Vai ir kāds pārbauda pakešu un tamponu sastāvu un to, cik tas ir nekaitīgs?
Atbild ginekologs

FOTO: depositphotos.com

Sievietes maksts mikroflora ir ļoti mainīga. To ietekmē dažādi faktori: hormonālās svārstības, menstruālā cikla fāze, dzimumdzīves un higiēnas paradumi, kā arī stress. Šo faktoru ietekmē maksts mikroflora var zaudēt savu dabisko līdzsvaru, rezultātā ir lielāks risks iegūt kādu maksts infekciju. Infekcijas makstī var iekļūt no ārpuses, proti, seksuāli transmisīvā ceļā, un tās var rasties paša organisma izmaiņu ietekmē. Pazīstamākās seksuāli transmisīvās slimības ir trihomonoze, hlamidioze, sifiliss un gonoreja. Biežākās infekcijas, kas attīstās maksts mikrofloras izmaiņu rezultātā, ir bakteriālā vaginoze, aerobais vaginīts un vaginālā kandidoze jeb piena sēne.

Parasti sievietes uzreiz sajūt, ka kaut kas nav kārtībā – ir diskomforts un pastiprināti izdalījumi. Ja ir parādījušies pastiprināti izdalījumi no maksts, nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, jo pie vainas var būt ne tikai piena sēne, bet arī cita infekcija, kurai nepieciešami recepšu medikamenti un atšķirīga ārstēšana. Ginekologa uzdevums ir saprast, vai izdalījumi ir normāli, un, ja ne, tad kas tos ir izraisījis un kā tos ārstēt.

Tomēr visbiežāk pirms vēršanās pie ārsta paiet kāds brīdis, kura laikā tiek meklētas atbildes gan sarunās ar draudzenēm, gan internetā.

Lai sievietēm sniegtu droši ticamu informāciju, medicīnas zinātņu doktore, ginekoloģe Jana Žodžika atbild uz portālam tikaisievietem.lv iesūtītajiem jautājumiem par maksts infekcijām.

Man ir jautājums par ikdienas biksīšu ieliktnīšiem, paketēm un tamponiem - vai materiāli, no kā izgatavotas šīs preces, var atstāt negatīvu ietekmi uz sievietes veselību, piemēram, izraisīt maksts infekcijas? Vai ir kāds, kurš pārbauda pakešu un tamponu sastāvu un to, cik tas ir nekaitīgs? Mana draudzene, kurai agrāk bija bieži iekaisumi, sāka lietot menstruālo piltuvi, un iekaisumi mazinājās. Viņa uzskata, ka tieši paketes un tamponi bija vainīgi pie iekaisumiem.

Atbilde: Lietot menstruālo piltuvi vai paketes un tamponus ir katras sievietes gaumes jautājums. Izvēloties ikdienas ieliktnīšus vai paketes, priekšroka būtu dodama izstrādājumiem bez pievienota aromāta un no dabiska izejmateriāla. Tas nenozīmē, ka sintētiskās paketes ir kaitīgas, taču sievietēm, kas ir jutīgākas, pievienotais aromāts vai materiāls var izraisīt alerģisku reakciju. Tāpat nevajadzētu paketes un jo īpaši tamponus nēsāt ilgāk par pāris stundām, bet pēc iespējas biežāk nomainīt.

Uz augšu