S, 26.11.2022.

Arī apsūdzētā Meļņikova noliedz vainu Zolitūdes traģēdijā

TVNET/LETA
Arī apsūdzētā Meļņikova noliedz vainu Zolitūdes traģēdijā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Apsūdzētā Aija Meļņikova
Apsūdzētā Aija Meļņikova Foto: Ieva Lūka/LETA

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētā Rīgas pilsētas Būvvaldes priekšnieka vietniece Aija Meļņikova šodien tiesas sēdē noliedza savu vainu, taču netieši norādīja uz citu lietā apsūdzēto atbildību.

Savās liecības Meļņikova detalizēti aprakstīja normatīvos aktus, kas bija spēkā laikā, kad Būvvalde veica pārbaudes objektā Priedaines ielā 20, un norādīja, ka neviens no tiem netika pārkāpts.

Viņa skaidroja, ka Būvvaldē kopumā veica trīs pārbaudes būvobjektā, kuru laikā netika konstatētas jebkāda veida neatbilstības būvprojektam. Pati Meļņikova gan objektā veica vienu apskati 2011.gadā, norādot, ka būvobjektiem netiek piesaistīts viens būvinspektors. Taču pēc tam veiktas objekta apskates arī 2012. un 2013. gadā.

Meļņikova arī uzsvēra, ka viņas rīcībā nebija informācijas par objektā notikušo ugunsgrēku uz jumta, skaidrojot: ja šāda informācija būtu saņemta, tad objektā būtu veikta ārkārtas pārbaude.

Viņa arī norādīja, ka pirms pirmās kārtas nodošanas ekspluatācijā netika veikta atkārtota būvobjekta apskate, jo tas jau bija apskatīts pirms pusotra mēneša, tādējādi apskate būtu bezjēdzīga.

Savu liecību noslēgumā Meļņikova norādīja, ka notikusī traģēdija viņai ir bijis dziļš pārdzīvojums gan kā sabiedrības loceklei, gan kā Būvvaldes amatpersonai, kas saistīta ar sagruvušo ēku, gan kā apsūdzētai personai. Viņa uzsvēra, ka savu darbu ir veikusi pēc labākās sirdsapziņas, taču vienlaikus atzina, ka, veicot darba pienākumus, viņai ir jāpaļaujas uz citu būvniecības procesā iesaistīto personu godaprātu.

Meļņikova arī pauda gatavību sniegt atbildes uz procesa dalībnieku uzdotajiem jautājumiem, taču prokuratūra lūdza laiku iepazīties ar viņas liecībām un sagatavoties jautājumu uzdošanai, tādēļ tiesa pasludināja pārtraukumu līdz 31.oktobra plkst. 10, kad tiesa atsāksies ar jautājumu uzdošanu Meļņikovai.

Jau vēstīts, ka tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī "Maxima" darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu