde, sagatavošanas darbi un uzslāņojumu noņemšana no kokgriezumiem izmaksāja 245 tūkstošus eiro. Savukārt lielā un mazā ērģeļu prospekta stabuļu restaurācija, demontāža, kokgriezumu un skulptūru restaurācija, lielā ērģeļu prospekta cokola daļas un karkasa restaurācija, kā arī dažādi saistītie darbi izmaksāja 580 tūkstošus eiro. Restaurācija tika pabeigta aizvadītā gada noslēgumā.

Pāvests Francisks Baltijas valstis apmeklēs no 22. septembra līdz 25. septembrim. Latvijā Romas Katoļu baznīcas vadītājs uzturēsies 24. septembrī, no rīta ierodoties Rīgas lidostā. Dienas pirmajā pusē pāvests Rīgas pilī tiksies ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, valsts augstākajām amatpersonām un diplomātiem. Pēc tam pāvests piedalīsies ziedu nolikšanas ceremonijā pie Brīvības pieminekļa.

No Brīvības pieminekļa Pāvests papamobilī dosies uz Rīgas Domu, kur plkst.11.40 paredzēts ekumenisks dievkalpojums un svētā tēva uzruna. Vēlāk Vatikāna delegācija dosies uz Svētā Jēkaba katedrāli, un pāvests sveiks tur sanākušos. Pēc pusdienām ar Latvijas bīskapiem Svētās Ģimenes mājā Francisks un viņu pavadošā delegācija ar helikopteru dosies uz Aglonu, kur plkst.16.30 sakrālajā laukumā sāksies svētā mise. Dievkalpojums ilgs līdz plkst.18.45, bet pēc tā pāvests Francisks atgriezīsies Lietuvā.

Gaidāmajam pāvesta dievkalpojumam Aglonas bazilikā bija reģistrējušies teju 32 tūkstoši cilvēku no Latvijas un ārvalstīm. Pāvesta vizītei speciāli izveidotā interneta vietnē elektroniski reģistrējušies bija 15 tūkstoši cilvēku, bet katoļu draudzēs – 17 tūkstoši cilvēku. Tāpat misei reģistrējušies vairāki simti cilvēku no ārvalstīm; visvairāk no Baltkrievijas.

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas aplēsēm Latvijā ir aptuveni 500 tūkstoši katoļu.

Uz augšu
Back