ASV vadītā koalīcija sākusi karavīru izvešanu no Sīrijas

FOTO: Reuters/ScanPix

ASV vadītā koalīcija sākusi karavīru izvešanu no Sīrijas, piektdien pavēstīja koalīcijas pārstāvis sakariem ar presi pulkvedis Šons Raiens.

Koalīcija, kas 2014.gadā tika izveidota cīņai ar džihādistu grupējumu "Islāma valsts", sākusi samazināt savu klātbūtni Sīrijā, tomēr pagaidām nav skaidrs, cik ilgi šis process turpināsies.

"CJTF-OIR ir sākusi bruņoto spēku iepriekš nolemto izvešanas procesu no Sīrijas," paziņojumā apliecināja Raiens, lietojot ASV vadītās koalīcijas abreviatūru.

"Ņemot vērā operacionālās drošības apsvērumus, mēs neizteiksimies par konkrētiem grafikiem, vietām vai karavīru pārvietošanos," viņš norādīja.

Koalīcija sākusi samazināt savu klātbūtni Rmeilanas lidlaukā Hasakas provincē, Sīrijas ziemeļaustrumos, pavēstīja Lielbritānijā bāzētā sīriešu aktīvistu organizācija "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR).

"Ceturtdien daļa amerikāņu spēku tika atvilkta Rmeilanas militārās bāzes," sacīja SOHR vadītājs Rami Abderrahmans.

Bāzi pametuši 150 ASV karavīri un aptuveni desmit bruņutransportieri, sacīja Abderrahmans. Izvesta arī smagā militārā tehnika.

"Šī ir pirmā amerikāņu spēku izvešana kopš ASV prezidenta paziņojuma" par karavīru aiziešanu no Sīrijas, viņš piebilda.

ASV vadītajai koalīcijai Sīrijā, kā arī kaimiņvalstī Irākā ir vairākas militārās bāzes. Koalīcijā piedalās ar Francija, Lielbritānija un citas valstis.

Trampa pēkšņais 19.decembra paziņojums, ka no Sīrijas tiks izvesti 2000 tur dislocētie ASV karavīri, radīja satraukumu Vašingtonas amatpersonu vidū un ASV sabiedrotajos ārzemēs, bet ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss atkāpās no amata.

Tramps pēc sava sākotnējā paziņojuma, kas sabiedrotos pārsteidza nesagatavotus, kā arī izraisīja satraukumu Sīrijas kurdos, vēlāk skaidroja, ka karaspēka izvešana notikšot lēni.

ASV nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons šonedēļ izklāstīja nosacījumus karaspēka izvešanai, ieskaitot džihādistu grupējuma "Islāma valsts" sakāvi un garantijas Vašingtonas sabiedroto kurdu kaujinieku drošībai, pret kuriem Turcija draudējusi nekavējoties izvērst ofensīvu.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo pagājušajā nedēļā sacīja, ka ASV strādā pie tā, lai garantētu, ka "turki neslaktē kurdus", ar šiem vārdiem sadusmojot Turciju, kas Pompeo pārmeta "satraucošu zināšanu trūkumu".

Sīrijas kurdu kaujinieki bija galvenais ASV sabiedrotais Sīrijā sauszemes operācijā pret "Islāma valsti".

Sīrijas kurdi, bažījoties, ka Turcija var īstenot savus draudus un līdz ar amerikāņu aiziešanu uzsākt uzbrukumu kurdiem, valsts stratēģiski svarīgajās teritorijās valsts ziemeļos aicinājuši izvietot Sīrijas valdības karaspēku.

Pilsoņkarš Sīrijā notiek kopš 2011.gada un sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Saskaņā ar dažu opozīcijas aktīvistu aplēsēm kopējais upuru skaits jau pārsniedzis 400 000.

Uz augšu