Ekvadora: Neviena valsts nav lūgusi izdot Asanžu

"WikiLeaks" dibinātājs Džūljens Asanžs

FOTO: Reuters/ScanPix

Ekvadora trešdien paziņoja, ka nav saņēmusi lūgumu izdot vietnes "WikiLeaks" dibinātāju Džūljenu Asanžu, ko viņa juristi jau sen min kā iemeslu, kāpēc Asanžs atsakās pamet tās vēstniecību Londonā.

"Mēs esam teikuši Asanžs kungam: "Līdz šim, cik mums zināms, ne no vienas valsts nav izdošanas lūguma."," intervijā radiostacijai "Radio Public" pavēstīja Ekvadoras ārlietu ministrs Hosē Valensija.

Viņš pavēstīja, ka Asanža uzturēšanās vēstniecībā līdz šim izmaksājusi aptuveni sešus miljonus dolāru.

Asanžs kopš 2012.gada jūnija uzturas Ekvadoras vēstniecībā Londonā, kur viņš ieradās, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai. Tur viņš tika turēts aizdomās par izvarošanu.

Zviedrijas prokurori pagājušā gada maijā izbeidza izvarošanas lietu pret Asanžu, taču viņš joprojām var tikt aizturēts, ja atstās vēstniecību, jo 2012.gadā pārkāpis nosacījumus atbrīvošanai no apcietinājuma.

Asanžs, kura izveidotā tīmekļa vietne publiskojusi desmitiem tūkstošu slepenu ASV dokumentu, vienmēr noliedzis, ka būtu vainīgs viņam izvirzītajās apsūdzībās izvarošanā. Viņš atteicies doties uz Zviedriju, baidoties no izdošanas ASV, kur varētu tikt tiesāts par šo dokumentu publiskošanu.

Asanža advokāts Karloss Poveda pagājušajā mēnesī paziņoja, ka viņa klients ir gatavs padoties britu varasiestādēm, piebilstot, ka saskaņā ar Lielbritānijas likumiem Asanžam var tikt piespriests trīs līdz sešu mēnešu cietumsods par nosacījumu pārkāpšanu atbrīvošanai no apcietinājuma.

Taču Asanžs vēlas garantijas, ka pēc šīs soda izciešanas viņš netiks izdots ASV, paziņoja advokāts.

Poveda uzsvēra, ka tas būtu ļoti svarīgs nosacījums.

Asanža attiecības ar Ekvadoru pēdējā laikā ir pasliktinājušās. Viņš pagājušajā mēnesī paziņoja, ka iesūdzējis tiesā Ekvadoras valdību par pamattiesību pārkāpumiem un to, ka, mitinoties vēstniecībā Londonā, tiek ierobežota viņa piekļuve ārpasaulei.

Ekvadora savukārt paziņojusi, ka vairs nekārtos lietas ar Lielbritāniju Asanža vārdā.

Ekvadoras valdība ierosinājusi Asanžam padoties Lielbritānijas varasiestādēm vai arī turpināt dzīvot vēstniecībā, pakļaujoties stingriem noteikumiem.

Uz augšu