EP aicina dalībvalstis popularizēt dzeramo krāna ūdeni

FOTO: Caro/Rupert Oberhaeuser/Scanpix

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien atbalstīja aicinājumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm īstenot pasākumus, lai popularizētu dzeramo krāna ūdeni un uzlabotu piekļuvi dzeramajam ūdenim, aģentūru LETA informēja EP Informācijas birojā Latvijā.

Priekšlikumi tika atbalstīti, lai uzlabotu iedzīvotāju uzticēšanos dzeramajam krāna ūdenim, kas ir ievērojami lētāks un videi draudzīgāks nekā pudelēs pildīts dzeramais ūdens. EP apstiprinātie noteikumi ierobežo maksimālo pieļaujamo daudzumu noteiktām piesārņojošām vielām, piemēram, svinam, kaitīgām baktērijām, kā arī ievieš jaunas robežvērtības noteiktiem endokrīnajiem disruptoriem. Tāpat noteikumi nosaka pieļaujamā mikroplastmasas līmeņa monitoringu un tā minimālo biežumu.

ES dalībvalstīm būtu jāveic arī pasākumi, lai popularizētu dzeramo krāna ūdeni, kā arī uzlabotu piekļuvi dzeramajam ūdenim, piemēram, izveidojot bezmaksas ūdens strūklas pilsētās un sabiedriskās vietās, kur tas ir tehniski un samērīgi iespējams. EP deputāti aicina nodrošināt dzeramo ūdeni bez maksas vai par zemām cenām restorānos, ēdnīcās, ēdināšanas iestādēs un citur.

Saistībā ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu "Right2Water" EP atkārtoti prasa dalībvalstīm pievērst īpašu uzmanību ūdens piekļuvei neaizsargātām iedzīvotāju grupām. Tām būtu jāidentificē iedzīvotāji, kuriem nav piekļuves ūdenim vai arī piekļuve ir apgrūtināta, it īpaši neaizsargātām un marginalizētām iedzīvotāju grupām, un jāizvērtē piekļuves trūkuma iemesli un iespējas piekļuves nodrošināšanai. Dalībvalstīm būtu arī saprotami jāinformē iedzīvotāji par iespējām pieslēgties sadales tīklam vai par citām iespējām iegūt piekļuvi šādam ūdenim.

"Veids, kā mēs izmantojam ūdeni, nosaka cilvēces nākotni. Skaidrs, ka ikvienam būtu jābūt piekļuvei tīram un kvalitatīvam ūdenim, un mums ir jādara viss iespējamais, lai tas būtu pēc iespējas pieejamāks visiem," uzsvēra EP ziņotājs par likumprojektu Mišels Dantēns.

EP ziņojums tika pieņemts ar 300 balsīm par, 98 pret un 274 atturoties. EP sāks sarunas ar ES Padomi jeb ES dalībvalstu ministriem, kuri atbildīgi par šo politikas jomu savās valstīs, tiklīdz ES dalībvalstu ministri vienosies par savu pozīciju par šo direktīvu.

Priekšlikumu mērķis ir palielināt iedzīvotāju uzticību ūdensapgādei un veicināt dzeramā krāna ūdens patēriņu. Tas varētu palīdzēt samazināt plastmasas izmantošanu un attiecīgi arī atkritumus, norādīja birojā.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas informāciju, zemāks pudelēs pildīta ūdens patēriņš varētu Eiropas mājsaimniecībām aiztaupīt vairāk nekā 600 miljonus eiro gadā. Līdz ar lielāku uzticību krāna ūdenim iedzīvotāji varētu palīdzēt mazināt arī plastmasas atkritumu apjomu, tajā skaitā jūras piedrazojumu - patlaban plastmasas pudeles ir viens no visbiežāk sastopamajiem vienreizlietojamu plastmasas izstrādājumu atkritumiem Eiropas pludmalēs.

Uz augšu