Pasaules valstu līderi atbalsta Lielbritānijas apsūdzību Krievijai "Novičok" lietā
Papildināts

Solsberi. 8.marts, 2018

FOTO: BEN STANSALL / AFP

ASV, Francijas, Vācijas un Kanādas līderi piekrīt Lielbritānijas viedoklim, ka Skripaļu noindēšanas mēģinājums "gandrīz neapšaubāmi" noticis ar Krievijas valdības ziņu, vēsta BBC.

Valstu līderi aicinājuši Krieviju atklāt visas ar "Novičok" izstrādi saistītās detaļas. 

Ar šo kopīgo paziņojumu valstu vadītāji nākuši klajā, tiekoties Apvienoto Nāciju Organizācijas ārkārtas sēdē, kurā tiek apspriests bijušā Krievijas spiega Sergeja Skripaļa un viņa meitas Jūlijas noindēšanas mēģinājums šī gada 4. martā Solsberī pilsētiņā Lielbritānijā. 

Lielbritānijas prokuratūra izvirzījusi apsūdzības diviem Krievijas pilsoņiem - Aleksandram Petrovam un Ruslanam Boširovam, kurus tur aizdomās par bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanu ar nervus paralizējošo vielu "Novičok".

Terēzas Mejas, Emanuela Makrona, Angelas Merkeles, Džastina Trudo un Donalda Trampa kopīgajā paziņojumā teikts: "Francijas, Vācijas, Savienoto Valstu Kanādas un Lielbritānijas vadītāji atkārtoti paužam savu sašutumu par nervus paralizējošās vielas "Novičok" izmantošanu 4. martā Salisburi pilsētā.  

Valstu vadītāji apsveikuši progresu, kas sasniegts šī nozieguma izmeklēšanā, taču vienlaikus aicinājuši personas, kuru rīcībā ir papildu informācija par šo uzbrukumu, vērsties Lielbritānijas tiesībsargājošajās iestādēs.

"Mēs pilnībā piekrītam Lielbritānijas viedoklim, ka aizdomās turamie ir Krievijas militārās izlūkošanas dienesta (GRU) virsnieki," teikts paziņojumā.

Valstu vadītāji arī uzsvēruši, ka 5. augustā Ļielbritānijā publiskotā informācija par GRU saistību ar šo noziegumu stiprinās apņēmību kopīgi pretdarboties ārvalstu spiegu tīkliem, ķīmisko ieroču izmantošanai, kā arī "pasargāt mūsu sabiedrību no postošas pret mums vērstas citu valstu darbības".

Lielbritānijas prokuratūra izvirzījusi apsūdzības diviem Krievijas pilsoņiem - Aleksandram Petrovam un Ruslanam Boširovam, kurus tur aizdomās par bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanu ar nervus paralizējošo vielu "Novičok".

Krievija turpina noliegt savu saistību ar šo notikumu.

Jau ziņots, ka Lielbritānijas drošības ministrs Bens Volless ceturtdien paziņoja, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir galvenais atbildīgais bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas Jūlijas saindēšanā ar nervus paralizējošo vielu "Novičok".

Uz augšu