Zviedrijas valdības veidošanu uzdos līdzšinējam premjeram Levēnam

Zviedrijas premjers Stēfans Levēns

FOTO: Reuters/ScanPix

Zviedrijas parlamenta spīkers Andreass Norlens piektdien paziņoja, ka premjerministra amatam izvirzīs pašreizējo premjera pienākumu izpildītāju, sociāldemokrātu līderu Stēfanu Levēnu, par kuru parlaments balsos decembra sākumā.

Norlens pavēstīja, ka oficiāli Levēnu premjera amatam izvirzīs 3.decembrī un balsojums notiks dažas dienas vēlāk.

Pirms nominēšanas 3.decembrī Levēnam būs jāinformē Norlens, kādas partija ietilps viņa iecerētajā valdībā.

Norlens ceturtdien konsultējās ar partiju līderiem, kad Centra partijas līdere Annija Lēfa paziņoja par atteikšanos no centieniem izveidot valdību. Viņa bija trešā partijas līdere, kas kopš vēlēšanām septembrī mēģināja izveidot valdību.

Līdzšinējais premjers Levēns šobrīd ir premjera pienākumu izpildītājs pēc zaudēšanas obligātajā uzticības balsojumā septembra beigās.

9.septembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās Levēna vadītie sociāldemokrāti un "zaļie", kas veidoja iepriekšējo valdību, kā arī bijušo komunistu izveidotā Kreisā partija, kas Levēna mazākuma valdībai nodrošināja neoficiālu parlamentāro atbalstu, kopā ieguva 144 deputātu vietas.

Savukārt opozīcijā esošā labēji centriskā Alianse, kuras sastāvā ir moderāti, Centra partija, kristīgie demokrāti un liberāļi, izcīnīja 143 mandātus.

Tomēr gan kreiso partiju neformālais bloks, gan labējo partiju Alianse paziņojuši, ka nesadarbosies SD, kas ievērojami nostiprinājuši savas pozīcijas un kontrolē 62 no 349 parlamenta deputātu vietām.

Uz augšu