Kļūdas ir tikpat svarīgas kā panākumi
NASA ļoti cer, ka “SpaceX” misija pirmā nokļūs uz Marsa, jo viņi kā privāts uzņēmums var atļauties kļūdas, norāda Petraneks. Viens no lielākajiem izaicinājumiem, kas ļautu spert soli pretī pirmajam cilvēkam uz Marsa, ir kosmosa kuģa spēja pacelties un nolaisties vertikāli jeb “uz astes”. Tas ir nepieciešams, lai kosmosa kuģis varēti atkārtoti pacelties un atgriezties uz Zemes. Tāpat jāatrisina degvielas un jaudas jautājumi.
Īlona Maska uzņēmuma “SpaceX” nesējraķetes aizvien vairāk un vairāk pierāda savas spējas. Vēl šāgada februārī tika palaista pirmā “Falcon Heavy” nesējraķete, kas ar savu jaudu apliecināja, ka tā spēj nogādāt kravas teju “ģeostacionārajā” jeb GEO orbītā aptuveni 36 tūkstošu kilometru augstumā virs Zemes. Ierasti nesējraķetes savas kravas, piemēram, satelītus, spēja nogādāt tikai līdz pārneses orbītai, no kurienes satelītam ar saviem spēkiem jānokļūst GEO orbītā. Šie sasniegumi ir būtiski pašreizējām militārajām un komunikācijas vajadzībām, bet nākotnē būs neatsverami Marsa sasniegšanai.
“Kad “SpaceX” nosūtīs uz Marsu pirmo smagsvara nesējraķeti “Falcon” ar kravu pirmajiem cilvēkiem, kuri uz Sarkano planētu dosies vēl pēc četriem vai sešiem gadiem, viņi centīsies nosēdināt raķeti vertikāli. Ja tā nespēs nolaisties, salūzīs gabalos paceļoties vai nolaižoties, jebkura cita kosmosa pētniecības organizācija – NASA, Eiropas Kosmosa aģentūra u.c. – varēs ļoti daudz no tā mācīties. Pat tad mēs būsim spēruši būtisku soli uz priekšu. Visi īstenībā cer, ka šo privāto kosmosa pētījumu programmu pārstāvji pirmie nonāks uz Marsa un ka pārējie varēs mācīties no viņu kļūdām,” teica Petraneks.
Pēc eksperta sacītā, NASA tuvākie plāni paredz, ka līdz 2030.gadam tās kosmosa kuģis riņķos ap Marsu. “Bet es jums garantēju, ka šajā laikā “SpaceX” jau būs uz nolaides Marsa virsmas un vedīs turp cilvēkus,” pārliecību pauž Petraneks.
Materiāls tapis sadarbībā ar FOX International Channels grupas kanālu National Geographic