Samazina piespriesto sodu narkologam Skaidam

Aivars Skaida

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir samazinājusi savu agrāk piespriesto sodu narkologam Aivaram Skaidam, kurš bija apsūdzēts par neatļautām darbībām ar narkotiskajām vai psihotropajām vielām un piespriedusi viņam četrus gadus ilgu nosacītu cietumsodu, rakstīts publiski pieejamajā anonimizētajā tiesas spriedumā.

Tajā skaidrots, ka Skaida sadarbojies ar kādu Igaunijas pilsoni, kurš no narkologa iegādājies receptes, ar kuru palīdzību vēlāk iegādājies narkotiskās vielas. Par katru izrakstīto recepti Skaida saņēmis 35 eiro.

Pēc tam, kad Igaunijas policija arestēja Igaunijas pilsoni kādā citā kriminālprocesā, Skaida atrada citu Igaunijas pilsoni, ar kuru cerēja turpināt savu nelikumīgo rūpalu, taču dažas dienas vēlāk narkologs tika arestēts.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa sākotnēji piesprieda Skaidam reālu brīvības atņemšanu uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem, kā arī atņēma tiesības nodarboties ar ārsta praksi uz trim gadiem, taču Rīgas apgabaltiesa šo spriedumu atcēla un atdeva lietu atkārtotai skatīšana.

Kā toreiz aģentūrai LETA komentēja lietas referējošais tiesnesis Guntars Stūris, problēma ar pirmās instances tiesas spriedumu, kuras dēļ tas tika atcelts un lieta nosūtīta jaunai skatīšanai, bija tiesu dažkārt pieļautā neuzmanības kļūda, veidojot notiesājoša sprieduma aprakstošās daļas tekstu neatbilstošu Kriminālprocesa likuma prasībām, izvēloties formulējumus, kādi lietojami, rakstot attaisnojošu spriedumu.

Savukārt jaunajā spriedumā norādīts, ka starp Skaidu un prokurori tika noslēgta vienošanās par vainas atzīšanu un tiesa piekrīt prokurores viedoklim, ka Skaidam nav nepieciešams piemērot reālu brīvības atņemšanu, kā vienu no iemesliem minot, ka viņš kopš pārkāpuma izdarīšanas nav veicis jaunus noziegumus, kā arī ir vaļsirdīgi atzinis savu vainu nodarītajā.

Kā ziņots, Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurore kriminālvajāšanu pret narkologu sāka 2008.gada augustā, bet lieta tiesai tika nosūtīta 2011.gada janvārī. Skaidam sākotnējā apsūdzība tika celta kopumā par 162 epizodēm, un viņš tika apsūdzēts pēc trim Krimināllikuma pantiem.

1956.gadā dzimušais Skaida 2007.gada 16.novembrī nonāca apcietinājumā. Šādu drošības līdzekli tiesa viņam piemēroja uz pirmstiesas izmeklēšanas procesa laiku. 2008.gada vasaras sākumā Skaida tika atbrīvots no apcietinājuma.

2007.gadā policija aizturēja arī divas aptiekas darbinieces, kuras šos medikamentus tirgoja, kā arī divus Igaunijas un divus Somijas pilsoņus, kuri zāles pirka un tirgoja Somijas iedzīvotājiem. Kratīšanas laikā pie viena no Igaunijas pilsoņiem atrastas 219 "Subutex" kastītes, 48 "Xanax" kastītes, desmit "Alprazols" kastītes, astoņas "Clonozepams" kastītes, četras "Diazepeks" kastītes un 71 recepšu kopija, ko bija izrakstījis Latvijā praktizējošs ārsts-narkologs. Pie otra igauņa un abiem somiem atrastas 56 tabletes "Subutex" un 200 tabletes "Xanax".

Uz augšu